M-banking, czyli bankowość mobilna

Od dłuższego czasu smartfony jak i tablety podbijają nie tylko rynek technologiczny, ale również serca miłośników mobilnych urządzeń. Nic w tym dziwnego, ponieważ gadżety te znacząco polepszają codzienne funkcjonowanie, zastępując chociażby tradycyjne komputery osobiste. Mnogość dostępnych aplikacji służących za centrum komunikacji czy rozrywki sprawia, że smartfony stają się nieodłączną częścią życia. Duże zainteresowanie tymi urządzeniami wpłynęło na to, że instytucje finansowe również zaczęły dostosowywać się do rynku jak i potrzeb klientów w wyniku, czego powstały aplikacje umożliwiające dokonywanie operacji bankowych. Bankowość mobilna z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę użytkowników. Dzięki stworzonym aplikacjom korzystanie z usług bankowych staje się o wiele prostsze i bardziej komfortowe.

Jak to działa i co oferuje m-banking?

Mobile banking oferuje dostęp do usług bankowych dzięki zainstalowanej na tablecie bądź smartfonie aplikacji. Odnosi się to również do serwisu bankowego w wersji „light”, czyli strony internetowej dostosowanej do urządzeń mobilnych. Aplikacje są udostępniane na najbardziej popularne systemy operacyjne takie jak Android, iOS czy Windows Phone. Nieco mniej instytucji utworzyło oprogramowanie dla systemu BlackBerry. Mobilny software, aby zapewnić klientom komfort z ich użytkowania wykorzystują inne funkcje aparatów, czego przykładem może być opcja geolokalizacji. Możliwości, jakimi można się posłużyć dzięki takim aplikacjom są oczywiście zależne od rodzaju instytucji. W dużej mierze są one zbliżone do wariantów dostępnych na stronie internetowej. Nie mniej jednak wspólne cechy bankowego software’u sprowadzają się głównie do możliwości wykonywania przelewów, przeglądzie historii konta czy sprawdzenia aktualnego salda.

Aplikacje poza podstawowymi działaniami oferują jeszcze szereg innych ciekawych funkcji. Mianowicie udzielają szeregu informacji o koncie bankowym klienta. Umożliwiają monitorowanie lokat terminowych, zarządzanie polisą ubezpieczeniową bądź planem emerytalnym czy nawet zamawiania płatności czekowych. Za jej pomocą można również zarządzać portfelem inwestycyjnym bądź sprawdzić aktualne notowania giełdowe. W przypadku usług rachunkowych, aplikacja pozwala na wykonywanie przelewów krajowych jak i międzynarodowych. Ponadto podobnie jak w przypadku wersji przeglądarkowych można doładować telefon bądź zapłacić rachunki.

Istnieje również kilka ciekawych usług dodatkowych jednak nie wszystkie aplikacje, co za tym idzie użytkownicy mają możliwość ich wykorzystania. Najbardziej przydatną jest płatność za zakupy w markecie, której dokonuje się za pomocą smartfonu oraz terminalu płatniczego. Transakcje w sklepach realizowane są przy użyciu technologii NFC (z ang. komunikacja bliskiego pola), która umożliwia płatność w trzech wariantach. Pierwszy jest analogiczny do dość popularnej metody płatności typu PayPass, czyli technologii zbliżeniowej. Kolejny polega na zeskanowaniu kodu QR wyświetlonego na ekranie telefonu. Ostatnią możliwością jest zrealizowanie płatności za pomocą wygenerowanego przez aplikację cyfrowego kodu.

Mobile banking, a bezpieczeństwo.

Urządzenia mobilne przez luki w systemach są niestety bardziej narażone na ataki cyberprzestępców niż tradycyjne komputery stacjonarne. Istnieje kilka rodzajów potencjalnych zagrożeń, których skutki odbijają się niekorzystnie na użytkownikach. Najczęściej spotykanymi są szkodliwe oprogramowania, podszywanie się bądź wyłudzanie danych. Aby zapobiec potencjalnym atakom hackerskim należy zastosować się do kilku ważnych kwestii. Najistotniejszą jest pobieranie aplikacji z zaufanego źródła, tj. programu, który został wyprodukowany przez bank, a nie osobę postronną. Następnym krokiem jest zabezpieczenie dostępu do aplikacji, czyli ustawienie odpowiedniego kodu PIN bądź hasła. Ważne, aby kod dostępu nie był prosty, oraz łatwo dostępny (zapisany w pamięci telefonu). Istotną kwestią jest również instalacja oprogramowania antywirusowego oraz aktualizowanie systemu operacyjnego. Nieodpowiednim krokiem jest korzystanie z publicznych sieci Wifi, te jak wiadomo są słabo zabezpieczone, co może prowadzić do pozyskania poufnych danych z urządzenia. W przypadku korzystania z usług transakcyjnych, banki stosują różne zabezpieczenia, a najbardziej popularną jest autoryzacja poprzez SMS. Wiadomość zawiera jednorazowy kod, który jest dostarczany w momencie wykonywania np. przelewu.

Bankowość mobilna na pewno nie zastąpi wysoko rozwiniętej bankowości internetowej, jednak niewątpliwie sprawia, że korzystanie z usług finansowych staje się dużo wygodniejsze.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Sebastian pisze:

    W dzisiejszych czasach prędzej zapomni się portfela niż telefonu więc możliwość płacenia telefonem jest bardzo przydatna

  2. Erwin pisze:

    Nie dość że bardzo przydatne to i proste w obsłudze. Ostatnio nawet uczyłem babcie jak korzystać i poszło szybko

  3. Ania pisze:

    Szczególnie przydatne jak potrzeba zrobić szybki przelew