Konto oszczędnościowe, czy warto je zakładać?

Szybki rozwój usług finansowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie wpłynął istotnie na zmiany formy oszczędzania. Jeszcze parę lat temu większość społeczeństwa odkładała pieniądze do skarbonki, bądź przysłowiowej skarpety. Faktem jest, że tradycyjne sposoby gromadzenia środków nie odeszły całkowicie w niepamięć, jednak w dużym stopniu zostały one zastąpione przez nowoczesne produkty bankowe.

Obecnie dużą popularnością cieszą się lokaty, które dzięki oprocentowaniu pomnażają ulokowane na nich środki i tym samym przyczyniają się w pewnym stopniu do wzrostu gotówki. Produkt ten mimo swojego powodzenia na rynku, posiada jedną istotną wadę. Korzystając z lokaty należy liczyć się z czasowym zamrożeniem oszczędności. W przypadku, gdy klient chciałby wypłacić pieniądze przed końcem umowy, zostanie na niego nałożona kara, a odsetki naliczone od kapitału zostałyby utracone. Dlatego też dobrą alternatywą dla lokat bankowych są konta oszczędnościowe, które w ostatnich latach zyskują coraz bardziej na popularności.

Konto oszczędnościowe -co to jest?

Konto oszczędnościowe jest zwykłym rachunkiem bankowym o formie rozliczeniowo-oszczędnościowej. Zawiera w sobie elementy tradycyjnej lokaty bankowej oraz rachunku bieżącego. Oprocentowanie na takim koncie jest często mniejsze niż te znajdujące się na lokacie, jednak można trafić na oferty, w których jest ono zbliżone. Na koncie oszczędnościowym ulokowaną sumę można zwiększać oraz zmniejszać w każdym momencie, bez obawy o to, że transakcja wpłynie na jego oprocentowanie.

Zalety i wady konta oszczędnościowego.

Rachunek oszczędnościowych ma zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi lokatami bankowymi. Charakteryzuje się o wiele większą elastycznością oraz swobodą korzystania w porównaniu do zwykłych depozytów.

Niewątpliwą zaletą posiadania tego typu konta jest oczywiście zysk. Oprocentowanie zaczyna działać tuż po pierwszej wpłacie, a odsetki naliczane są za każdy dzień. Wysokość wpłaty nie jest z góry ustalona, więc oprocentowaniu podlegają nawet najmniejsze kwoty ulokowane na rachunku. Kolejną mocną stroną jest swobodny dostęp do gotówki, dzięki któremu istnieje możliwość dokonywania wpłat jak i wypłat w dowolnym momencie, bez ponoszenia konsekwencji tak jak w przypadku lokaty. Dzięki możliwości nieograniczonych przelewów przychodzących, rosną środki na koncie, a tym samym zysk z jego oprocentowania.

Następna zaleta – brak konieczności określania terminu lokowania pieniędzy na koncie. Obecnie większość sieci bankowych umożliwia jego otworzenie poprzez stronę internetową, a zarządzać nim można w dowolnym czasie i miejscu dzięki aplikacjom mobilnym, co również jest niekwestionowaną zaletą.

Kolejną korzyścią płynąca z posiadania tego typu konta jest to, że jego założenie oraz prowadzenie może być bezpłatne. Ponadto, mocną stroną jest bezpieczeństwo, ponieważ na rachunkach oszczędnościowych jak i na zwykłych kontach środki są objęte gwarancją ochrony przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Często się mówi, że coś jest zbyt piękne, aby było prawdziwe. Prawdą jest, że taka forma konta istnieje i posiada wiele pozytywnych właściwości. Jednak czas teraz na lekkie otrzeźwienie, ponieważ rachunek oszczędnościowy posiada również kilka słabych stron.

Konta oszczędnościowe pozwalają na wypłacanie środków w dowolnym czasie, co jest niezaprzeczalnie prawdą. Jednak kryje się tutaj pewien haczyk, ponieważ mimo tej swobody za częste pobieranie gotówki z konta trzeba będzie zapłacić. Większość rachunków oferuję bezpłatną możliwość, którą można wykorzystać raz w miesiącu, a za każde kolejne wypłaty zostaną pobrane pieniądze od kilku do kilkunastu złotych. Słaby punkt posiada również oprocentowanie. Rachunki oszczędnościowe posiadają oprocentowanie całkiem zbliżone do tradycyjnych lokat, jednak wiele banków wciąż oferuje niższe stawki, co niesie za sobą pewien niedosyt. Ponadto jest to najczęściej zmienna forma oprocentowania, zależna od warunków panujących na rynku. Jej poziom może wzrastać, ale może także gwałtownie się zmniejszyć, co będzie miało duży jak i niekorzystny wpływ na zysk idący z ulokowanych środków. Ostatnim już mankamentem, jest w pewnym stopniu wyżej wymieniona swoboda. Nieograniczony dostęp do środków, co za tym idzie otwarta możliwość dokonywania wypłat, może być pokusą dla osób mających problem z oszczędzaniem.

Czy warto je zakładać?

Konta oszczędnościowe mimo swoich kilku wad są naprawdę dobrymi produktami. Posiadając taki typ rachunku dużo łatwiej jest o porządek o w finansach oraz o regularne oszczędzanie. Odłożone środki z czasem przyniosą zyski, a w późniejszych okresach pozwolą na realizację wyznaczonych celów. Ponadto w razie kryzysowej sytuacji, można w każdym momencie wypłacić zebrane środki. Przed założeniem takiego konta warto zapoznać się wcześniej z ofertami banków i dopasować jego możliwości do swoich potrzeb. Najlepszym wyjściem w tym przypadku będzie skorzystanie z porównywarki, a następnie wyjaśnienie szczegółów i być może finalne utworzenie konta w placówce instytucji.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Renata pisze:

    Możliwość wypłaty gotówki w każdej chwili brzmi kusząco do założenia konta oszczędnościowego. Zawsze coś tam sie odłoży i zaoszczędzi

  2. Konrad pisze:

    Może oprocentowanie jest mniejsze, ale możliwości nieograniczonej ilości wypłat z konta oszczędnościowego przyćmiewa ten mały minus. Oszczędzam ile chce i przez jaki czas chce