Płatności zbliżeniowe i inne nowoczesne płatności

Na przestrzeni kilku ubiegłych lat na rynku płatności nastąpił gwałtowny wzrost technologii, dzięki czemu dokonywanie płatności zbliżeniowych stało się bardzo popularne.  Biorąc pod uwagę szybkość, łatwość i bezpieczeństwo podczas transakcji metodę tą wybiera coraz to więcej ludzi. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć cały ten proces, gdyż nie każdy z nas wie na czym on dokładnie polega.

Każdy z nas w codziennym życiu dokonuje różnego rodzaju zobowiązań płatniczych. Teraz dzięki technologii zbliżeniowej możemy w szybki sposób zapłacić za gazetę w kiosku wykorzystując przy tym jedynie kartę płatniczą lub smartfon. Trwa to zaledwie chwilę i pozwala zaoszczędzić nam czas. Wystarczy tylko, że w danym punkcie akceptowane będą płatności zbliżeniowe wtedy bez problemu poprzez zbliżenie naszego telefonu lub karty do czytnika zrealizujemy usługę. Jest to znakomita metoda dla wszystkich płatności, niezależnie od kwoty transakcji.

Płatności zbliżeniowe przy użyciu kart płatniczych

Według szacowanych informacji podanych przez Narodowy Bank Polski już prawie 28 milionów kart zbliżeniowych znajduje się w posiadaniu Polaków. Dysponowanie kartą wyposażoną w technologię payWave lub PayPass bez żadnych barier pozwala coraz to większej grupie społeczeństwa na wykonywanie transakcji z wykorzystaniem kart zbliżeniowych. Metoda ta staje się zatem coraz bardziej powszechna a potwierdzają to dane, które przedstawia NBP.

Będąc posiadaczem karty zbliżeniowej możemy również dokonywać wszystkich transakcji, które przysługują standardowej karcie płatniczej (np. wypłacanie gotówki z bankomatu).
Tak więc jak widać karty te niczym nie różnią się od zwykłych, posiadają jedynie dodatkową technologię umożliwiającą płatności zbliżeniowe. Należy pamiętać, że przy płatnościach do 50zł zwykle nie zachodzi potrzeba wprowadzania kodu PIN, następuje to jednak w transakcjach przewyższających tą kwotę.

 

Warto również wiedzieć, że istnieje możliwość wyłączenia funkcji zbliżeniowej w karcie. Aby tak się stało jej właściciel zobowiązany jest do bezpośredniego zgłoszenia się do banku bądź poprzez infolinię.

Płatności zbliżeniowe przy użyciu smartfonów

Jeśli chodzi o płatności mobilne to nie zawsze można ich dokonać. Główną zasadą jest posiadanie w smartfonie tzw. NFC – technologii komunikacyjnej, która umożliwia bezprzewodową wymianę danych w ograniczonej odległości. Obecnie coraz więcej modeli telefonów wyposażonych jest w NFC jednak przed zakupem, warto jest się upewnić czy rzeczywiście tak jest. Dodatkowo niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na naszym telefonie. W każdym miejscu gdzie możliwe jest płacenie kartą zbliżeniową możemy również zapłacić telefonem, niezależnie od kraju, w którym obecnie się znajdujemy.

Inne nowoczesne metody płatności

Doskonale wiadomo, że wielu z nas uwielbia zakupy przez Internet. Nie trzeba wtedy wychodzić z domu i jeździć po sklepach aby znaleźć odpowiednią rzecz. Pozwala nam to zaoszczędzić czas, który w dzisiejszych czasach liczony jest na wagę złota. Obecnie za pomocą Internetu można kupić prawie wszystko tak więc nic dziwnego, że ta metoda wciąż zyskuje wielu zwolenników. Jest bezpieczna, prosta, dostarcza nam szeroki zakres produktów oraz konkurencyjne ceny. W tym wypadku doskonałą formą płatności są przede wszystkim płatności internetowe. Zaliczamy do nich między innymi przelewy oraz płatności kartą. Badania opinii publicznej pokazują, że większa grupa ludzi woli dokonywać przelewów bankowych niż płatności kartą przez Internet. Dane te jednak wciąż ulegają zmianie a społeczeństwo powoli przekonują się do płatności kartą.

Może Ci się również spodoba