Lokaty terminowe – oszczędzanie bez ryzyka

Wiele osób posiada na swoim koncie zgromadzone nadwyżki finansowe. Możliwe, że Ty także należysz do grona tych osób. Oszczędzałeś przez jakiś czas i w końcu udało Ci się uzbierać jakąś okrągłą sumkę. Gratulacje! Teraz możesz zainwestować swoje pieniądze. Ale tutaj pojawia się problem. Wiele czytasz o inwestowaniu, o pomnażaniu swoich oszczędności i wiesz, że pieniądze, które leżą bezczynnie w Twoim portfelu lub na koncie, tracą swój potencjał do generowania zysków. Skoro pieniądz robi pieniądz, dlaczego nie pozwolisz mu pracować dla Ciebie? Oczywiście chcesz tego i szukasz odpowiedniej metody, ale wciąż nie wiesz na co się zdecydować. Jesteś świadomy tego, że są sposoby, które zapewniają przyzwoity zysk, jednak okupiony dużym ryzykiem, oraz takie, które są stosunkowo bezpieczne, lecz generują małe zyski. Trudna decyzja? Jeśli nie należysz do grupy ryzykantów, którzy liczą na szybki zysk, wybierz lokaty terminowe. Jest to doskonały sposób na oszczędzanie bez ryzyka. Skierowany jest on do osób, które cenią sobie bezpieczeństwo zgromadzonych środków. Chociaż zyski nie powalają na kolana, lepsze to niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. W dzisiejszym artykule powiemy sobie więcej na temat tych bezpiecznych produktów.

Lokaty terminowe – opis produktu

Już wiesz, że to produkt zmuszający Twoje oszczędności do wysiłku, który ma przynieść Ci korzyści. Ale na czym to polega? Chcąc założyć lokatę terminową musisz podpisać umowę z bankiem, w której zgadzasz się powierzyć swój kapitał na określony czas. Krótko mówiąc, jest to pożyczka, której udzielasz bankowi. Tymczasem bank (w ramach wdzięczności) jest zobowiązany do wypłacenia Ci wynagrodzenia w postaci odsetek, które on sam ustala. Wpłacone na lokatę pieniądze, wraz wypracowanymi przez nie odsetkami, wracają do Ciebie po określonym w umowie okresie. Możesz także otrzymać same odsetki, jeśli pozostawisz wpłacony kapitał w celu dalszego generowania zysków. Decydując się na lokatę terminową musisz się jednak liczyć z tym, że Twoje oszczędności zostaną „zamrożone”. Jeśli chcesz, aby przyniosły zyski, wstrzymaj się z wcześniejsza wypłatą tych środków. Wycofanie kapitału przed końcem terminu danej lokaty może się wiązać z utratą części lub całości wypracowanych odsetek. Są jednak banki, które zwracają klientom kapitał i odsetki, które zostały wypracowane od dnia rozpoczęcia do dnia zerwania lokaty. Przy wypłacie pobierany jest jednak ukochany podatek Belki (który już znasz), czyli podatek od zysków kapitałowych  wysokości 19%.

Od czego zależy zysk na lokacie?

To kwestia, która interesuje każdego, kto zdecyduje się na wpłatę swoich oszczędności na lokatę. Zysk jest uzależniony od kilku czynników. Wysokość kwoty, którą wpłaciłeś ma znaczenie. Liczy się także długość lokaty terminowej, a więc to, na jaki czas „zamroziłeś” swoje pieniądze. Oprocentowanie lokaty i częstotliwość kapitalizacji odsetek to ostatnie z czynników. Banki oferują różne lokaty, które różnią się między sobą pod względem wymienionych czynników, stąd różna wysokość oprocentowania, inna częstotliwość kapitalizacji, a także wysokość minimalnej i maksymalnej kwoty, którą możesz zdeponować. Jakim kapitałem musisz dysponować, aby móc założyć lokatę? Czasami wystarczy 1000 zł lub nawet 500 zł. Jeśli chodzi o długość lokaty, jest tutaj szeroki wybór. Ogólnie można podzielić je na krótkoterminowe i długoterminowe. Czas trwania lokaty rozciąga się od 1 miesiąca nawet do 3 lat. Pojawia się zatem pytanie, w które lokaty warto zainwestować.

Krótkoterminowe czy długoterminowe? Czyli dylemat inwestora

Lokaty krótkoterminowe niewątpliwie są dobrym rozwiązaniem dla niecierpliwych, chcą mieć lepszy dostęp do swoich środków. Wyższe oprocentowanie zachęca do zainwestowania i zapewnia szybszy zysk. Taka lokata zmniejsza też ryzyko straty odsetek, gdy będziesz chciał wypłacić swoje pieniądze wcześniej. Bank ograniczy odsetki za ostatni okres, ale wcześniejsze zostaną Ci zwrócone. Co za wspaniałomyślność, prawda? Długoterminowe lokaty są często niżej oprocentowane, ale dłuższy okres ich trwania zapewnia większe zyski w przyszłości. Propozycja dla wytrwałych.

Bezpieczeństwo lokat terminowych

Teraz przechodzimy do omówienia najważniejszej cechy lokat terminowych jaką jest niewątpliwie bezpieczeństwo. Na czym ono polega? Jak już wspomniałem, przede wszystkim bank, któremu powierzyłeś swoje oszczędności, jest zobowiązany do zwrotu całej wpłaconej na lokatę kwoty. Możliwość utraty kapitału nie wchodzi w grę. Dodatkowo otrzymujesz jeszcze odsetki, dlatego nie możesz na tym stracić, o ile nie zdecydujesz się na wcześniejsze wypłacenie środków. Co innego, gdy inwestujesz na giełdzie. Chociaż zysk może być nieporównywalnie większy, jest wiele czynników, które mogą spowodować stopnienie Twoich funduszy. Oprocentowanie na lokacie jest stałe i żadne zawirowania na rynku nie wpływają na jego wysokość, jak to się dzieje w przypadku akcji. Oczywiście są jeszcze tzw. lokaty progresywne, w których wysokość oprocentowania zmienia się w czasie. Na ich temat powstał już artykuł. Jedynym wrogiem lokat wydaje się być inflacja, która chociaż nie zmniejsza kapitału, wpływa na wartość pieniądza.
Podsumowując, lokaty terminowe to sposób na oszczędzanie bez ryzyka, który jest dostępny dla każdego. Nie musisz dysponować olbrzymim kapitałem, aby zarabiać. Nie musisz być także doświadczonym inwestorem. Wystarczy, że wpłacisz swoje oszczędności na lokatę i będziesz cierpliwy, a bank sam zadba o to, abyś na tym zyskał. Zero stresu, zero wysiłku. Oferty dotyczące lokat są różne, dlatego nie będziesz miał problemów ze znalezieniem takiej, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom. Powodzenia w oszczędzaniu!

Może Ci się również spodoba