Księga wieczysta a kredyt

Księga wieczysta

W księdze wieczystej przede wszystkim zapisywany jest stan prawny danej nieruchomości, mówi o tym kto jest jej właścicielem oraz jakie prawa i obowiązki jej dotyczą.

Do samych nieruchomości, do których można stworzyć księgę wieczystą należą między innymi: grunty (większy obszar zakupionej ziemi), lokale, biura oraz budynki takie jak domy szeregowe, mieszkania.

Wpisy w księgę wieczystą dzieli się na cztery, podstawowe działy.

Pierwszy dział obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz odpowiedzialny jest za wpisy dotyczące jej własności.

Drugi dział skupia się głównie na wpisach odnośnie własności oraz użytkowania danej nieruchomości.

Trzeci Dział to wszystkie informacje oraz wpisy dotyczące praw rzeczowych, czyli użytkowania wieczystego nieruchomości, natomiast ostatni, dział czwarty obejmuje zapis informacji odpowiedzialnych za hipoteki.

Kupno nieruchomości bez księgi wieczystej?

Naturalnie jest to możliwe. Zdecydowanie to jednak utrudnia potwierdzenie wielu aspektów prawnych osobie, która oficjalnie zostanie właścicielem danej nieruchomości.

W przypadku, gdy poprzedni właściciel dopuścił się wykroczeń, o których wcześniej nam nie wspomniał, możemy przez dłuższy czas odwoływać się w wyższych instancjach, że to nie my jesteśmy osobami, które to zapoczątkowały. Może nawet zdarzyć się sytuacja, w której poprzedni właściciel nieruchomości, od którego ją nabyliśmy mógł wcześniej ją sprzedać innej osobie, gdzie nas nie musiał o tym zdarzeniu informować.

Na wypadek tak abstrakcyjnych przykładów warto wcześniej sporządzić księgę wieczystą i nie martwić się na przyszłość o takich sytuacjach.

Czy jest zamiennik księgi wieczystej?

Rzeczywiście, nie każdy decyduje się przy zakupie mieszkania na stworzenie księgi wieczystej, ponieważ przy adekwatnym do sytuacji uzgodnieniem warunków z właścicielem mamy dodatkową możliwość, by uzyskać jeszcze większy rabat na kupno wybranej nieruchomości.

Mimo wszystko, nawet po kupnie np. mieszkania rzadziej już wybieramy utworzenie księgi wieczystej, gdyż mamy szybsze “zamienniki” księgi wieczystej. Do nich zalicza się między innymi akt notarialny, w którym zawrzeć można prawne orzeczenie sądu lub samą decyzję administracyjną. Natomiast doradcy, do których udamy się po radę przed kupnem nieruchomości zdecydowanie postawią na stworzenie księgi wieczystej, dlatego że jej posiadanie redukuje powstanie ewentualnych problemów lub nieuzasadnień z poprzednim właścicielem lub samą nieruchomością.

Jak założyć księgę wieczystą?

Księgę wieczystą najprościej założyć poprzez złożenie wniosku w sądzie rejonowym. Jedyną osobą, która jest uprawniona do założenia księgi wieczystej to pełnoprawny właściciel, który widnieje w umowie kupna nieruchomości.

Do samego wniosku natomiast trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości, czyli podstawę nabycia np. akt notarialny.

Drugim sposobem na założenie KW jest złożenie wniosku we wpisie aktu notarialnego. Wówczas zbędne jest składanie dodatkowego wniosku w sądzie rejonowym, ponieważ na tej podstawie sąd dopiszę księgę do samego aktu notarialnego.

Całkowity koszt stworzenia KW oraz wpisania prawa własności to kwota stała, w wysokości 260 złotych.

Księga wieczysta, a kredyt hipoteczny

Udając się do banku po kredyt hipoteczny na mieszkanie nie jest nam standardowo potrzebna księga wieczysta. Jeśli jesteśmy zarejestrowani w BIKu i mamy odpowiednią zdolność kredytową na zakup wybranej nieruchomości nie powinno być problemu, aby otrzymać kredyt na jej zakup.

Jedynym dokumentem, który potrzebujemy, aby w tym wypadku zakupić mieszkanie to pismo potwierdzające nasze prawo do niego. Mowa tutaj o akcie notarialnym. Po przedstawieniu pełnoprawnego dokumentu oraz informacji mówiącej o zwolnieniu z zabezpieczeń naszej osoby przez bank, po spłacie przysługuje nam możliwość, by stać się właścicielami nieruchomości.

Może Ci się również spodoba