Płatności mobilne w technologiach.

BLIK, NFC, IKO, IKASA, PeoPay

Trzymanie gotówki w portfelu odchodzi do lamusa. Płatności mobilne rewolucjonizują rynek, a tym samym nasze przyzwyczajenia. Dawniej roztrzepany Jan, który wyszedł ze znajomymi na mecz do pubu prawdopodobnie pożyczyłby od znajomych kilka złoty aby zapłacić za swoje zamówienie. Dziś takie sytuacje są nieliczne, ponieważ Jan zapewne ma przy sobie smarfona, posiada konto w banku i aplikacje, dzięki którym bez problemu zapłaci w większości miejsc. Młodzi odnajdują się w tym jak ryba w wodzie, ale jeśli nie masz 18 lat

i nie nadążasz za wszystkimi nowinkami technologicznymi takie pojęcia jak BLIK, NFC,IKO, IKASA czy PeoPay mogą brzmieć dość dziwnie i obco.

Banki wychodzą naprzeciw potrzebom swoich klientów, a tym samym wykorzystują rosnącą popularność i uniwersalność telefonów komórkowych tworząc aplikacje na te urządzenia, które swoją funkcjonalnością zrzesza pokaźne grono – w Polsce ponad 3,5 mln osób za pomocą aplikacji na smartfonach obsługuje swój rachunek bankowy. Dzieje się tak, ponieważ operacje zajmują chwilę i można je wykonać łatwiej niż logując się do tradycyjnego systemu transakcyjnego. Nie ponosimy przy tym dodatkowych kosztów i nie ulega zmianie również poziom bezpieczeństwa. Banki na bieżąco udoskonalają swoje aplikacje, tak aby były łatwe w użytkowaniu i umożliwiały szybką obsługę rachunku nawet technologicznym laikom.

BLIK

W zakresie płatności mobilnych ogromnym zainteresowaniem cieszy się płatność za pomocą kodów BLIK oferowanych przez Polski Standard Płatności, według ich statystyk w 2015 roku z tej formy płatności w Polsce korzystało ponad milion osób. Nic dziwnego skoro aplikacja umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w internecie, wypłacanie gotówki w bankomatach jak również realizowanie płatności w sklepach, kawiarniach i punktach usługowych. Aby korzystać z systemu BLIK na swoim smartfonie, należy być klientem bankowości mobilnej jednego z banków uczestniczących w systemie, czyli Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, Banku ING, mBanku, PKO BP i Inteligo oraz Orange Finance i pobrać mobilną aplikacje na swój telefon. Kompatybilność standardów płatności BLIK z systemami operacyjnymi telefonów zależy od decyzji banków, jednak w większości przypadków będą to Android, iOS i Windows Phone, niektóre banki udostępniają również aplikacje na platformy BlackBerry i Symbian.

Liczba instytucji i punktów, które akceptują taką formę płatności stale się powiększa, ale kiedy podstawowa teoria jest już znana, co dokładnie należy zrobić aby zapłacić BLIK-iem za zakupy ?

  1. Wchodząc do aplikacji mobilnej na swoim telefonie wybierasz ikonę BLIK.
  2. Aplikacja wygeneruje 6-cyfrowy, który musisz przepisać do terminala płatniczego w sklepie. Należy pamiętać, że kod ważny jest jedynie przez dwie minuty !
  3. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej, w której przed chwilą wygenerowałeś kod.
  4. W telefonie pojawi się kwota za zakupy i należy ją zatwierdzić kodem PIN, który sam ustalasz.

 

Szybko, sprawnie i wygodnie, a cała operacja wymaga jedynie smartfonu z aktywnym dostępem do internetu.

BLIK posiada jeszcze jedną zaletę, a mianowicie czeki. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które pilnie potrzebują gotówki i nie mogą czekać na przelew cały dzień lub weekend. W tej usłudze nie potrzeba nawet numeru konta osoby, której chcesz przekazać pieniądze. Wystarczy stworzyć czek w aplikacji oraz ustalić dla niego hasło, które wraz z numerem czeku przekazujesz danej osobie, a już po chwili może ona wypłacić gotówkę z bankomatu obsługującego BLIK lub zapłacić czekiem w sklepie.

NFC, czyli komunikacja bliskiego zasięgu

NFC to bezprzewodowa wymiana danych w małym zasięgu i z wysoką częstotliwością. Odległość między dwoma urządzeniami nie może być większa niż 20 cm. Pomimo, że technologia posiada różne zastosowania, można dzięki niej przesłać na przykład plik tekstowy lub kontakt z listy zbliżając dwa telefony do siebie, to najczęściej jest stosowana przy płatnościach zbliżeniowych. NFC zamienia nasz smartfon w elektroniczny portfel lub kartę płatniczą, aby korzystać z tej funkcji nasz telefon musi być wyposażony w moduł NFC. Jeśli chcemy korzystać z tej usługi ważne jest nie tylko model telefonu, ale również odpowiedni bank i operator telefonii komórkowej, ponieważ w tej technologii karta płatnicza musi zostać wgrana na kartę SIM.

Obecnie płatności NFC dostępne są w sieci T-Mobile (Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, mBank, Orange Finanse, Eurobank, Getin Bank) oraz Orange (mBank, ING Bank Śląski). Metoda NFC jest silnie związana z koniecznością korzystania z usług konkretnego operatora dlatego na potrzeby klientów powstała udoskonalona wersja HCE, czyli NFC bez karty SIM oraz bez wiązania się z konkretnym operatorem. komórkowym.

IKO, IKASA, PeoPay

IKO jest usługą skierowaną do klientów Pekao BP oraz Inteligo, który obsługuje również BLIK. PeoPay jest dedykowany dla użytkowników Banku Pekao, natomiast z IKASY mogą korzystać klienci Alior Banku oraz Getin Banku. Ta ostatnia jest najbardziej ograniczona, ponieważ jest obsługiwana jedynie przez sieć sklepów „Biedronka”. W przyszłości ma to się jednak zmienić i zakres sieci handlowych ma się zwiększyć. Aplikacje IKO oraz PeoPay działają na podobnych zasadach jak wyżej wymieniony BLIK, również korzystają z jednorazowych kodów numerycznych, które wprowadzamy do terminala po zakończonych zakupach. Innowacją na tej płaszczyźnie jest PeoPay, który posiada także możliwość zapłaty zbliżeniowo. Co ciekawe, Bank Pekao jako pierwszy w Polsce wykorzystał technologie HCE i umożliwił swoim klientom płatność zbliżeniową bez konieczności wiązania się umową z określonym operatem komórkowym.

Płatności mobilne to stale rozwijający się trend, za którym będziemy podążać. Być może z biegiem czasu mobilne aplikacje wyprą tradycyjną bankowość.

Może Ci się również spodoba