Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto z niego skorzystać?

W dzisiejszym artykule kolejny raz powracamy do tematu kredytów. Drażliwy temat? Niewątpliwie, dla większości osób. Ale nie da się ukryć, że jest jednocześnie bardzo życiowy. Kredyt budzi w nas mieszane uczucia, bo jak wszystko w życiu, także i on ma swoje wady i zalety. Bowiem kredyt może być wybawieniem, szansą na spełnienie naszych marzeń. Lecz znajdą się osoby, które będą uważać go za najczystsze zło, którego należy się wystrzegać. Niektórzy uznają go przynajmniej za mniejsze zło, lecz konieczne. Na jednych działa jak płachta na byka, powodując wysyp wszelkiego rodzaju inwektyw, inni pytania na jego temat zbywają pełnym zrezygnowania ruchem dłoni, okraszając go wyrażeniem „A daj pan spokój!”, potem prędko zmieniają temat. Znajdą się też wieczni optymiści, którzy nie będą się skarżyć. Z uśmiechem na ustach będą zachwalać bank i warunki, na których udzielił im kredytu. Postawa iście godna pochwały. Kredyt to dzisiaj chleb powszedni. Trudno się bez niego obyć, często trudno bez niego godnie żyć. Bez względu na nasze odczucia, jesteśmy świadomi, że czasami nie mamy innego wyjścia. Życie pisze różne scenariusze i zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba się zadłużyć. Wiele osób boryka się z problemem spłaty kredytów, często nawet kilku jednocześnie. To prawdziwe wyzwanie. Obciąża naszą psychikę i nasze konto bankowe. Zdarza się, że spłata rat, które do tej pory nie stanowiły problemu, zaczyna przekraczać nasze możliwości. Jesteśmy przytłoczeni, zmęczeni. Chcemy złapać oddech. Czy to już koniec? Na szczęście nie. Jest rozwiązanie, które może pomóc nam złapać wiatr w żagle. Dlatego jeśli jesteś jedną z osób, która ma na swoim koncie kilka zaciągniętych kredytów, tutaj znajdziesz przydatne informacje. Kredyt konsolidacyjny to odpowiedź na twoje modlitwy o pomoc. Ale zaczekaj! Takie rozwiązanie nie jest korzystne dla każdego, dlatego zawsze warto zastanowić się dłużej przed podjęciem ważnych decyzji związanych z finansami. Zatem kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Zanim przejdę do odpowiedzi na powyższe pytanie, najpierw wytłumaczę czym jest kredyt konsolidacyjny. Zapewne już zetknąłeś się z tym terminem, może nawet kilka razy. Telewizja, Internet, radio, gazety. Wszędzie tam banki reklamują swoje usługi i zachęcają do skorzystania z bogatej oferty kredytów. Te slogany serwowane w mediach wciskają się w nasze umysły. Są natrętne, lecz kuszące. Znasz to uczucie. Ale już masz kredyt, a nawet dwa, lub trzy. Nie chcesz brać kolejnego, chcesz spłacić te, które masz. Nie martw się, dla ciebie bank też ma w zanadrzu coś ciekawego. Jak miło, że o tobie pomyśleli, prawda? Oto kredyt konsolidacyjny. Kawaleria już przybyła, to twoje wybawienie. Dzięki temu będziesz mógł połączyć swoje dotychczasowe kredyty w jeden. Więc zamiast spłacać kilka rat różnych kredytów, będziesz mógł spłacać tylko jedną ratę jednego kredytu. W dodatku możliwe jest obniżenie tej raty. Brzmi zachęcająco? Banki wydają się wyciągać rękę do klienta, oferując takie rozwiązanie. Obiecują ci przejąć twoje zobowiązania. Potem liczą ich wartość, wyznaczają oprocentowanie i ratę miesięczną, która powinna być dla ciebie małym obciążeniem. To szlachetne. Ale wiedz, że banki nie robią nic bezinteresownie. Biznes to biznes. A bank ostatecznie zawsze wygrywa, tak jak kasyno. To uzmysławia nam, że nie ma idealnych rozwiązań, pozbawionych pewnych wad. Są jednak istotne czynniki wpływające na to, że warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.

Jak już zdążyłeś zauważyć, w przypadku takiego rodzaju kredytu, masz do czynienia z jedną niższą ratą. Jest to więc idealna propozycja dla tych, którzy nie dają rady spłacać swoich kredytów. Często jest to jedyne wyjście dla mocno zadłużonych, którzy wpadli w błędne koło i starają się spłacać jedne kredyty innymi. Daje możliwość odpoczynku od wysokich rat i pozwala unormować sytuację finansową, bo będziesz mógł oszczędzać dzięki ucięciu kosztów miesięcznych. Dodatkowo zaoszczędzisz na przelewach czy zleceniach stałych. Jeśli pamiętanie o spłacie kilku rat było dla ciebie problematyczne, kredyt konsolidacyjny zdejmie z ciebie to brzemię. Pozwoli ci również zwiększyć twoją zdolność kredytową i zaciągnąć nowe zobowiązania jeśli jesteś przedsiębiorcą. Jest także przydatny jeśli spłacasz wysokooprocentowany kredyt i kartę kredytową w tym samym czasie. Zapewnia elastyczność bo możesz skonsolidować kredyt hipoteczny, samochodowy, zadłużenie na karcie kredytowej. Nie musisz też konsolidować wszystkich kredytów, lecz tylko te wybrane (w sytuacji, gdy wiesz, że jeden kredyt spłacisz za 2 lub 3 miesiące). Jednak największe korzyści uzyskają osoby, które zabezpieczyły kredyt hipotecznie. Zatem jeśli masz np. kredyt hipoteczny na mieszkanie możesz zmniejszyć oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego (oprocentowanie będzie się wtedy wahać od 5% do 9%).

Niestety są też wady, które sprawiają, że nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie dla każdego. Okazuje się, że oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego bez wspomnianego zabezpieczenia hipotecznego jest znacznie wyższe (nawet 20%). Dodatkowo może być wymagane wykupienie ubezpieczenia na życie. Wydłużenie okresu spłaty sprawia, że chociaż płacimy mniejsze raty miesięczne, to ostatecznie będziemy musieli zwrócić więcej pieniędzy do banku. Nawet przy niskim oprocentowaniu. Z tym powinieneś się liczyć, ale wiesz, że czasami obniżenie raty miesięcznej może być sprawą życia lub śmierci. Najważniejszą kwestią jest jak zawsze oszacowanie swoich możliwości i korzyści płynących z danego rozwiązania. Najpierw zapoznaj się z ofertą kredytów konsolidacyjnych i zasięgnij porady specjalisty zanim podejmiesz decyzję. Bądź czujny i pogódź się z myślą, że nie ma nic za darmo.

Może Ci się również spodoba