Kredyt samochodowy – wady i zalety

Popularność kredytów i pożyczek wzrasta z roku na rok. Bombardowani przez całą gamę atrakcyjnych produktów typu „must have”, których ceny nierzadko przyprawiają o zawroty głowy, coraz częściej decydujemy się na zasilenie swojego portfela środkami z zewnątrz. Zaciągamy kredyty na mieszkanie, na dom, na pralkę, na lodówkę, na wycieczkę… Wiążą się one najczęściej z wysokim oprocentowaniem i ratami zaplanowanymi na kolejne dziesiątki miesięcy. Dlatego też współcześnie pojawia się coraz więcej specyficznych pożyczek, które mają za zadanie konkurować z typowym kredytem gotówkowym. Wśród nich wyróżniamy kredyt samochodowy. Czy rzeczywiście jest on bardziej atrakcyjny od uniwersalnej pożyczki z banku?

Czym jest kredyt samochodowy?

Najogólniej rzecz ujmując: kredyt samochodowy jest pożyczką zaciągniętą na potrzeby zakupu pojazdu silnikowego, bowiem pod dość wąskim określeniem „samochodowy”, kryją się również ciągniki, motocykle, a nawet motorówki. Kredytobiorca może wykorzystać pozyskane środki finansowe na zakup wybranego przez siebie pojazdu, najczęściej właśnie samochodu. Możemy zapożyczyć się zarówno na nowiutki model prosto z salonu, a także na używane autko z ogłoszenia. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ bank pożycza nam dokładnie tyle pieniędzy ile potrzebujemy, podczas kredyt gotówkowy wiąże się zwykle z ograniczeniami. Jednakże, kiedy dysponujemy środkami pochodzącymi z kredytu gotówkowego, bank nie ingeruje w to, co zamierzamy z nimi zrobić. Możemy kupić zarówno samochód jak i akwarium. Natomiast kredyt samochodowy możemy wykorzystać tylko i wyłącznie na zakup pojazdu.

Atrakcyjne oprocentowanie – z czym się wiąże?

Pożyczki zaciągnięte w bankach niestety idą w parze ze spłacaniem odsetek. Oznacza to, że w efekcie końcowym oddamy instytucji znacznie więcej niż od niej pożyczyliśmy. Ci, którzy nie są entuzjastami tego typu rozwiązań, chętniej zwrócą się w stronę kredytu samochodowego. W porównaniu z uniwersalnym, jest on znacznie niżej oprocentowany (już od 5%), czym w pozytywny sposób wyróżnia się na tle innych pożyczek. Oprocentowanie ustalane jest między innymi w zależności od stanu i wieku auta i wiąże się z szeregiem zabezpieczeń, na jakie wyrażamy zgodę zaciągając kredyt samochodowy. Po pierwsze – do czasu całkowitej spłaty kredytu, bank jest współwłaścicielem naszego auta, co oznacza, iż nie będziemy mogli go sprzedać. Po drugie – w razie wypadku lub kradzieży, pieniądze z ubezpieczenia również trafiają do banku, w dalszym ciągu pozostawiając kredytobiorcę z ciężarem pożyczki na barkach. Po trzecie – bank będzie figurował we wszelkich dokumentach związanych z naszym samochodem i może zażądać cesji polisy ubezpieczeniowej bądź zastawu rejestrowego. Wynika z tego iż tak naprawdę nie będziemy mogli poczuć się właścicielem pojazdu, dopóki nie spłacimy kredytu – inaczej niż w przypadku pożyczki gotówkowej.  Zabezpieczenia kredytu samochodowego są korzystne w głównej mierze dla banku. Kredytobiorca niekoniecznie musi uważać je za atrakcyjne…

Formalności i spłacanie kredytu.

W przeciwieństwie do uniwersalnej pożyczki gotówkowej, do której zdobycia potrzeba w zasadzie wyłącznie dowodu osobistego, kredyt samochodowy wiąże się z szeregiem formalności i stosem dokumentów. Procedura zaciągnięcia takiego kredytu jest tym samym znacznie dłuższa i nie dostaniemy pieniędzy od ręki. Co więcej – aby uzyskać kredyt samochodowy, należy zaangażować w niego wkład własny. Często to od jego wysokości zależy kwota i oprocentowanie. Jednakże, niewątpliwym plusem kredytu samochodowego jest fakt, iż sami ustalamy sobie odpowiednie raty, a także mamy możliwość spłacenia go przed terminem bądź zawieszenia na jakiś czas. Kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty kredytu w okresie maksymalnie dziesięciu lat i posiada również możliwość wyboru waluty, w jakiej chce wziąć pożyczkę. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak należy pamiętać o ryzyku wiążącym się z chwiejnym kursem walutowym i wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne straty.

Gdzie można wziąć kredyt samochodowy?

Współczesne banki udzielają rozmaitych rodzajów pożyczek, więc tak naprawdę po kredyt samochodowy możemy zgłosić się niemal do każdej instytucji. Warto udać się do banku, w którym prowadzimy swój rachunek finansowy. Jako jego stali klienci możemy uzyskać więcej korzyści niż w innym. Co ciekawe, mamy do wyboru również banki samochodowe. Jeśli naszym celem jest auto konkretnej marki, warto zapoznać się z ofertą producenta – być może to tam otrzymamy najbardziej atrakcyjne warunki umowy. Decyzja o tym, gdzie zaciągniemy swój kredyt samochodowy, powinna być poprzedzona szczegółowym rozeznaniem się na rynku. Dopiero po zapoznaniu się z wszystkimi możliwościami jesteśmy w stanie wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

 

Kredyt samochodowy, podobnie jak wszelkie rodzaje pożyczek, ma z całą pewnością swoje zalety i wady. Mimo wszystko, pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych i najpopularniejszych usług finansowych na współczesnym rynku. Warto rozważyć jego plusy i minusy w odniesieniu do własnych potrzeb i oczekiwań.

 

Może Ci się również spodoba