Dzienny limit wypłat gotówki z bankomatów

Idąc za postępem cywilizacyjnym i w kierunku wyidealizowanego modelu Zachodu, staramy się, aby funkcjonowanie w dzisiejszym świecie było proste, łatwe i przyjemne. Dlatego też z tak dużym naciskiem promuje się nowoczesne środki płatności, stopniowo odsuwając gotówkę w cień. Współcześnie w coraz większej ilości placówek i instytucji możemy znaleźć terminale do dokonywania opłat w sposób zbliżeniowy bądź tradycyjny, a to z kolei oznacza, że świat powoli przyzwyczaja się do wygody, jaką niosą za sobą transakcje bezgotówkowe. Potrzeba używania banknotów i monet maleje, dlatego też często napotykamy ograniczenia związane z ich pozyskiwaniem. Są to zarówno limity ustalane dla kart płatniczych, jak również samych bankomatów.

Limity narzucane przez banki

Otrzymując kartę – kredytową, debetową czy jakąkolwiek inną – zobowiązujemy się do używania jej jako głównego środka płatniczego. Co więcej, bank często oznajmia klientowi, iż utrzymanie karty będzie go kosztowało kilka złotych miesięcznie, jeśli nie posłuży się nią odpowiednią ilość razy lub nie dokona zakupów na daną kwotę. A klient, którego priorytetem jest zwykle zaoszczędzenie pieniędzy, chętnie przestawia się na tryb używania karty w miejsce gotówki i w ten sposób zadowoleni są wszyscy. Już przy otwieraniu rachunku w wybranym przez siebie banku, zostaniemy dodatkowo poinformowani o limitach dziennych wypłat, jakie są nałożone na daną kartę. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia możemy wypłacić z bankomatu określoną przez bank ilość pieniędzy, nie więcej. Nie wiąże się to z liczbą transakcji, jakich możemy dokonać bezgotówkowo, a limity wypłat są ustalane przez bank. Różnice w określonych kwotach mogą być ogromne – zależnie od tego kto jest posiadaczem konta, ograniczenie może wynosić 1000 złotych dziennie, jak również 20000 złotych dziennie. Banki doskonale znają możliwości finansowe swoich klientów i wiedzą, że przeciętny student wypłaci mniej niż właściciel prężnie rozwijającej się firmy. Co ciekawe, często możliwe jest indywidualna negocjacja z bankiem i podwyższenie limitu w sytuacjach wyjątkowych lub na określony czas. Wszystko to można ustalić już przy podpisywaniu umowy o otwarcie konta bankowego.

Problemy z bankomatami

W dobie darmowych przelewów i triumfu transakcji zbliżeniowych, posiadanie gotówki mimo wszystko jest często nadal konieczne. Miejscami, do których najczęściej udajemy się w celu jej pozyskania, jak również po to, by zwyczajnie dowiedzieć się jaką ilość środków posiadamy na koncie, są bankomaty. Ich obsługa jest prosta, a sama wypłata środków trwa zaledwie chwilę. Możemy je spotkać praktycznie na każdym kroku, ponieważ poza bankomatami w placówkach banków, mamy do dyspozycji również bankomaty operatorów zewnętrznych, dostępne dla każdego. W świetle paru kliknięć na ekranie maszyny, pozyskiwanie gotówki w okienku bankowym wydaje się żmudną i długotrwałą procedurą, dlatego bankomaty cieszą się dość dużą popularnością. Należy jednak pamiętać, że i one mają swoje ograniczenia, pozostające bez związku z limitami narzuconymi na naszą kartę płatniczą. Najczęstszym problemem z jakim spotykają się osoby chcące wypłacić dużą ilość gotówki jest fakt iż bankomat nie wydaje więcej niż 30-40 banknotów jednocześnie. Wiąże się to z kwestią czysto mechaniczną – grubszy plik banknotów po prostu nie zmieści się w szczelinie do wydawania pieniędzy. Sposobem na obejście tego ograniczenia jest dokonywanie kilku wypłat pod rząd. Innym problemem może być sytuacja w której bankomat zwyczajnie nie posiada wystarczającej ilości banknotów, by móc wydać żądaną ilość gotówki. Kwoty jakimi dysponują bankomaty są zwykle zależne od tego, jak często dana maszyna jest używana i często oscylują wokół kilkuset tysięcy złotych. Ładowanie bankomatów odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu, a w centrach dużych miast nawet częściej. Korzystając z bankomatu należy zawsze pamiętać iż posiada on ograniczone zapasy gotówki i przykładowo pod koniec długiego dnia może się zdarzyć, że nie będzie w stanie zrealizować naszej transakcji. Duże wypłaty powinny być zatem pozyskiwane w placówce banku, z uprzednim awizowaniem, czyli zawiadomieniem o kwocie, jaką zamierzamy wypłacić. Najczęściej awizowania dokonują klienci firmowi i to w przypadku zamiaru wypłacenia kwoty powyżej 20000 złotych. Przyczyna jest prosta: w placówce, podobnie jak w bankomacie, również może akurat zabraknąć środków do zrealizowania transakcji.

Co dalej z gotówką?

Choć gotówka rzeczywiście odsunęła się obecnie na drugi plan, nie sposób wyeliminować ją z użytku. Wciąż zdarzają się sytuacje i miejsca, w których zwyczajnie potrzebujemy banknotów i monet. Część niewielkich osiedlowych sklepów nie oferuje terminali, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Podobnie sytuacja wygląda w mniejszych obiektach usługowych, typu punkty ksero. Brak możliwości płacenia kartą może nas spotkać również na wakacjach, nie tylko za granicą, ale również w odludnych zakątkach Polski. Oraz – co najważniejsze – należy pamiętać, iż terminale płatnicze, jak każde urządzenia, mogą ulec awarii, a wówczas niezbędne będzie zaczerpnięcie środków z naszego portfela. Warto zatem posiadać zapas gotówki na czarną godzinę, jednocześnie mając na uwadze ograniczenia na jakie możemy się natknąć przy jej pozyskiwaniu. Istnieje możliwość, że w przyszłości dostęp do niej będzie jeszcze bardziej utrudniony, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak dostosować się do współcześnie panujących norm i oczekiwać na to, co przyniesie postęp.

Może Ci się również spodoba