Ile kosztuje korzystanie z wpłatomatów, czy warto korzystać z wpłatomatów?

Jeszcze parę lat temu dokonanie wpłaty na konto kojarzyło się ze staniem w długich kolejkach ponieważ taki typ transakcji możliwy był tylko i wyłącznie w placówce banku. Instytucje finansowe idąc z duchem czasu oraz ułatwiając swoim klientom korzystanie z usług wprowadzili znacznie prostsze i wygodniejsze rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Aktualnie wpłaty środków na rachunek bankowy można dokonać poprzez urządzenie zwane wpłatomatem.

Jak działa wpłatomat?

Wpłatomat, znany również jako maszyna depozytowa jest urządzeniem bardzo zbliżonym do bankomatu z tą różnicą, ze wykorzystuje się go odwrotnie niż w przypadku zwykłego bankomatu. Mianowicie jak sama nazwa wskazuje służy on do wpłat gotówki na rachunek bankowy.

Sposób jego działania jest bardzo prosty oraz zbliżony do funkcji tradycyjnego bankomatu. Chcąc umieścić środki na koncie należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie tj. włożyć kartę płatniczą, wpisać numer PIN, a następnie umieścić banknoty w specjalnej kieszonce. System rozpoznaje numer rachunku klienta na podstawie numeru karty, a po odebraniu gotówki ponownie przelicza kwotę oraz nadaje komunikat o ulokowanej sumie. Jeśli ilość jak i całkowita suma banknotów jest odpowiednia należy zatwierdzić transakcję i oczekiwać na wydruk potwierdzający jej dokonanie. Dokument ten w razie niezrealizowania operacji bądź jakiegokolwiek błędu stanowi podstawę do reklamacji. Wpłatomaty są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a wpłacone środki pojawiają się na koncie od kilku do kilkunastu minut.

Należy pamiętać, ze banknoty które są zniszczone, podarte bądź pozaginane nie zostaną zaakceptowane przez wpłatomat. Ponadto liczba wpłacanej gotówki jest ograniczona i nie należy umieszczać jednorazowo banknotów o liczbie większej od tej, która jest wskazana we wpłatomacie.

Koszty korzystania z wpłatomatów

Z usługi wpłatomatów może korzystać każda osoba, bez względu na to w jakiej instytucji finansowej posiada konto bankowe. W sieci bankowej, w której użytkownik ma założone konto, lokowanie środków jest bezpłatne i możliwe w wyznaczonych przez bank punktach bądź placówkach. Jednak nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z wpłatomatu danej sieci bankowej, z pomocą przychodzi więc urządzenie firmy Euronet. Klienci instytucji takich jak: Alior Bank, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Getin Bank, Idea Bank, mBank, Plus Bank oraz SK Bank mogą korzystać z tych wpłatomatów bez obawy o pobranie prowizji oraz bez potrzeby dodatkowej rejestracji. Szczegółowe warunki są ustalane oddzielnie przez bank. Natomiast klienci innych sieci bankowych, którzy chcą korzystać z usług Euronetu, muszą dokonać internetowej rejestracji. Koszty dokonywania operacji są podzielone na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest opcja standardowa, przy której wpłata następuje w kolejnym dniu roboczym, a wielkość prowizji wynosi 0,4 proc. od wpłaconej kwoty. Drugim wariantem jest tryb ekspresowy, który umożliwia ulokowanie środków na koncie w ciągu 30 min od wykonania operacji, a opłata za taką usługę wynosi 5 zł.

Czy warto korzystać z wpłatomatów?

Odpowiedź jest chyba oczywista, ponieważ ilość argumentów jest znacząca, a powodów, które wpływałyby niekorzystnie jak do tej pory nie ma. Korzystanie z wpłatomatów wiąże się z dużą wygodą i jest równie łatwe jak używanie pokrewnych urządzeń, czyli bankomatów, a niektóre z nich posiadają nawet wyżej wymienioną funkcję. Dzięki instrukcjom zwartym na ekranie w prosty sposób można umieścić środki na rachunku bankowym oraz zrealizować inne transakcje. Sieci bankowe poza funkcją wpłaty umożliwiają również opłacanie rat bądź spłatę kredytu, a nawet sprawdzenie salda na koncie osobistym. Wpłatomaty są dostępne przez całą dobę dzięki czemu pieniądze można ulokować na koncie niezależnie od dnia lub pory. Dostępność punktów bądź placówek jest również szeroka, a zlokalizowanie takiego miejsca nie sprawia większych trudności. Można to zrobić dzięki stronie internetowej danego banku, bądź wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową. Ponadto w niektórych miastach można skorzystać z usług wpłatomatów mobilnych, które dopasują się do danej lokalizacji, a ich przywołanie odbywa się na tej samej zasadzie co zamówienie tradycyjnej taksówki. Mocnym punktem tych urządzeń jest również oszczędność ponieważ usługa dla klientów indywidualnych jest z reguły bezpłatna, a jeśli nawet niesie ze sobą koszty to nie są one wygórowane. Nie warto obawiać się także o bezpieczeństwo, ponieważ wpłatomaty gwarantują je na każdym etapie transakcji.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Piotr pisze:

    Jak najbardziej wpłatomaty ułatwiły ludziom życie. Nie trzeba już czekać w banku nie wiadomo jak długo żeby wpłacić pieniądze. Dodatkowym plusem jest fakt, że wpłaty na konto mogę wykonać o dowolnej porze

  2. Wiktor pisze:

    Szybka i łatwa operacja, a 0,4% od wpłaty wynosi tyle co nic. Dodatkowo opcja mobilnego wpłatomatu na pewno ułatwi życie ludziom starszym z racji tego że mogą wpłacić swoje środki pod samym domem