Historia i rodzaje kart płatniczych

Karty płatnicze to tzw. plastikowe pieniądze za pomocą których możemy dokonać wszelkich transakcji, zarówno tych w sklepach jak i przez Internet.  Instrument płatniczy udostępnia nam nasze środki z konta, dzięki temu, możemy płacić za zakupy bezgotówkowo.

Zalążek kart kredytowych narodził się w USA, historia sięga już XIX w. , jednak dynamiczny rozwój nastąpił dopiero w wieku XX. Początkowo karta nie wyglądała tak jak w chwili obecnej. Miała ona formę kawałka metalowej blaszki z danymi klienta tzn. imieniem i nazwiskiem. Jednak warto podkreślić, że tamtejsze karty nie były akceptowane w każdym sklepie tylko w punktach handlowych jego wystawcy. Rozwój karty na pewien okres zatrzymała druga wojna światowa, ponieważ zakazano wtedy korzystania z tej formy płatności.

Popularność kart płatniczych coraz większa

Po tym czasie, w latach 50 XX wieku nastąpił rozwój Stanów Zjednoczonych, co skutkowało w zapotrzebowaniu na rozwój karty, która miała ułatwić i wspomóc dalszą poprawę sytuacji gospodarczej USA.  Dodatkowo banki zaczęły ze sobą rywalizować i oferować coraz to nowsze oferty dla swoich klientów.  W Polsce natomiast idea karty płatniczej pojawiła się dopiero w latach 90 XX wieku , kiedy firma Visa podpisała umowy z polskimi bankami. Powstała również forma Polcard, a w 1991r. po raz pierwszy bank Pekao wprowadził karty umożliwiające wypłatę gotówki z bankomatu.  Konkurencja zmotywowała banki do utworzenia w ich sieciach takich samych kart, które były stworzone dla klientów indywidualnych i akceptowane były tylko w bankomatach poszczególnych banków.  Dopiero po 1996r. karta płatnicza stała się powszechną formą płatności, a już po 2003r. w życie weszła ustawa ją wspierająca.

Karta płatnicza może być wydawana przez banki oraz inne instytucje finansowe. To jaki rodzaj karty chcemy i na jakiś zasadach ustalamy z wydawcą naszej karty.

Karty płatnicze – główny podział

Karty debetowe – karta debetowa, mimo jej mylącej nazwy kojarzącej się nam z debetem, czyli zadłużeniem, to karta, za pomocą której możemy płacić używając środków finansowych znajdujących się aktualnie na naszym koncie bankowym. Kiedy nie mamy na nim wystarczającej ilości pieniędzy, transakcja nie zostanie zaakceptowana.

Karty kredytowe – karta kredytowa  to karta za pomocą której możemy płacić za swoje zakupy, lecz nie musimy posiadać określonej kwoty na koncie bankowym, nawet nie musimy go mieć. Posiadanie karty kredytowej nie wiąże się z prowadzeniem konta bankowego. Jak sama nazwa mówi, karta kredytowa pozwala nam na zaciągnięcie pożyczki w chwili dokonywania transakcji. Na koniec okresu rozliczeniowego posiadacz karty dostaje wykaz transakcji i formę spłaty kredytu. Niekoniecznie wiąże się to z odsetkami, jeżeli spłacimy Kary płatniczepobrane pieniądze w stu procentach i na czas, możemy tego uniknąć. Wszelkie zasady na jakich będzie działała karta i forma spłaty jest różna w zależności od banku.

Karty obciążeniowe – karta obciążeniowa jest to połączenie dwóch wyżej wymienionych kart czyli debetowej i kredytowej. Działa w ten sposób, że klient zaciąga kredyt a bank pobiera raty kredytu w ustalonym terminie z konta kredytobiorcy.

Karty prepaid – karta przedpłacona, którą możemy doładowywać określoną kwotą przy czym każda transakcja wykonana tą kartą jest akceptowana tylko gdy na karcie znajdują się środki finansowe. Taki typ karty często jest wykorzystywany przy transakcjach dokonywanych przez Internet m.in. ze względów bezpieczeństwa, ponieważ nie jest konieczne tutaj posiadanie konta bankowego. W przypadku kradzieży złodziej ma dostęp tylko do środków znajdujących się na karcie a nie do wszystkich Twoich pieniędzy. Karta po wykorzystaniu gotówki może być ponownie doładowywana lub też nie. Nie podpisuje się też żadnej umowy z bankiem. Nie trzeba pilnować się również żadnych terminów.

Karty wirtualne – takie, które nie posiadają fizycznej postaci. Jest po porostu zwykły numer, po wpisaniu którego zatwierdzasz transakcje.

Podział kart według zamożności klienta

Oprócz tego, że karty dzielą się ze względu na rodzaj transakcji, na formę to również na kolory, które klasyfikują klientów pod kątem zamożności. Wyróżniamy:

 • karty klasyczne – najzwyklejszy rodzaj karty, dla klientów o najmniejszym stopniu zamożności. Posiada podstawowe funkcje.
 • karty srebrne – dla klientów zamożniejszych, oprócz zwykłych funkcji posiada możliwość np. ubezpieczenia.
 • karty złote – dla bogatych klientów, taka karta posiada np. ubezpieczenie czy zwolnienie z dodatkowych opłat.
 • karty platynowe – dla bardzo zamożnych klientów, zawiera ubezpieczenie, większe limity kredytowe czy jakieś inne dodatkowe funkcje.
 • karty ekskluzywne – są to karty dla najbardziej zamożnych ludzi, posiadają największe możliwości spośród wszystkich wyżej wymienionych kart. Są to tzw. karty VIP.

Wydawcy kart płatniczych

 • Visa
 • Mastercard
 • American Express

Podział kart płatniczych ze względu na zasięg

 • Lokalne
 • Krajowe
 • Międzynarodowe

Konto bankowe a karta płatnicza

Większość banków oferując konto bankowe umożliwia wybór wydawcy karty debetowej. Pozostałe karty płatnicze wymagają spełnienia dodatkowych warunków a dostępne rodzaje zależą od wielu czynników. Jeżeli potrzebujesz kartę kredytową to przed podjęciem decyzji przeanalizuj nasze porównanie najlepszych kart kredytowych.

Dokonywanie płatności

Istnieją też różne formy zapłaty kartą np. tzw. karty zbliżeniowe które są bardzo popularne. Pozwalają nam zapłacić za zakupy do ustalonego przez nas i bank limitu, bez konieczności wpisywania PIN-u. Jest to sposób bardzo wygodny i szybki. Dzięki temu zaoszczędzamy czas oraz unikamy ryzyka, że ktoś podczas wpisywania naszego PIN-u go zauważy i zapamięta. Jednakże mają one również swoje wady, ponieważ w przypadku kradzieży złodziej może nią płacić do określonego limitu bez konieczności znania jej numeru PIN.

Karty płatnicze charakteryzują się innym stopniem komfortu i zadowolenia. Dlatego pamiętajmy, aby przy wyborze karty kierować się własnymi potrzebami.  Warto wcześniej poczytać , dowiedzieć się, która karta co nam oferuje i wybrać najlepszą dla nas opcję.

Może Ci się również spodoba