Co zrobić aby nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej?

Karta kredytowa to najnowsza forma płatności bezgotówkowej. Ma formę plastikowej karty z paskiem magnetycznym. Inaczej nazywana jest plastikowym pieniądzem. Karta pozwala na płacenie za zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych jak i tych internetowych oraz również na wypłatę gotówki z bankomatów. Staje się coraz bardziej popularna, a miejsc, w których możemy zapłacić za jej pomocą jest coraz więcej. Jakie zagrożenia wiążą się z posiadaniem karty i jak im zapobiec?

Złodzieje często próbują nas okraść korzystając z bankomatów. Montują kamerkę i dodatkowy czytnik karty, który pozwoli im na zdobycie paska magnetycznego oraz zrobienie później duplikatu karty. Mając już takie informacje oszuści bez problemu mogą dobrać się do Twojego konta bankowego. Dlatego bardzo ważne jest to, aby wypłacając pieniądze z bankomatu dokładnie mu się przyjrzeć, upewnić się, że jest się bezpieczny i dopiero potem dokonać transakcji nadal trzymając głowę na karku.

Skimming – jak poznać fałszywy bankomat?

Zazwyczaj jest on jakoś dziwnie zmodyfikowany. Należy sprawdzić, czy nie ma na nim nic doklejonego, czy klawiatura nie posiada dodatkowej nakładki. Przy wpisywaniu numeru PIN warto zasłonić klawiaturę drugą ręką czy portfelem. Korzystając z bankomatu należy wybierać najlepiej takie przy bankach ponieważ są one najbezpieczniejsze.  Po skorzystaniu z automatu trzeba też pamiętać o takich rzeczach jak np. zabranie karty z czytnika czy wydruku z potwierdzeniem transakcji.

Zabezpiecz swój numer PIN

Innym sposobem kradzieży jest zwyczajny napad, podczas którego złodziej kradnie nam torebkę w której znajduje się portfel m.in. z kartą. Dlatego ważne jest to aby nigdzie nie zapisywać swojego numeru PIN.  Taki kod trzeba zapamiętać i nikomu nigdy nie podawać. Często zdarzają się przypadki, że ludzie zapisują go na karcie. Czy chcesz podać złodziejowi pieniądze na tacy?

Dziennie limity transakcji

Ustalenie limitów dziennych i limitów jednej transakcji pomoże nam uniknąć ogromnych strat. Dzięki temu, nawet gdy karta będzie już w posiadaniu złodzieja, limit zapobiegnie wydaniu większej kwoty pieniędzy co w jakiś sposób zminimalizuje nasze straty. Trzeba też regularnie sprawdzać swoje konto bankowe.

Zablokowanie karty

Korzystając z karty płatniczej trzeba być ostrożnym i uważnym. Kiedy dojdzie  do kradzieży naszej karty lub zauważymy, że z naszego konta bankowego w dziwny sposób znikają pieniądze trzeba podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim w takiej sytuacji należy zadzwonić do naszego banku i zgłosić problem a następnie zablokować kartę. Dzięki temu unikniesz dalszych problemów związanych ze znikającymi pieniędzmi a sprawą kradzieży zajmie się bank.  Ale skąd wziąć numer do banku w takiej kryzysowej sytuacji gdy trzeba działać szybko? Numer znajduje się na karcie… dlatego ważne jest to, aby posiadając kartę płatniczą zapisać sobie go w pamięci telefonu, aby w przypadku potrzeby skontaktowania się z bankiem nie tracić czasu i mieć do niego natychmiastowy dostęp.

Kradzież pieniędzy z konta a odpowiedzialność banku

Co się stanie ze straconymi pieniędzmi, czy ktoś je zwróci ? Odpowiedzialność za kradzież z konta ponosi zarówno bank jak i właściciel karty. Bank zwraca pewną część skradzionych pieniędzy jednak pod warunkiem, że Ty nie popełniłeś jakiś kolosalnych błędów używając karty np. zapisanie na niej PIN-u.  Jeżeli bank to udowodni, to udowodni również to, że kradzież jest przyczyną Twojej ignorancji i nieodpowiedzialności  i nie będzie miał już wtedy obowiązku na zwrot Twoich pieniędzy. Jednakże jeśli korzystając z karty stosowałeś się do określonych zasad i zachowywałeś najwyższe środki ostrożności to bank zobowiązany jest na zwrot jakiejś części Twoich pieniędzy. Jak wygląda odpowiedzialność banku? Bank zobowiązany jest pokryć straty powyżej 150 euro.  Wtedy bank zwraca nam wartość skradzionych pieniędzy.

Jak uniknąć straty pieniędzy gdy karta zostanie skradziona

Istnieje możliwość ubezpieczenia swojej karty w razie kradzieży. Decydując się na ubezpieczenie swojej karty musisz płacić określoną kwotę składki np. co miesiąc 10zł, więc nie jest to wielka kwota. Takie szczegóły ustala już bank na waszej umowie. Jednak jeżeli stracisz pieniądze ze względu na swoją Kradzież karty płatniczejnieodpowiedzialność to bank może odmówić wypłacenia Ci odszkodowania. Ubezpieczenie karty to dobry pomysł, nie kosztuje aż tak wiele, a w przypadku kradzieży karty bank zwróci nam stracone pieniądze.

Kradzież karty płatniczej – co zrobić?

Większość banków bierze udział w inicjatywie, która ma pomóc w przypadku kradzieży karty płatniczej. Powstał jeden, wspólny dla większości banków numer telefonu, pod który można zadzwonić i zablokować kartę. Numer, o którym mowa to 828 828 828. Jeżeli masz przy sobie telefon, zapisz go sobie. W kryzysowej sytuacji, kiedy będzie trzeba działać szybko, będziesz mógł zabezpieczyć swoje finanse i zablokować kartę. Numer infolinii Twojego banku znajdziesz na karcie, na stronie internetowej lub też na umowie. Warto wiedzieć, że od momentu zgłoszenia kradzieży lub zaginięcia karty, odpowiedzialność za pieniądze znajdujące się na naszym koncie bankowym przejmuje bank. Za każdą kolejną transakcję złodzieja, dokonaną po zgłoszeniu odpowiada bank.

Czy możesz oczekiwać od banku więcej?

Jeżeli Twoja karta płatnicza została skradziona, to zanim wyrobisz sobie nową sprawdź czy na pewno Twoje konto bankowe gwarantuje Ci najlepsze warunki. Czy Twoje konto bankowe jest darmowe? Czy za przelewy i inne podstawowe transakcje nie są pobierane opłaty? Zerknij na aktualny ranking kont bankowych, który został przygotowany przez ekspertów z naszego portalu i wybierz konto osobiste dla siebie.

Podsumowując, aby uniknąć straty pieniędzy po kradzieży karty płatniczej można wcześniej ubezpieczyć kartę, dzięki czemu z ubezpieczenia zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Należy również bezzwłocznie zgłosić kradzież lub zaginięcie karty. Dzięki takiemu działaniu bank zablokuje naszą kartę i unikniemy kolejnych strat, a następnie jeżeli uzna, że nasze zachowanie związane z korzystaniem karty było jak najbardziej odpowiedzialne i racjonalne, zwróci nam część straconych pieniędzy. Trzeba więc pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności aby nie mieć w przyszłości nieprzyjemnych dla nas sytuacji.

Może Ci się również spodoba