Czym kierować się, wybierając konto dla firmy?

Zakładamy firmę, mnóstwo papierkowej roboty,  bieganina po urzędach, organizacja biura, reklama, pracownicy … koszty się dwoją i troją. Może chociaż uda się zaoszczędzić na prowadzeniu rachunku bankowego? Teoretycznie można, praktycznie trzeba się sporo nagimnastykować. Bezpłatne konto bankowe dla firm to na polskim rynku rzadkość.

Zdecydowana większość osób, które prowadzą działalność gospodarczą, decyduje się się na otwarcie firmowego konta w banku. Jednak część przedsiębiorców postanawia korzystać tylko z konta osobistego. Przy podejmowaniu decyzji, czy zakładać konto firmowe, czy skorzystać z konta prywatnego, warto przeanalizować kwestie poruszone w dalszej części artykułu.

 

Dlaczego konto firmowe?

Konto firmowe umożliwia nam oddzielenie finansów osobistych od firmowych. Dzięki temu historia transakcji będzie przejrzysta. Łatwiejsze będzie także kontrolowanie przychodów i wydatków przedsiębiorstwa.

 

W przypadku kontroli Urzędu Skarbowego przedsiębiorca, który posiada rachunek firmowy nie będzie miał żadnego problemu z wykazaniem transakcji firmowych. Wszystkie przelewy firmowe widnieją na wyciągu z jednego rachunku – nie ma wątpliwości, czy któraś z transakcji była wykonana w celach osobistych. Dodatkowo, urzędnik nie będzie miał wglądu w operacje wykonywane na koncie prywatnym. Warto pamiętać, że wszystkie opłaty za prowadzenie rachunku możemy wliczyć w koszty firmy.

 

Kto może założyć konto firmowe?

Konto firmowe może założyć każda osoba, która widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG. Wielkość firmy, liczba zatrudnionych pracowników oraz obroty mogą mieć oczywiście wpływ na umowę z bankiem i atrakcyjność oferty, ale nie mają wpływu na możliwość założenia konta.

 

Opłaty za rachunek firmowy

Wiele osób rozpoczynających własną działalność rezygnuje z zakładania konta firmowego ze względu na przekonanie o wysokich opłatach. Rzeczywiście, tego typu rachunek jest zazwyczaj droższy niż rachunek osobisty. Jednak warto pamiętać, że w czasach ostrej rywalizacji o klienta nie trudno znaleźć konto firmowe, które nie będzie dużym obciążeniem finansowym. Sytuacja na rynku zmienia się bardzo szybko. Aby wybrać dobre konto warto obserwować aktualne rankingi kont firmowych.

 

Najważniejsze opłaty, na które należy zwrócić uwagę:

  • opłaty za prowadzenie konta,
  • opłaty za przelewy internetowe, w oddziale banku oraz za przelewy zewnętrzne i międzynarodowe,
  • opłaty za przelewy natychmiastowe,
  • opłaty za zlecenia stałe,
  • opłaty za przelewy do ZUS i US,
  • opłaty za wyrobienie karty płatniczej i korzystanie z niej,
  • opłaty za wpłaty i wypłaty (zarówno w placówce jak i wpłatomacie / bankomacie)
  • opłaty za przewalutowanie

 

 

Dodatkowe korzyści

Przed podjęciem decyzji o wyborze konta dla firmy warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki. Ważną kwestią jest wsparcie banku i możliwość konsultacji, a także dostęp do bankowości mobilnej. Dobrze by było, gdyby placówki banku znajdowały się stosunkowo blisko naszej siedziby i były otwarte w elastycznych godzinach.

 

Przede wszystkim musimy na spokojnie przeanalizować, jakie funkcjonalności będą nam najbardziej potrzebne, a bez których jesteśmy w stanie się obejść lub, z których korzystać będziemy tak mało, że prowizje nie będą dla nas odczuwalne. Banki walczą o każdego klienta, stąd też wiele dodatkowych funkcji na które przedsiębiorcy mogą się pokusić, a które pomogą i ułatwią prowadzenie firmy. W opcjach dodatkowych znaleźć można: dostęp do darmowego systemu księgowego, który ułatwi sprawowanie kontroli nad finansami przedsiębiorstwa oraz dostęp do platform walutowych, w których szybko możemy kupić lub sprzedać dowolną walutę. Ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się z dziennego utargu wychodzą mobilne wpłatomaty, które można zamówić pod wskazany adres i tam bezpiecznie zdeponować pieniądze. Niektóre banki oferują również terminalne płatnicze na dużo korzystniejszych warunkach.” – mówi Sylwia Paczkowska, specjalista ds. kont firmowych portalu ranking-bankow.com.pl

 

Jak wybrać konto dla firmy?

Podsumowując, posiadanie konta firmowego ma wiele zalet i warto poważnie rozważyć możliwość jego założenia. Po sprawdzeniu wszystkich opłat i zastanowieniu się, co jest dla nas najważniejsze, pozostaje już tylko podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję. Warto również przeanalizować opinie dostępne w sieci oraz zweryfikować, czy przypadkiem konto, które dobrze wygląda w rankingach, nie jest w jakimś stopniu awaryjne lub za drogie.

 

Autor tekstu: Łukasz Kordowski, redaktor portalu ranking-bankow.com.pl (tutaj link do strony: http://ranking-bankow.com.pl/ranking-kont-firmowych). Proszę, o nie używanie atrybutu nofollow.

 

Dziękuję 🙂

 

Może Ci się również spodoba