Innowacje w Polskiej bankowości

Twórcza postawa oraz innowacyjność to fundamenty szybkiego i efektywnego rozwoju. Polscy naukowcy, dzięki swej pomysłowości z roku na rok odnoszą coraz większe sukcesy w rozbudowywaniu nowych technologii bądź ulepszaniu już istniejących. Polski sektor bankowy również może poszczycić się dość wysokim stopniem rozwoju, ponieważ w zestawieniu z innymi krajami Unii Europejskiej przoduje pod względem liczby jak i jakości produktów, które zostały wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich kilku lat. Perspektywy rozwoju polskiej bankowości są wzrostowe, a ewolucja i wzrost różnorodności instrumentów finansowych to tylko kwestia czasu.

Bankomaty biometryczne

Jednym z większych przełomów na rynku finansowym okazały się bankomaty biometryczne. Istniejące już od kilku lat urządzenia dzięki bankom spółdzielczym są stopniowo wprowadzane w całej Polsce, a coraz bardziej przekonują się do tego rozwiązania również banki komercyjne. Technologia biometryczna, zwana prawidłowo Finger Vein jest wdrażana w Polsce od 2009 roku. Zadaniem tego typu bankomatów jest weryfikacja tożsamości poprzez naświetlenie palca podczerwienią i pobranie układu naczyń krwionośnych. Układ znajdujący się w palcu użytkownika będzie porównywany ze wzorcem, który jest zarejestrowany w bazie danego banku. Po potwierdzeniu autentyczności, klient może dokonywać wpłaty oraz wypłaty gotówki, zlecić przelew, sprawdzić saldo, a także przeprowadzić wiele innych transakcji, których wykonanie umożliwia bankomat. Przed weryfikacją biometryczną klient jest proszony o podanie identyfikatora bankowego, a najczęściej jest to po prostu data urodzenia. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań, bezpieczeństwo korzystania z urządzeń znacząco wzrośnie. Potrzeba fizycznej obecności właściciela konta, a nie tak jak w przypadku tradycyjnych bankomatów kodu PIN bądź karty jest odpowiednio wysoką formą zabezpieczenia. Oczywiście nie oznacza to braku możliwości korzystania ze zwykłej karty gdyż klient będzie miał opcję wyboru.

Mobilny bankomat

Kolejnym dopiero rozwijającym się, ale jakże pomocnym rozwiązaniem jest bankowość mobilna i o dziwo nie chodzi tu tylko o aplikacje na smartfony czy tablety. Mobilność jest tu cechą znaczącą, bowiem bankomat, a konkretnie samochód z wbudowanym urządzeniem dostosowuję się do miejsca, w którym znajduje się jego klient. Proces przywołania takiego auta jest bardzo zbliżony do tradycyjnego zamawiania taksówki. Istnieją trzy możliwości rezerwacji, mianowicie przez system bankowości internetowej, telefonicznie bądź przy użyciu specjalnej aplikacji dostępnej obecnie na urządzenia obsługujące systemy Android i iOS. Dzięki aplikacji użytkownik zostanie zlokalizowany przez wbudowaną w telefonie opcje geolokalizacji. System udzieli również informacji, w jakim miejscu znajduje się samochód oraz poda przybliżony czas jego przybycia. Czas dojazdu jest oczywiście uzależniony od miejsca pobytu klienta, chociaż istnieje możliwość ustalenia konkretnej godziny przyjazdu. Wpłaty jak i wypłaty z mobilnego bankomatu następują identycznie jak w przypadku tradycyjnych urządzeń, a dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów są o wiele bezpieczniejsze. Niewątpliwą ich zaletą jest wygoda, ponieważ zamawianie taksówki w celu wypłaty gotówki można w szybki sposób zastąpić również taksówką, ale z wbudowanym bankomatem.

Karta z klawiaturą i wyświetlaczem

O kartach płatniczych także nie zapomniano, więc i one weszły w nurt innowacji, co za tym idzie doczekały się unowocześnienia. Nowy rodzaj karty bankomatowej został wyposażony w mały wyświetlacz LCD oraz klawiaturę numeryczną. Dzięki zastosowaniu małego ekranu istnieje możliwość sprawdzenia aktualnego stanu konta bądź listy dokonywanych ostatnio operacji. Zadaniem mikro klawiatury jest generacja jednorazowych kodów, które potwierdzą zawieraną transakcje. Podczas wykonywania płatności opiewających na nieduże sumy, najczęściej w wysokości 50 zł, transakcja przebiega dokładnie tak samo jak przy użyciu tradycyjnych kart płatniczych. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy kwota przekracza narzuconą granicę. W przypadku większych wydatków, użytkownik otrzyma SMS, w którym zawarty będzie kod. Szyfr ten należy umieścić na karcie przy pomocy klawiatury, dzięki czemu zostanie uzyskana decydująca autoryzacja, a tym samym transakcja przebiegnie pomyślnie. Główną zaletą jej posiadania jest bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku kradzieży, a dalej próby posłużenia się tą kartą wymagany jest dostęp do telefonu komórkowego, ten zaś jest kolejnym zabezpieczeniem przed niechcianą transakcją.

Luksusowe karty płatnicze

Skoro wkradła się tematyka kart bankomatowych to następnym ciekawym, a w niektórych przypadkach designerskim pomysłem są karty przeznaczone dla bogatszych i bardziej wymagających klientów. Poza unikalnym wyglądem charakteryzuje je szeroki pakiet usług dodatkowych, który może zostać spersonalizowany tak, aby zaspokoić potrzeby użytkownika. Najczęstszymi przywilejami oferowanymi przez banki dla posiadaczy takich kart to bogaty pakiet ubezpieczeń wraz z usługą Concierge. Ponadto ich klienci otrzymują zniżki w hotelach, restauracjach, a nawet w wypożyczalniach samochodów na całym świecie. Rabaty obejmują również wszelkie ekskluzywne sklepy oraz prestiżowe salony, a karta uprawnia do korzystania z usług na poziomie VIP. Decyzja o przyznaniu takiej karty następuje po analizie zasobów finansowych, na podstawie indywidualnych kryteriów. Kolejną szczególną cechą jest brak odgórnie narzuconego limitu środków do wykorzystania, a ponadto karta jest objęta długim okresem spłaty zaciągniętego kredytu bez naliczania odsetek.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Adam pisze:

    Mobilny bankomat to wybawienie dla ludzi którzy prowadzą sklep, nie muszę się martwić, że zgubie pieniądze w drodze do baku. Dzwonie, zamawiam i bankomat przyjeżdża pod sam sklep

  2. Łukasz pisze:

    korzystałem z bankomatów biometrycznych i muszę przyznać, że podchodząc do takiego bankomatu nie odczuwam żadnej presji, że może ktoś mi podejrzeć pin i okraść. Chyba najbezpieczniejszy sposób w jaki mogli wyposażyć bankomaty.