Cechy najlepszego konta bankowego

Z pewnością każdy, kto korzysta lub ma zamiar zacząć korzystać z konta bankowego, zastanawiał się, w jaki sposób dokonać najlepszego wyboru. Spośród wielu różnorodnych ofert trudno jest wybrać taką, która nie tylko będzie spełniała wszystkie nasze wymagania, ale również będzie najbardziej opłacalną decyzją pod względem finansowym. Wszystkie reklamy zapewniają nas, że właśnie to konkretne konto bankowe jest najlepszym, najtańszym i najbardziej opłacalnym pod każdym względem wyborem. Jak wobec dużej liczy ofert wybrać jedną, która rzeczywiście będzie nam odpowiadać, a nie taką, która tylko dobrze wygląda w reklamie? Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, wybierając konto osobiste.

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, co jest dla mnie najważniejsze? Oprócz kwestii finansowych, czyli jak najtańszego prowadzenia i korzystania z konta, w grę wchodzi jeszcze dostępność do różnego rodzaju usług bankowych, ciekawe dodatki, zniżki, zabezpieczenia, łatwość obsługi i niezawodność.

 

Opłaty

Niewątpliwie jedną z najczęściej branych pod uwagę kwestii przy wyborze konta są opłaty. Samo otwarcie konta jest zazwyczaj darmowe, niezależnie od banku. Za prowadzenie rachunku również bardzo często nie poniesiemy żadnych opłat, chociaż w tym wypadku może być różnie. Bywa, że zwolnienie z opłat w tym wypadku będzie zależało od różnych czynników, na przykład od wysokości comiesięcznych wpływów na konto. Czasami wydanie karty do rachunku wiąże się z jakimś niewielkim kosztem, ale zazwyczaj samo wyrobienie i przesłanie karty jest darmowe. Natomiast już za użytkowanie karty bank może naliczać dodatkowe comiesięczne opłaty. W zależności od banku z opłaty za kartę często zwolnieni są klienci, którzy dokonają co najmniej kilu lub kilkunastu płatności kartą w miesiącu lub płatności te przekroczą pewną ustaloną w umowie kwotę.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy wypłacanie pieniędzy z bankomatu będzie wiązało się z jakimiś dodatkowymi opłatami. W niektórych bankach za wypłaty z bankomatów nienależących do konkretnej sieci trzeba zapłacić prowizję lub wcześniej wykupić sobie pakiet pozwalający na nielimitowane korzystanie z urządzeń innych sieci. W innych bankach korzystanie ze wszystkich bankomatów może być bezpłatne lub wiązać się z jakimiś innymi uregulowaniami zawartymi w umowie. Informacje o bankomatach, za które nie zostanie pobrana prowizja z pewnością znajdują się na stronie banku.

 

Kolejną kwestią, którą powinno się przeanalizować są przelewy. Najczęściej przelewy internetowe są darmowe, więc jeśli korzystamy z tej opcji, to nie mamy się, czym przejmować. Jeśli natomiast zdarza nam się dokonywać przelewów w oddziale banku, powinniśmy sprawdzić, co oferuje bank w tej kwestii. Czasami istnieje pewna liczba darmowych przelewów stacjonarnych i dopiero po jej przekroczeniu będą pobierane jednorazowe opłaty przy każdej operacji. W każdym razie warto jest sprawdzić, czy za przelewy, które będziemy wykonywać najczęściej nie poniesiemy dodatkowej opłaty.

 

Dodatkowe profity

Coraz więcej kont gwarantuje różnego rodzaju możliwości oszczędzania lub ciekawe promocje związane z płatnościami kartą. Jeśli często używacie karty na zakupach, koniecznie sprawdźcie, jakie korzyści oferuje dany bank. Czasami będzie to zwrot w wysokości kilku procent od miesięcznych wydatków (tylko tych, za które zapłacimy kartą), w innym banku może to być opcja oszczędzania polegająca na automatycznym odkładaniu części naszych pieniędzy w tak zwanej „skarbonce”, jeszcze gdzie indziej za tego rodzaju płatności otrzymamy specjalne punkty, które będziemy mogli wymienić na różnego rodzaju produkty lub otrzymamy dzięki nim atrakcyjne zniżki w wybranych sklepach.

 

Oprócz warunków finansowych bardzo ważne są też kwestie bezpieczeństwa. Banki oferują często dodatkowe ubezpieczenia konta i karty, przy czym oferta ta jest zróżnicowana również pod względem dodatkowych opłat za tego typu zabezpieczenia. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, również powinniśmy sprawdzić, co dany bank ma nam do zaoferowania.

 

Poza tym ważnym elementem są wszelkiego rodzaju dodatkowe konta, które będziemy mogli otworzyć w danym banku. Jeśli potrzebujemy konto oszczędnościowe lub walutowe, chcemy otworzyć lokatę krótkoterminową lub długoterminową, powinniśmy sprawdzić, co w tej kwestii oferuje bank. Jakie będą opłaty lub przywileje za dodatkowe konto, jakie będzie oprocentowanie danego konta, jak będzie przebiegała kapitalizacja odsetek. Jeśli na chwilę obecną nie chcemy otwierać dodatkowego konta, to możemy potraktować te kwestie jako drugorzędne. Poza tym zawsze istnieje możliwość otworzenia konta oszczędnościowego lub lokaty w innym banku, niż ten, w którym posiadamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

 

Dostęp do konta

Kolejna sprawa, którą warto przemyśleć, to komunikacja z bankiem i sposób dostępu do niego. Wybierając bank, musimy mieć na uwadze to, w jaki sposób mamy zamiar komunikować się z bankiem. Jeśli wystarczy nam kontakt telefoniczny lub za pomocą Internetu, nie musimy zwracać uwagi na odległość najbliższego oddziału od miejsca zamieszkania. Bardzo często banki typowo internetowe, które nie posiadają lub posiadają niewiele oddziałów stacjonarnych mają bardziej atrakcyjną finansowo ofertę, ponieważ muszą w jakiś sposób przyciągnąć klientów i zrekompensować im mniejszy wybór formy kontaktu. Dlatego jeśli nie zależy nam na bezpośrednim kontakcie z przedstawicielem banku w jednym z jego oddziałów, to możemy rozważyć również oferty tych banków, które nie posiadają wielu placówek w najbliższej okolicy. Jeśli natomiast będziemy potrzebować oddziału banku do załatwiania swoich spraw, to powinniśmy wybrać jeden z tych, który jest szeroko dostępny.

 

Z tych powodów trudno jest polecić jedno konkretne najlepsze konto bankowe. Każdy przy wyborze banku, w którym chce otworzyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy powinien samodzielnie przeanalizować oferty i zadać sobie pytanie, co jest dla mnie najbardziej potrzebne, z czego mógłbym ewentualnie zrezygnować i jakie warunku będą dla mnie najlepsze. Pamiętać należy przede wszystkim o kwestiach finansowych. Czy korzystając z tego konta, będziemy ponosili jakieś dodatkowe comiesięczne opłaty czy nie. Oprócz tego ważne jest również to, jak często korzystamy z karty i z bankomatów, w jaki sposób kontaktujemy się z bankiem, czy w najbliższym czasie będziemy otwierać dodatkowe konta lub lokaty. Po przeanalizowaniu tych bardzo ważnych kwestii z pewnością spośród wielu ofert uda nam się wybrać tę najbardziej zadowalającą, a dzięki podjęciu świadomej decyzji nie będziemy później żałować naszego wyboru.

 

Łukasz Kordowski

Może Ci się również spodoba