Kredyt hipoteczny a urlop wychowawczy

 

Nie dla każdego młodego małżeństwa wzięcie kredytu hipotecznego może być łatwe. Bank przede wszystkim bierze pod uwagę naszą zdolność kredytową, ale osoba początkująca na rynku pracy, nawet z umową na czas nieokreślony, może mieć problem z wzięciem kredytu. Podobnie jest z kobietą przebywającą na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, w oczach banku nie jest ona wiarygodnym kredytobiorcą.

Zdolność kredytowa

W przypadku analizy zdolności kredytowej nie brane są pod uwagę dochody osoby, które uzyskiwała przed urlopem wychowawczym. Takie są zasady w przypadku kredytu hipotecznego. Instytucje finansowe także dosyć sceptycznie podchodzą do możliwości szybkiego powrotu do pracy matki będącej na urlopie wychowawczym. Niektóre banki nie uwzględniają także dochodów otrzymywanych na urlopie wychowawczym. W tej kwestii można jednak czasami negocjować, część instytucji może iść tu na naszą korzyść. Szczególe trudności są przy dużych kwotach kredytów i małych zarobkach małżonków, wówczas banki są bardzo wymagające. W niektórych przypadkach instytucja finansowa może także domagać się oświadczenia od matki przebywającej na urlopie wychowawczym, że po jego zakończeniu podejmie od razu pracę.

Zasiłek dla matek

Najniższa zdolność kredytowa dotyczy osób, które przebywają na bezpłatnym urlopie wychowawczym. W takiej sytuacji jesteście praktycznie bez szans na kredyt. W tym przypadku umowa o pracę także nie jest dla Ciebie odpowiednim zabezpieczeniem. W przypadku kobiet, które przebywają na zasiłku, przysługuje on w 18 tygodniach po urodzenia dziecka, sytuacja wygląda nieco inaczej. Banki są wówczas trochę bardziej przychylne, ale nie wszystkie. Niektóre także i tego dochodu nie biorą pod uwagę. Częściej zasiłek traktowany jest jako dochód dodatkowy, a nie główny. Wówczas decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego zależna jest od wysokości dochodu współmałżonka lub partnera. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy mamy duże zaplecze finansowe, wkład własny można otrzymać kredyt. Jednak pamiętajmy o tym, że dla banku osoba będąca na urlopie macierzyńskim traktowana jest jako dość niepewna i trzeba stanąć na przysłowiowej głowie, że uzyskać kredyt hipoteczny.

Dziecko – zwiększone potrzeby

Pojawiające się dziecko to nie tylko zwiększone potrzeby finansowe, ale także mieszkalne. Zazwyczaj potrzebujemy wówczas większej przestrzeni, stąd tez myśli o kredycie hipotecznym. W internecie pojawiają się statystyki, analizy i porównania ofert banków dla matek przebywających na urlopie macierzyńskim. Podstawową kwestią jest uwzględnienie dochodów matki. Zapoznanie się z tymi rankingami pomoże Wam zorientować się do jakiego banku w ogóle warto iść.

Młoda matka wracająca do pracy

Staranie się o kredyt hipoteczny, to nie tylko wstępna analiza sytuacji finansowej. Młoda matka musi się liczyć z tym, że po powrocie do pracy bank może patrzeć jej na ręce. Instytucja finansowa chce mieć pewność przede wszystkim, że kobieta w ogóle wróci do pracy, stąd tez często wymagane oświadczenia pisemne. Jeśli już podejmie pracę należy upewnić się, czy utrzyma się na danym stanowisku i czy nie zostanie zwolniona. W takich sytuacjach bank może zażądać od pracodawcy oświadczenia, że kobieta po powrocie z urlopu wychowawczego ma zapewnioną ciągłość zatrudnienia.

Kredyt hipoteczny a raty

Matki, które w czasie trwania kredytu hipotecznego zaszły w ciąże i są na urlopie wychowawczym, w niektórych przypadkach mogą liczyć na życzliwość banku i chwilowe wstrzymanie rat kredytu. W niektórych placówkach można zawiesić raty nawet na sześć miesięcy. Pamiętajmy jednak, że w tym czasie odroczeniu podlega część kapitałowa kredytu. Inaczej jest w przypadku krótkich odroczeń, np. jedno-, dwumiesięcznych. Wówczas zawieszeniu ulega cała rata. Pamiętajmy, że możemy z tego skorzystać dwa razy w czasie całego kredytowania i nie częściej niż co pięć lat.

Z przeglądu powyższych przykładów widzimy, że sytuacja matek, będących na urlopie wychowawczym, ubiegających się o kredyty hipoteczny jest skomplikowana. Nasza zdolność kredytowa jest wówczas bardzo niska i tym samym szansa na kredyt znikoma. Warto jednak dokładnie przeanalizować oferty banków, by zorientować się jakie są nasze realne szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Może Ci się również spodoba