Co zrobić? Zgubiłem portfel i karty do bankomatu

Zgubiłeś portfel ze wszystkimi dokumentami? Włącznie z kartami do bankomatu? Zastanawiasz się, co zrobić w tej sytuacji? Po pierwsze nie panikuj. Wystarczy działać zgodnie z kilkoma prostymi zasadami i zachować spokój.

 

Dlaczego w ogóle zastrzegamy karty?

Niewątpliwie wielu z nas lub naszych znajomych zgubiło kiedyś kartę lub jakieś inne dokumenty. Takie sytuacje zdarzają się wbrew pozorom bardzo często. Zdecydowana większość przypadków zastrzeżenia kart spowodowana jest właśnie ich zgubieniem. Tylko niewielka część tego typów przypadków spowodowana jest kradzieżą. Co zatem robić, gdy doszło do zagubienia lub straty karty?

 

Najczęściej słyszaną odpowiedzią będzie oczywiście: „Jak najszybciej zastrzec kartę!” Niewątpliwie w większości przypadków będzie to zdecydowanie najbardziej rozsądne wyjście z sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że bywają okoliczności, w których zbyt pochopne jej zastrzeżenie będzie błędem. Takie sytuacje zdarzają się jednak zdecydowanie rzadziej.

 

Zacznijmy jednak od tego, kiedy powinniśmy bez wątpienia zablokować naszą kartę, a kiedy możemy poszukać innego rozwiązania. Przede wszystkim najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zgubiliśmy portfel, zostawiliśmy gdzieś, czy został nam skradziony? Jeżeli istnieje możliwość, że portfel zostawiliśmy w domu, w samochodzie lub zawieruszył nam się w torebce albo w plecaku, a bank udostępnia nam opcję czasowej blokady autoryzacji karty, to powinniśmy skorzystać najpierw z tej opcji i poszukać naszej zguby. Jeżeli nie możemy skorzystać z takiej blokady i nie mamy ubezpieczonej karty, a szansa, że karta została przez nas zostawiona gdzieś w bezpiecznym miejscy jest nikła, to najlepiej od razu kartę zastrzec.

 

Blokada autoryzacji karty a jej zastrzeżenie

Różnica między zastrzeżeniem a czasową blokadą autoryzacji karty polega na odwracalności danego zabiegu. Zastrzeżenie jest nieodwołalne i z danej karty nie będziemy mogli skorzystać nawet w przypadku jej odnalezienia. Będziemy musieli złożyć wniosek o nową kartę, z czym mogą wiązać się dodatkowe koszty. Blokada autoryzacji karty polega na tym, że wszelkie transakcje do czasu jej odwołania będą uniemożliwione. Nawet gdyby karta dostała się w niepowołane ręce, to nikt z niej będzie mógł skorzystać. Natomiast w przypadku jej odnalezienia, będziemy mogli blokadę zdjąć i dalej korzystać z karty.

 

Ubezpieczenie karty

Musimy pamiętać również o tym, że jeśli zgubimy kartę lub zostanie nam skradziona, a nie była ona dodatkowo ubezpieczona, to istnieje zagrożenie, że możemy stracić część naszych pieniędzy. W przypadku gdy nie posiadamy ubezpieczenia, a z kart zniknie nam część pieniędzy, to zwrot środków z banku dostaniemy tylko od kwoty wyższej niż równowartość 150 euro. Oznacza to, że jeśli ktoś wybrałby za pomocą naszej karty kwotę odpowiadającą 250 euro, to bank odda nam równowartość 100 euro, a pozostałej kwoty już raczej nie odzyskamy. Z tego powodu jeżeli nie mamy ubezpieczenia, to powinniśmy szybko zastrzec kartę.

 

Jeśli mamy tendencję do gubienia różnych rzeczy(w tym portfeli i kart bankomatowych) to powinniśmy rozważyć wykupienie ubezpieczenia karty. Zazwyczaj jest to niewielka kwota, wynosząca od około złotówki do około pięciu złotych miesięcznie, w zależności od banku. Nie jest to dużo, a może pomóc w zabezpieczeniu naszych funduszy.

 

Dziwić może fakt, że naprawdę duża część osób nosi w portfelu obok karty do bankomatu zapisany numer pin. Jeśli jesteś jedną z tych osób, tym bardziej musisz działać szybko. Pamiętaj jednak, że nawet w przypadku, gdy nie podajesz złodziejowi lub nieuczciwemu znalazcy swoich kodów na tacy, to w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób używa kart zbliżeniowych, twoje pieniądze nie będą bezpieczne. Jeśli zgubiona karta była zbliżeniowa, to zawsze istnieje szansa, że ktoś za jej pomocą zrobi zakupy, zanim zdążysz się zorientować, że gdzieś ci zniknęła.

 

Jak zastrzec kartę?

Jeśli zdecydujemy się na zastrzeżenie karty, to mamy do wyboru kilka możliwych sposobów, w jakie możemy tego dokonać. Kartę możemy zastrzec bezpośrednio w oddziale banku, przez Internet, korzystając z platformy elektronicznej, lub telefonicznie. Jeśli nie mamy pod ręką numeru telefonu na infolinię naszego banku (swoją drogą warto jest mieć taki numer zapisany w kontaktach), to możemy skorzystać z uniwersalnego numeru, pozwalającego zastrzec kartę: +48 828 828 828. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie banki przystąpiły do tego programu. Co prawda zdecydowana większość umożliwia swoim klientom skorzystanie z tego numeru, ale dzwoniąc pod niego, może się okazać, że jesteśmy użytkownikami akurat tego banku, który tę opcję ma zablokowaną.

 

Co z innymi dokumentami i co robić później?

Oczywiście w przypadku zgubienia portfela należy również pamiętać o innych ważnych dokumentach, które znajdowały się w naszym portfelu razem z kartami. Przede wszystkim trzeba zgłosić policji utratę dowodu osobistego i prawa jazdy, aby dokumenty zostały zastrzeżone, żeby nikt nie mógł się nimi nielegalnie posługiwać. No i niestety jak najszybciej postarać się wyrobić nowe dokumenty, ponieważ ich nieposiadanie może okazać się kłopotliwe.

 

Jeżeli chodzi o wyrobienie nowej karty bankomatowej, to mamy takie opcje, jak przy jej zastrzeganiu. Telefonicznie, przez Internet lub w oddziale banku. Należy pamiętać o tym, że w niektórych bankach wyrobienie nowej karty może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Sama procedura jest z reguły prosta i szybka, a nową kartę możemy otrzymać zazwyczaj w czasie do dziesięciu dni roboczych.

 

Jeśli zatem zgubiliśmy kartę lub została nam skradziona, nie mamy pojęcia, co się z nią mogło stać i dodatkowo karta nie była ubezpieczona, to należy ją jak najszybciej zastrzec, korzystając z jednego z podanych wyżej sposobów. Jeśli wydaje nam się, że portfel został w domu lub samochodzie, a mamy opcję blokady autoryzacji karty, to warto z niej skorzystać. Jeśli takiej opcji nie mamy i nie możemy szybko sprawdzić, czy dokumenty nie zostały w jakimś bezpiecznym miejscu, to lepiej nie ryzykować i również od razu zastrzec kartę.

 

Łukasz Kordowski

Może Ci się również spodoba