Kiedy można wypłacić środki z IKE nie tracąc ulgi podatkowej?

Temat oszczędzania powraca kolejny raz niczym bumerang. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wszystkim nam zależy na tym, aby gromadzić oszczędnościi zdobywać upragnioną niezależność finansową. A dzięki temu na pewno przestaniemy w końcu martwić się o naszą przyszłość. To ambitny cel. Warto więc poświęcić swój czas i być wytrwałym. Oszczędzanie to długotrwały i żmudny proces, który nie przynosi szybkich rezultatów. Ale podobno cierpliwość jest cnotą. A na tych, którzy nie poddadzą się czeka zaiste wspaniała nagroda. Chociaż wszyscy chcemy oszczędzać nasze pieniądze w najbardziej efektywny sposób, to nie wszyscy mamy wystarczającą wiedzę na ten temat. Dlatego tak ważna jest idea edukacji finansowej. Człowiek uczy się przez całe życie, warto więc poszerzać swoje horyzonty. Nigdy nie jest za wcześnie na to, aby zacząć oszczędzać. Nigdy też nie jest na to za późno. Im więcej wiesz, im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla ciebie. Ale dosyć już tych banałów. Przejdźmy więc do tego, co nas wszystkich najbardziej interesuje.

Emerytura. Zmora wielu. Chociaż wydaje się nam tak odległa, to warto pomyśleć o niej już dziś. Może należysz do osób, które odrzucają myśl o niej. Jesteś młody, nie chcesz zaprzątać sobie głowy takimi sprawami, skupiasz się na tym co tu i teraz. Nie jesteś osamotniony. To typowe działanie. Odkładanie na później tego co nie jest zbyt miłe. Jednak kiedyś trzeba się z tym potworem zmierzyć. A warto pomyśleć o tym, aby zawczasu zapewnić sobie dodatkowe zabezpieczenie emerytalne, zwłaszcza, że kwestia standardowej emerytury wygląda dość niepokojąco. Na szczęście jest III filar. Zapewnia wsparcie i stabilność, kiedy tego potrzebujemy. Mamy pewność, że ciężar wydatków w przyszłości nas nie przytłoczy i nie skruszy naszej konstrukcji finansowej ani psychicznej. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), bo o nim tu mowa, jest formą dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Co więcej, wiąże się to z dodatkowymi ulgami podatkowymi. Brzmi nieźle, prawda? Niewątpliwą zaletą takiej formy oszczędzania jest to, że sam decydujesz o tym, kiedy i ile wpłacasz oraz kiedy wypłacasz pieniądze. Jednak ta wolność w rozporządzaniu swoimi środkami ma swoją cenę. Tutaj pojawia się pewien haczyk. Nic nowego. Wypłacenie środków w dowolnym momencie może wiązać się z utratą wspomnianej wcześniej ulgi podatkowej. Co zatem zrobić, aby jej nie stracić? Kiedy możesz wypłacić środki z IKE bez obaw? Zanim jednak otrzymasz odpowiedź na to pytanie, zapoznaj się z przedstawionymi zasadami działania Indywidualnego Konta Emerytalnego.

Pierwszy krok to założenie takiego konta. Jeśli ukończyłeś 16 rok życia, masz prawo do dokonywania wpłat na IKE. Jednak tylko ty możesz gromadzić na tym koncie środki. Wspólne odkładanie pieniędzy, np. z mężem, żoną lub dzieckiem, nie wchodzi w grę. Zatem każdy byłby zmuszony założyć swoje własne konto. Jak założyć takie konto? Możliwości jest kilka. A oto one:

– podpisanie umowy z bankiem, który zaproponuje prowadzenie IKE w formie rachunku oszczędnościowego

– umowa z wybranym przez ciebie funduszem emerytalnym

– podpisanie umowy z podmiotem prowadzącym działalność maklerską

– umowa z zakładem ubezpieczeń na życie

Kwestia wpłat wydaje się być prosta. Istnieje jednak pewien limit. Maksymalnie na swoje IKE możesz wpłacić 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Limit ten nie może być w następnym roku niższy od limitu z roku poprzedniego. Nas interesuje jednak kwestia wypłat. Wszyscy chcielibyśmy odzyskać nasze pieniądze z łatwością i cieszyć się nimi, nie płacąc podatku, prawda? Niestety, aby tego dokonać musisz spełnić kilka warunków.

Wypłacanie środków z IKE bez utraty ulgi podatkowej jest możliwe po ukończeniu przez klienta 60 roku życia. Możliwa jest także wypłata bez podatku przez osobę, która ukończyła 55 rok życia i uzyskała uprawnienia emerytalne. Chociaż perspektywa tej wypłaty jest dosyć odległa, wydaje się być raczej optymistyczna. Nie musisz już czekać, aż osiągniesz np. 67 lat, aby otrzymać swoją emeryturę. Teraz będziesz mógł o wiele wcześniej cieszyć się z możliwości, jakie dają ci zgromadzone oszczędności.

Istnieją jeszcze dwa dodatkowe warunki, które powinieneś spełnić. Pierwszy z nich, wiąże się z koniecznością dokonywania wpłat na IKE przez przynajmniej 5 dowolnych lat. A drugi? Nie później niż 5 lat przed tym jak złożysz wniosek o wypłatę, musisz dokonać więcej jak połowy wartości wpłat na konto. Wysokość naszych wpłat nie ma znaczenia, może się ona różnić na przestrzeni lat.

Osoby urodzone przed 31 grudnia 1945 roku mogą wypłacać środki z IKE jeśli: dokonywały wpłat co najmniej w 3 dowolnych latach lub dokonały ponad połowy wartości wpłat nie później niż 3 lata przed dniem złożenia wniosku o wypłatę. Takżeci, którzy urodzili siępomiędzy 1 stycznia 1946 r. a 31 grudnia 1948 r. mogą wypłacić środki z IKE po osiągnięciu wieku 60 lat lub nabyciu wcześniejszych uprawnień emerytalnych, a także po spełnieniu warunku: wpłaty na konto co najmniej w 4 dowolnych latach kalendarzowych lub wpłaceniu ponad połowy wartości wpłat na 4 lata przed dniem wypłaty środków.

Pieniądze możesz wypłacić w ratach lub jednorazowo jednak po wypłacie nie możesz już otworzyć kolejnego IKE.

W przypadku śmierci oszczędzającego, osoba uprawniona (wskazana przez oszczędzającego) może także wypłacić pieniądze bez podatku.

Z powyższego tekstu wynika, że uniknięcie podatku Belki wynoszącego 19% (podatek od dochodów kapitałowych) jest możliwe. Wystarczy jednak zastosować się do powyższych zasad. I być cierpliwym.

 

Może Ci się również spodoba