Jak wybrać dobrą lokatę i czym kierować się przy wyborze lokaty?

Prawdopodobnie wielu ludzi postanowi zainwestować swoje pieniądze. Problemem jest jednak to, aby wybrać odpowiedni instrument finansowy, który pozwoli osiągnąć jak największe korzyści. Rynek finansowy oferuje szeroki zakres możliwości zainwestowania naszych pieniędzy? Możemy na przykład zająć się działalnością giełdową, kupowaniem obligacji, wymianą walutową, numizmatyką, inwestycją w dzieła sztuki czy nieruchomości i wiele innych. Każdy z powyższych przykładów oraz te nie wymienione mają swoje wady i zalety, a znalezienie najodpowiedniejszego wymaga dokładnej analizy, a także przemyślenia czego tak naprawdę potrzebujemy i jakie mamy oczekiwania.

Jeżeli w grę wchodzą nasze oszczędności bądź finanse domowe warto zainwestować w instrument, który niesie za sobą niskie ryzyko i gwarancję osiągnięcia zysków. Eksperci finansowi doradzają, aby znaczną część swoich oszczędności ulokować w bezpieczny, pozbawiony ryzyka sposób, natomiast jeśli ktoś lubi ryzyko, może skorzystać z możliwości obarczonych większym ryzykiem, ale lepiej by ulokować w ten sposób mniejszą część swoich pieniędzy. Instrumenty obarczone dużym ryzykiem, mogą przynieść też wysokie profity, ale jednocześnie mogą przyczynić się do dużych strat, z którymi nie każdy będzie w stanie sobie poradzić.

Oprocentowanie lokat bankowych

Większość pozornie najkorzystniejszych lokat skierowana jest wyłącznie do nowych klientów i w dodatku są one obarczone różnymi ograniczeniami. Zmiany zachodzące w bankowości, związane są z nałożonym przez obecny rząd podatkiem bankowym oraz rozwiązaniami, które mają pomóc zadłużonym ,,frankowiczom”. Dodatkowo podatek od aktywów oraz ciągle utrzymująca się deflacja zmniejszają możliwości banków, które mogłyby zaoferować nam korzystniejsze warunki lokat.

Jak znaleźć dobrą lokatę?

Oprócz oprocentowania, na wartość lokaty wpływ ma również forma oprocentowania, które może być stałe bądź zmienne. W przypadku oprocentowania stałego mamy gwarancję, że w czasie okresu na jaki ulokowaliśmy pieniądze, bank nie zmieni wartości oprocentowania, czyli odsetki, które są naszym zyskiem, nie zmaleją. Ale też nie wzrosną! I to jest jeden z powodów, dla których lokaty ze zmiennym oprocentowaniem znajdują zainteresowanie wśród klientów banku, zwłaszcza tych, którzy lubią odrobinę ryzyka. Stałe oprocentowanie ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie fakt, że można wyliczyć ile zarobimy na lokacie.

Dobra lokata czyli jaka?

Kiedy podjęliśmy już decyzję o założeniu lokaty, warto zastanowić się, na jak długi okres chcemy ją założyć. Pamiętajmy o tym, że założenie lokaty to zamrożenie naszej gotówki, za które bank płaci nam odsetkami. Nie można się z niego wycofać przed upływem czasu , na który lokata została założona, nie tracąc przy tym odsetek, które udało nam się zarobić. Owszem, zdarzają się oferty, które pozwalają odzyskać odsetki te, które zarobiliśmy do momentu zlikwidowania lokaty, ale takie lokaty są niezwykle rzadkie. Dlatego należy się dobrze zastanowić, zwłaszcza przed założeniem długoterminowej lokaty. W tym miejscu warto wspomnieć również o lokatach, do których w trakcie trwania, możemy dopłacać środki pieniężne i tym samym zwiększać całkowitą wartość lokaty. Jest to bardzo dobry sposób oszczędzania na przykład miesięcznych dochodów.

Lokata o wyższym oprocentowaniu

Kolejną kwestią, nad którą warto się zastanowić są dostępne różnorodne oferty. Możemy bowiem skorzystać z ofert standardowych każdego banku, ale zdarzają się również oferty promocyjne. Warto skorzystać z promocyjnych ofert lokaty? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej udzielić sobie samemu, wiedząc jakie mamy wymagania. Promocyjne oferty zazwyczaj są wysoko oprocentowane i przeważnie skierowane do nowych klientów. Bardzo często również dopuszcza się ulokowanie niewielkich kwot. Oferty takie mają przyciągnąć nowych klientów do banku, dlatego w ich przypadku, często wymaga się założenia wraz z lokata konta bankowego czy skorzystania z karty kredytowej i innych produktów bankowych. Dlatego trzeba samemu ocenić, który wariant będzie dla nas korzystniejszy.

Lokata lepsza niż konto oszczędnościowe

Wiele banków oferuje swoim klientom konta oszczędnościowe, które podobnie jak lokaty, są oprocentowane. Czy jest to dobry sposób, aby zainwestować nasze pieniądze? Dzięki temu, w nagłych wypadkach losowych, kiedy zajdzie taka potrzeba, możemy wykorzystać pieniądze zgromadzone na koncie wraz z wypracowanymi odsetkami. Mogło by sie wydawać, że jest to najlepszy sposób na inwestowanie pieniędzy, gdyby nie fakt, że oprocentowanie na kontach osobistych jest znacznie niższe niż to, które możemy osiągnąć zakładając lokatę. Założenie konta osobistego jest rzeczywiście dobrym pomysłem, jednak nie możemy liczyć na zysk porównywalny z zyskiem z lokaty. Lepiej potraktować konto oszczędnościowe jako dodatek do lokaty a nie zamiast lokaty.

 

Może Ci się również spodoba