Opłaty na koncie oszczędnościowym. Uważaj.

Żyjemy w XXI wieku, w świecie nieustannie rozwijającej się technologii. Konto w banku ma chyba każdy dojrzały człowiek. Jest ono w dzisiejszych czasach niezbędne, pracodawcy wymagają od nas posiadania własnego rachunku bankowego co znacznie ułatwia wiele rzeczy (chociażby wypłatę). Wiele osób decyduje się na założenie konta oszczędnościowego które jest bardzo dobrze reklamowane i przedstawiane w jak najlepszym świetle. Nic dziwnego, że często pod wpływem sugestii decydujemy się na taką ofertę. Najbardziej kuszący wydaje się wysokie oprocentowanie, chociaż biorąc pod uwagę inflację, nie jest ono aż tak wysokie. Jednak kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że nie jesteśmy zmuszeni do zamrażania pieniędzy, zawsze możemy je wypłacić czy wpłacić i nie utracimy przy tym odsetek które (to swoją drogą) są bardzo podobne do tych które otrzymalibyśmy na lokacie. Jednak zawsze tam, gdzie wszystko wygląda zbyt pięknie znajdzie się jakieś „ale”. Warto uważać na haczyki które z pewnością znajdziemy w każdej ofercie.

Opłaty na koncie oszczędnościowym są kolejnym źródłem dochodu dla banków. Skoro ofert jest tak wiele, biznes ten musi być opłacalny, więc można się domyślić, że nie są to małe kwoty. Jeśli nie chcemy nieświadomie tracić pieniędzy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na opłaty za przelew z rachunku i wypłaty z konta. Są to najczęściej wykonywane przez nas działania na koncie.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na założenie konta oszczędnościowego powinniśmy bardzo precyzyjnie przeczytać umowę i to właśnie w niej szukać wszelkich informacji (kiedy naliczane są opłaty oraz jaka jest faktyczna stopa oprocentowania).

 

             Przelewy

Nawet jeśli banki chwalą się darmowymi przelewami  na kontach oszczędnościowych  – często są one na różne sposoby regulowane.

Niektóre umożliwiają tylko przelewy wewnętrzne lub będą wymagać posiadania normalnego konta w tej samej instytucji, które nie koniecznie będzie darmowe. Może okazać się, że pieniądze które zarobimy z odsetek starczą tylko na pokrycie opłat normalnego konta bankowego co sprawi, że wyjdziemy na zero.

Inne pozwolą nam za darmo przelewać pieniądze gdzie tylko będziemy chcieli, ale tylko raz w miesiącu. Za każdy kolejny pobiorą opłatę w wysokości od 5 do 30zł w zależności od regulaminu oferty co po dodaniu może sprawić, że dopłacimy do interesu.

            Wypłaty

Tak samo jak w przypadku przelewów, szczególnie warto uczulić tych, którzy wolą kilka razy wypłacić małą kwotę pieniędzy po kilka razy. Darmowe wypłaty zazwyczaj mają pewien limit. Bardzo często nie pobiera się opłaty tylko i wyłącznie za pierwszym razem. Każda następna może być dla nas problematyczna i może kosztować nawet 10 złotych. Częste wypłacanie pieniędzy może więc zniwelować zysk z oprocentowania.

             Karta płatnicza do konta oszczędnościowego

Jest ona bez wątpienia bardzo wygodnym rozwiązaniem, jednak nie wszystkie banki umożliwiają nam korzystanie z takich produktów w ofercie. Bardzo często musimy za nią zapłacić np. naliczana jest miesięczna opłata.

             Promocje czasowe i promowanie nowych

Ten punkt ze szczególnym skupieniem powinny przeczytać osoby które są mocno podatne na bodźce i często podejmują decyzję właśnie pod wpływem impulsu. Czasami oprocentowanie jest niezwykle atrakcyjne, ale tylko przez pewien czas np. przez 6 miesięcy (co oczywiście jest zapisane w umowie). Po tym czasie procent może się znacznie zmniejszyć.

Podobnie jest z nowymi klientami. Często jest tak, że najlepsze oferty, na najwyższy procent są przygotowane dla nowych klientów co jest niesprawiedliwe w stosunku do stałych klientów. Dzieje się tak ze względu na ogromną konkurencję – każdy nowy klient jest na wagę złota. Dzięki temu banki mogą zwiększyć swoją bazę depozytową.

            Opłaty progowe

Przeważnie jest tak, że im więcej pieniędzy wpłacimy na konto – tym większego oprocentowania możemy oczekiwać. Koszty prowadzenia rachunków oszczędnościowych to często wypadkowa pieniędzy zgromadzonych na koncie. Często oprocentowanie jest zaniżane np. jeśli kapitał klienta ma wartość niższą niż 10 tysięcy złotych. Wtedy zgodnie z regulaminem mogą oni zaniżyć nam oprocentowanie nawet o 60%.

            Zmienne oprocentowanie rachunku

Banki przeważnie oferują stałe oprocentowanie na poziomie od 1,2 do 4 procent w skali roku. Znajdziemy jednak też takie, które oferują konto ze zmienną stopą. W momencie w którym nie mamy stałego oprocentowania – nie możemy też liczyć na stabilny zysk. Często jest to też chwyt marketingowy i przeważnie kończy się on gwałtownym obniżeniem stopy. Oczywiście zdarza się, że bank bez zapowiedzi podnosi stopę, co jest bardzo dobrą wiadomością dla posiadacza rachunki, ale jest to sytuacja niezwykle rzadka zawsze spowodowana pozytywnie zmieniającymi się warunkami rynkowymi.

 

            Kapitalizacja odsetek

Jak powszechnie wiadomo, im częściej odsetki są kapitalizowane – tym lepiej dla nas. Rosną wtedy w szybszym tempie, bo jeśli są dopisywane do salda naszego rachunku to na zysk pracują większe pieniądze. Zazwyczaj w ofertach znajdziemy dzienną lub miesięczną częstotliwość naliczania odsetek. Jednak znajdą się również takie które naliczają odsetki zdecydowanie rzadziej, nawet co kwartał.

            Podsumowanie

Mimo wszystkich wad konta oszczędnościowe niosą za sobą również wiele korzyści. Z pewnością jesteśmy w stanie zarobić na nim pieniądze w szczególności kiedy dysponujemy dużym kapitałem. Są doskonałym połączeniem elastyczności z wysokim oprocentowaniem co stawia je w lepszym świetle niż lokaty. Mimo wszystko każdy powinien dokładnie zapoznać się z regulaminem i skrupulatnie przeczytać każdy punkt oferty przed dokonaniem ostatecznego podpisu. Tylko tak możemy być pewni, że wybrana przez nas oferta jest dla nas optymalna.

 

 

Może Ci się również spodoba