Ranking kont młodzieżowych – najlepsze konto młodzieżowe

Konta dla nastolatków stają się coraz bardziej popularne. Jest to świetny pomysł, żeby „młodzi dorośli” nauczyli się wartości pieniądza, no i przede wszystkim jest to rodzaj wprowadzania ich w dorosłe życie. Jakie konto wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta młodzieżowego? Dlaczego jeszcze warto je założyć naszemu dziecku?

Dla kogo jest konto młodzieżowe?

Aby mieć konto w banku nie trzeba być pełnoletnim. Wystarczy mieć ukończone 13 lat i posiadać zgodę rodziców.

Dlaczego warto założyć konto młodzieżowe swojemu dziecku?

Przede wszystkim przez używanie konta młodzieżowego nasze dziecko ma możliwość nauczenia się podstawowych czynności związanych z obsługą bankomatu, robieniem przelewów, płaceniem kartą. Wiedza ta jest przydatna w przyszłym życiu. Młodzież może również nauczyć się zarządzania pieniędzmi (swoim kieszonkowym).

Jest to wiedza, której w szkole nie zdobędą. Dodatkową zaletą jest również to, że konto można założyć nic nie płacąc. Młodzież w wieku 13-18 lat często odczuwa silną potrzebę, by uniezależnić się od swoich rodziców. Jednym z objawów tej potrzeby jest właśnie chęć posiadania własnego konta. Konto bankowe daje naszemu nastoletniemu dziecku możliwość, aby rozpocząć dorosłe życie w sferze ekonomicznej. Nie jest możliwe, żeby jedynie z teorii nauczyć się planowania wydatków, finansowania zakupów, oszczędzania na koncie i załatwiania własnych rachunków.

Czasem bywa, że założenie nastolatkowi konta jest konieczne z praktycznego punktu widzenia. Jest tak kiedy na przykład osoba niepełnoletnia rozpoczyna pracę, czy praktyki zawodowe podczas edukacji w szkole średniej (technikum, zawodówka). Nawet jeśli nie ma takiej konieczności, to warto podjąć ten krok i zapewnić dziecku taką lekcję ekonomii. Warto zacząć taką lekcję jak najwcześniej.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta młodzieżowego?

Odpowiedź jest prosta. Na to samo, na co zwracamy uwagę przy zakładaniu zwykłego konta. Na zabezpieczenia, opłaty za prowadzenie konta, opłaty za wypłaty z bankomatów, czy istnieje możliwość przelewów internetowych. Jedne banki przygotowują specjalne oferty dla osób w wieku 13-18 lat, inne łączą je np. z ofertą dla studentów. Zazwyczaj jedyne co różni konta młodzieżowe od zwykłych to właśnie zgoda rodziców, która jest potrzebna do jego założenia. Konta młodzieżowe są też często pozbawione dodatkowych usług, takich jak karta kredytowa z wysokim limitem, czy biuro maklerskie w ramach konta. Z reguły konta młodzieżowe są też tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne konto.

Jak wybrać konto młodzieżowe?

Dokładnie prześledzić oferty bankowe. Warto, aby nasze dziecko również w tym uczestniczyło. Już na tym etapie może się bowiem dowiedzieć wielu rzeczy w aspekcie ekonomii. Pamiętajmy, że jeżeli dziecko czegoś nie rozumie, mamy obowiązek mu to wytłumaczyć, żeby nie czuło się zagubione w tym „nowym świecie”. Internet bardzo ułatwi nam wybór konta młodzieżowego. Na stronach internetowych banków są przedstawione oferty takich kont. Możemy jednak także znaleźć na portalach ekonomicznych (i nie tylko) rankingi banków, porównania kont młodzieżowych. Wtedy jasno będziemy mieć wypisane wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące banku. Warto też poradzić się znajomych, jeśli wiemy, że ich dzieci mają założone konta. Nastolatek również może dokonać „badań” i popytać swoich kolegów i koleżanek. Wiele z nich na pewno ma już swoje konta i mogą mu doradzić, czy warto w danym banku je założyć.

Co ma z tego bank?

Dlaczego bankowi opłaca się oferować konto nastolatkom, skoro najbardziej dochodowymi klientami są dorośli? To proste, zazwyczaj osoby, które posiadają konta młodzieżowe, po ukończeniu 18 roku życia decydują się pozostać w tym banku, w którym są. Dlatego też banki starają się przygotować jak najlepsze warunki dla nastolatków.

Jak założyć konto młodzieżowe?

Założenie i prowadzenie konta nie wymaga wielu formalności, czy pieniędzy. W zależności od banku można otworzyć rachunek nawet przez telefon, czy internet. Wiadomo jednak, że jeśli chcemy, aby dziecko całkowicie uczestniczyło w tym przedsięwzięciu, warto je zabrać do banku, by mogło wysłuchać wszystkich informacji z nami. Nastolatek poczuje wtedy też, że traktujemy go jak dorosłego i wymagamy od niego, by tak postępował. Aby założyć konto trzeba posiadać legitymację szkolną, rodzic jest natomiast zobowiązany do wylegitymowania się dowodem osobistym. Wystarczy wypełnienie wniosków i nastolatek wkracza w dorosłe życie (oczywiście pod względem ekonomicznym).

Oszczędzanie i zarządzanie pieniędzmi

Jak już wcześniej zostało wspomniane, młodzi ludzie dzięki swoim kontom uczą się oszczędności i zarządzania tymi oszczędnościami. Doskonałą szkołą przez dorosłym korzystaniem z usług bankowych jest właśnie dokonywanie przelewów, zakupów, płacenia rachunków. Ważne jest też śledzenie na bieżąco ofert bankowych. Wiadomo, że wypłacanie gotówki, czy płatność kartą nie należą do skomplikowanych czynności, jednak nastolatki szybciej tracą oszczędności, które trzymają w gotówce (nie w każdym sklepie można płacić kartą i nie w każdym miejscu są dostępne bankomaty).

Bezpieczeństwo i wygoda a konto młodzieżowe

Ranking kont młodzieżowychWygoda może nie jest tak oczywista, ale wyobraźmy sobie sytuację, w której nasze dziecko wyjeżdża na obóz wakacyjny, czy dłuższą wycieczkę w trakcie ferii. W tej chwili mało kto ma zaufanie do poczty i raczej nie jesteśmy skłonni wysyłać tą drogą pieniądze do naszego dziecka. A wiadomo, że w trakcie wyjazdów, wszyscy jesteśmy mniej oszczędni, przez co zazwyczaj gdy dziecko wyjeżdża, trzeba dosłać mu pieniądze, mimo tego że dostało je przed wyjazdem. Przelew internetowy jest wtedy doskonałym rozwiązaniem. Elektroniczne pieniądze są dużo wygodniejsze w użyciu i bezpieczniejsze niż gotówka. Jeżeli dziecko ma przy sobie pieniądze w gotówce i ktoś je okradnie (czy na przykład jest roztrzepane i często zdarza mu się gubić portfel), jest minimalne prawdopodobieństwo, że odzyskamy te pieniądze. Natomiast kiedy zostanie mu ukradziona karta, wystarczy, że szybko zareagujemy i zablokujemy ją. Na nową kartę zazwyczaj czeka się kilka dni.

Niepisana umowa z dzieckiem

Zazwyczaj przy zakładaniu konta dziecku, rodziców dopadają obawy, że mogą na tym stracić dużo pieniędzy, no bo w końcu coś na tym koncie musi być, a i tak przy zakupach, to my zapłacimy za dziecko. Warto więc umówić się z naszymi pociechami, że co miesiąc będziemy wpłacać im na konto jakąś kwotę, którą muszą przeznaczyć na swoje wydatki, takie jak wyjścia do kina, kupowanie gadżetów, słodyczy, prezenty na urodziny dla przyjaciół. Nastolatki mogą też samodzielnie płacić swoje rachunki telefoniczne, czy kupować sobie doładowania.

Niektórzy też pozwalają swoim dzieciom samodzielnie płacić za ubrania. Nastolatki rzadko zgadzają się, żeby rodzice kupowali im ubrania, ponieważ wiadomo, w okresie buntu gust dziecka jest zupełnie inny niż rodzica. Trzeba wtedy jednak pamiętać, że kwota, którą będziemy wtedy wysyłać dziecku na konto co miesiąc, musi być wyższa, żeby dziecko nie poczuło, że jest zaniedbane. Nie możemy natomiast wymagać, żeby dziecko samo radziło sobie z kupowanie jedzenia (śniadania, obiady, kolacje), musiałoby bowiem iść wtedy do dość wysoko płatnej pracy, co może być dość trudne dla nastolatka. Jego najważniejszym obowiązkiem jest w końcu nauka i nie możemy o tym zapominać, nawet kiedy pozwalamy dziecku w jakimś sensie wkroczyć w dorosłe życie.

Nie warto więc dłużej czekać i zacząć poszukiwania konta dla naszego dziecka. Pamiętajmy o wszystkich wspomnianych wyżej aspektach. Ułatwi nam to bardzo wybór i zaoszczędzimy dużo czasu. Nasze dziecko na pewno będzie zadowolone z zaufania, które pokazujemy, pozwalając mu na samodzielność w większym, czy mniejszym stopniu.

Może Ci się również spodoba