Rachunek firmowy w banku

Udając się do banku, aby założyć konto bankowe, musimy przede wszystkim ustalić, jaki rodzaj konta chcemy posiadać. Jeśli jesteśmy właścicielami firmy lub dopiero ją otwieramy, najkorzystniejsze będzie dla nas to, przeznaczone typowo dla firm. Wówczas bank ma przygotowane określone propozycje, promocje, udogodnienia, które pozwolą Wam sprawnie zarządzać finansami swojego biznesu.

Ranking kont firmowych

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest do posiadania rachunku bankowego dla firmy. Ułatwia to nie tylko przechowywanie pieniędzy, ale także formę rozliczeń z kontrahentami. Jeśli zatem podjąłeś decyzję o założeniu rachunku formowego, powinieneś zapoznać się z rankingiem kont firmowych. Takich rankingów jest kilka, wszystkie są dostępne w internecie, są one przygotowywane przez specjalistów, więc na pewno ułatwią Ci wybór. Przy tworzeniu takiego rankingu brane są pod uwagę przede wszystkim takie kryteria jak: opłaty za przelewy zewnętrzne, utrzymanie konta, wpłaty gotówki na konto bankowe, opłaty za przelewy od Urzędu Skarbowego i ZUS-u, a także – bardzo ważne – opinie klientów. Zapoznanie się więc z rankingiem kont firmowych może być kluczową podpowiedzią w wyborze odpowiedniego dla Ciebie.

Masz firmę – musisz mieć rachunek firmowy

Posiadanie konta firmowego jest w większość absolutnym wymogiem w przypadku posiadania własnej działalności. Wiąże się to z koniecznością rozliczeń składkowych i podatkowych. Przedsiębiorca, który nie posiada takiego konta, w świetle prawa podlega karze grzywny. W Polsce jest obowiązek nie tylko założenie konta dla firmy, ale także informowania o jakichkolwiek jego zmianach. W przypadku mikroprzedsiębiorców możliwe jest założenie prywatnego konta bankowego, które będzie funkcjonowało jako konto do rozliczeń z instytucjami. Musimy jednak pamiętać, że rachunek firmowy daje nam większe możliwości i jest dostosowany do potrzeb naszej działalności. Konto jest jednak absolutną koniecznością, gdyż większość operacji finansowych, jakie prowadzi nasza forma są to rozliczenia bezgotówkowe, głównie ze względu na transakcje z innymi przedsiębiorcami i kwotę przelewów.

Korzyści wynikające z założenia konta firmowego

Podstawowym atutem posiadania rachunku firmowego jest to, że ułatwia ono prowadzenie księgowości. Wszystkie dane dotyczące operacji finansowych są w jednym miejscu. Dodatkowo nie ma problemu z rozróżnieniem, które operacje są prywatne, a które firmowe. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy przedsiębiorca otrzymuje pieniądze z innego tytuły niż prowadzenie własnej firmy. Takie konto ułatwia także stworzenie bilansu kosztów – przychodów i rozchodów firmy. Skoro prowadzimy własną działalność musimy liczyć się także z częstymi kontrolami, szczególnie z Urzędu Skarbowego. Posiadanie konta firmowego ułatwia taką kontrolę i jednocześnie ogranicza wgląd we własne operacje finansowe, czego nie można wykluczyć w przypadku konta prywatnego, służącego do celów służbowych. Tak jak wspomniane zostało wcześniej, konto firmowe umożliwia także skorzystanie z różnych ofert skierowanych wyłącznie dla przedsiębiorców, np. zniżek czy kredytów firmowych.

Założenie rachunku firmowego

W zależności od oferty banku, założenie konta bankowego może wiązać się z różnymi opłatami. Rachunek firmowy jest przeznaczony wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W momencie, gdy udajemy się do banku, aby założyć konto, powinniśmy posiadać: dowód osobisty, wpis do centralnej ewidencji, numer NIP, wpis do  CEIDG, wzór pieczątki formowej oraz, w zależności od wymogów banku, REGON. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest wówczas powiadomienie Urzędu Skarbowego oraz ZUS-u o założeniu takiego konta.

O czym pamiętać przy wyborze konta firmowego?

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, która dopiero startuje na rynku, najważniejsze są dla Ciebie koszty związane z prowadzeniem rachunku. Oferty banków są tu zróżnicowane, jedne proponują darmowe rachunki, inne oczekują uiszczenia odpowiedniej miesięcznej kwoty. Podobnie jest z przelewami, a to bardzo ważne w przypadku prowadzenia własnej działalności, gdyż obieg pieniędzy jest dość częsty. Ze względu na konieczność regularnych przelewów do Urzędu Skarbowego i ZUS-u, większość banków dla tych instytucji rezygnuje z pobierania opłat transakcyjnych. Darmowe przelewy, to bardzo duża oszczędność, dlatego powinieneś na to zwrócić uwagę przy wyborze konta. Należy też pamiętać o oprocentowaniu. Oczywiście im wyższe, tym lepiej dla naszego kapitału. Właściciele firm sprawnie prosperujących, ale też dostosowujących się do potrzeb ówczesnego rynku, powinni zwrócić uwagę na oferty bankowości elektronicznej. Jest to szczególnie przydatne w czasie wyjazdów zagranicznych, kiedy należy dokonać szybkich operacji finansowych. Udogodnienia, o które warto zapytać konsultanta bankowego to także: darmowe przelewy europejskie, dostęp do gotówki za darmo na całym świecie, systemy transakcyjne na smartfonach czy bankowość głosowa.

Podsumowując, założenie rachunku firmowego może znacznie ułatwić nam prowadzenie własnej działalności gospodarczej. To już nie tylko przykra konieczność, ale także forma dostosowania wymogów do własnych potrzeb tak, aby zyskać jak najwięcej.

Może Ci się również spodoba