Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?

Każdy chyba wie czym są e-zakupy i jak bardzo ułatwiają nam życie. Coraz częściej decydujemy się na nie, zamiast wybierać ich tradycyjną formę. Jest to dla nas po prostu wygodniejsze, tańsze oraz zaoszczędza nam to niejednokrotnie dużo czasu. Nie ruszając się z domu możemy za pomocą sieci internetowej dokonać prawie że wszystkich transakcji, nawet w zagranicznych sklepach. Takie zachowania obserwują i analizują banki, które zaczynają nam oferować różnego rodzaju udogodnienia. Jednym z nich jest możliwość płatności przez Internet za pomocą karty płatniczej. Tylko jak bezpiecznie korzystać z tej funkcji?

Przede wszystkim trzeba zachowywać się rozsądnie oraz ostrożnie. Przy dostosowaniu się do pewnych reguł i przestrzeganiu zasad prawdopodobieństwo okradzenia nas jest niewielkie. Mało kto wie o tym, że tradycyjna forma zakupów wcale nie jest taka bezpieczna jakby się nam zdawało. Płacąc w sklepie kartą sprzedawca dostaje od nas jej dane. I tak naprawdę to może być już zagrożeniem i powodem do obaw. Narazić się możemy również przez nieuwagę, kiedy to przy kasie ktoś trzeci może zdobyć nasze informacje z karty m.in. jej numer czy datę ważności. Nie wolno jej więc tracić z pola widzenia. Robiąc e-zakupy, istnieją takie zabezpieczenia, które chronią nas konsumentów od ewentualnych kradzieży. Paradoksalnie więc można stwierdzić, że płatność przez Internet może okazać się bezpieczniejszą formą. Jeżeli oczywiście będziemy to robić z głową na karku.

A więc o czym powinniśmy pamiętać?

Robiąc zakupy w sieci powinniśmy przede wszystkim wybierać znane, sprawdzone sklepy. Nie tylko nam zależy na bezpiecznych zakupach, ale również sklepom, którzy w ten sposób chcą zyskać nowych zadowolonych klientów i zwiększyć sprzedaż. Silnym markom zależy na dobrej opinii klienta i na pozytywnej relacji między nim, sami więc używają różnego rodzaju zabezpieczeń. Warto też przed dokonaniem zakupów poszukać informacji o danym sprzedawcy, poczytać opinie na jego temat na forach i innych stronach internetowych. Pomocne może być również zapoznanie się z regulaminem owego sklepu, możliwością reklamacji i zwrotu zakupionego towaru.

Drugą ważną rzeczą przy e-zakupach jest wybieranie takich stron, które posiadają bezpieczne połączenie. Jak to rozpoznać? Otóż przy pasku adresu lub też w dolnym prawym roku powinien znajdować się symbol zamkniętej kłódki lub też kluczyka. Świadczy ona o odpowiednich zabezpieczeniach. Dodatkowo przy samym adresie powinno widnieć https zamiast zwykłego http. Gdy logujemy się na stronie znajdować się powinien symbol SSL, który świadczy o bezpiecznym przesyłaniu zaszyfrowanych danych. Dzięki takiego rodzaju zabezpieczeń możemy być pewni, że strona oferująca nam sprzedaż jest rzetelna i godna zaufania. Każda wiarygodna strona posiada również odpowiednie certyfikaty, o nich możemy się dowiedzieć, klikając na ikonę kłódki.

Należy też pamiętać, aby nigdy nie podawać swojego PIN-u do karty. Sprzedawca nie ma prawa jego od Ciebie żądać. Do potwierdzenia transakcji internetowych potrzebny jest 3-cyfrowy numer CVC2/CVV2, który znajduje się z tyłu karty, obok miejsca przeznaczonego na podpis. Poza tym e-sklep przy dokonywaniu zakupów nie dostanie Twoich danych z karty. Całym procesem zajmuje się serwis płatniczy.

Ważne jest również to, aby zawsze korzystać ze swojego komputera, nigdy z komputerów z biblioteki, kawiarenek czy innych miejsc. Dlaczego? Ponieważ istnieje ryzyko, że nasze dane zostaną przechwycone przez wirus, którego ktoś mógł specjalnie wprowadzić. Jednak to zagrożenie również istnieje na prywatnych komputerach dlatego dobrze jest również posiadać antywirus, który będzie  chronił przed ewentualnymi hakerami.  Pamiętać też trzeba o tym, aby zawsze po dokonaniu zakupów wylogować się ze swojego konta na stronie sklepu, jeśli takie mamy i z niego korzystaliśmy.

Jak dodatkowo się zabezpieczyć?

  • Usługa 3D Secure. Jest to usługa oferowana m.in. przez MasterCard czy Visa. Polega ona na tym, że oprócz standardowego zabezpieczenia karty istnieje także tzw. autoryzacja, którą wykonuje się poprzez wygenerowanie numeru z tokena lub wysłanie nam SMS z jednorazowym kodem, który jest potwierdzeniem transakcji. Dzięki takiej funkcji dodatkowo zabezpieczamy swoje pieniądze.

 

  • Mechanizm chargeback cure. Mało osób ma świadomość o istnieniu tzw. obciążenia zwrotnego. Na czym to polega? Mianowicie na zwrocie pieniędzy z transakcji dokonanych przez kartę płatniczą, w przypadkach, kiedy konsument nie jest zadowolony z zakupów z powodu np. oszustwa. Ową reklamację składa się do wydawcy naszej karty, który ją formalizuje. Następnie trafia ona do agenta rozliczeniowego, który dokonuje ewentualnego zwrotu pieniędzy na konto posiadacza danej karty.

 

  • Ustal tzw. limity. Istnieje limit dzienny i do pojedynczej transakcji. Określa on maksymalną kwotę jaką możemy wydać. Dzięki temu złodziej nie może np. wykorzystać wszystkich środków na koncie, co minimalizuje nasze ewentualne straty.

 

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które jednak boją się używać swojej karty do e-zakupów istnieją karty przedpłacone „pre-paid”. Kartę tą po prostu zasilasz kwotą jaką chcesz. Nie jest ona powiązana z żadnym kontem bankowym. Nie zawierasz żadnej umowy z bankiem ani nie musisz pilnować się żadnych terminów. Rachunek na takiej karcie możemy więc zasilić tuż przed zakupami, a więc między czasie będzie ona pusta.   W razie kradzieży, złodziej nie ma dostępu do Twojego całego konta jak w przypadku kart płatniczych lecz do doładowanej przez Ciebie kwoty. Karta ta po wyczerpaniu z niej pieniędzy staje się bezużyteczna.

W dzisiejszych czasach powstają to coraz bardziej wyszukane funkcje, pozwalające płacić nam przeróżnymi sposobami. Nie bójmy się więc takich nowości. Powstają one dla naszej wygody i naszego zadowolenia. Przecież wszystko jest dla ludzi, trzeba się tylko nauczyć rozsądnie korzystać z możliwości jakie oferuje nam świat. Stosując się do powyższych wskazówek, prawdopodobieństwo kradzieży jest bardzo niewielkie. Udanych zakupów !

 

Może Ci się również spodoba