Kiedy opłaca się założyć konto walutowe?

Obecnie granice praktycznie nie istnieją. Coraz więcej podróżujemy,często też pracujemy czy studiujemy z dala od ojczyzny. Jak za tym wszystkim nadąża bankowość? Jakie narzędzia mają służyć poprawie naszego życia? Najczęściej przychodzi nam z pomocą konto walutowe.

Konto walutowe . Co to jest?

Konto walutowe to jest rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy jednakże prowadzony w innej walucie niż ta, która obowiązuje w kraju zamieszkania.

Najczęściej obsługiwanymi dewizami są : dolary, funty, frankach szwajcarskich, euro.

W jakim celu to służy?

Jeśli często podróżujemy być może bardziej właściwe i wygodniejsze będzie posługiwanie się rachunkiem walutowym. Podobnie jak z tego tradycyjnego, możemy wypłacać środki kartą, a przewalutowanie nie będzie nas dotyczyło.

Częste zakupy w sieci za granicą też są do tego wskazaniem. Możemy wymienić przecież pieniądze przez kantory internetowe po korzystniejszym kursie niż ten w banku lub w stacjonarnych placówkach. Zatem też powinniśmy zaoszczędzić na takich transakcjach.

Konto walutowe może się okazać przydatne dla osób, które posiadają stałe przelewy z zagranicy, czy to od osób prywatnych – na przykład kogoś z rodziny, jak i świadczenia takie jak emerytury czy renty.

Lub najzwyczajniej planujemy przenieść się za granicę. Wtedy wynagrodzenie może wpływać na nasz rachunek walutowy.

Konta walutowe, podobnie jak tradycyjne konta osobiste, mają zbliżone koszty obsługi, czyli najczęściej są darmowe. Jedyne opłaty, które w przypadku konta walutowego istnieją lub są większe, to: opłaty za przelew czyli środków wychodzących, jak i przelewów z zewnątrz.

Droższe mogą być wypłaty z bankomatów, płatności bezgotówkowe. Te są często uzależnione od kwoty operacji. Do tego dochodzi typ przelewu – wewnętrzny czy też zewnętrzny. To też wpływa na koszty dodatkowe.

Niektóre banki wymagają posiadania konta w złotówkach, aby można było założyć konto walutowe.

Jednak takie konta mają poważną wadę, określamy jedną walutę która będzie obsługiwana przez bank. To jest niejako poważne ograniczenie, jeżeli podróżujemy po całym świecie i nie zawsze da się jasno sprecyzować, w jakiej dokładnie dewizie będziemy operować naszymi środkami. Czyli konto w euro przy wyjeździe poza strefę euro staje się bezużyteczne.

Konto walutowe tylko na chwilę?

W perspektywie wakacji wiele osób zastanawia się nad otwarciem takiego konta. Tylko że nasz urlop to zazwyczaj dwa tygodnie wypoczynku w obcym kraju. Czy to będzie się opłacało? Pamiętajmy, że w takim wypadku musimy dokładnie poznać wszelkie opłaty związane z obsługą konta. Może zdarzyć się tak, że za samo jego istnienie, nawet gdy nie będziemy z niego korzystać, bank naliczy nam dodatkowe opłaty.

Ponadto, to czego oczekujemy najczęściej jeśli myślimy o koncie walutowym na wakacje, to karta płatnicza. A to już nie jest zawsze oferowane przez banki. W takich okolicznościach możemy zostać na lodzie, a konto okaże się najzwyczajniej niepotrzebne.

Konto obsługujące obce waluty jako chwilowe ułatwienie jest jednak nieco chybione. Zyskujemy tylko różnicę przewalutowania, bo wypłaty z bankomatów ciągle wiążą się z wysokimi kosztami.

Opłaca się czy nie?

Zasadniczo jest to dobry pomysł dla osób, które często podróżują, często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, które mają stałe dochody w obcej walucie. Dla innych, zainteresowanych takim kontem jedynie przy okazji zagranicznego urlopu może nieco rozczarować to, że takie konto nie daje od razu gwarancji znaczącego obniżenia kosztów związanych z przewalutowaniem.

Co jest istotne a może najważniejsze, to ciągle niewiele banków ma takie w swojej ofercie. Do tego, ten sektor bankowości nie podlega tak szybkim ulepszeniom jak inne oferty instytucji bankowych. Ta sfera finansów nie dogoniła jeszcze życia, gdzie zasadniczo bez przeszkód pokonujemy granice, a Internet pozwala na nieograniczone zakupy i inwestycje nawet w najdalszych zakątkach świata. Niestety, na razie nic nie wskazuje na szybką zmianę sytuacji.

Może Ci się również spodoba