Przewalutowanie kredytu – kiedy warto ?

Polska , rok 2008 , kurs franka najniższy od ostatnich lat , coraz tańsze mieszkania . Nie było lepszego okresu na zaciąganie kredytu hipotecznego w obcej walucie . Wiele osób zdecydowało się na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich , ponieważ powstał potężny trend ,w którym było wiadomo ,że „opłacało się brać kredyt we frankach” , że „jest okazja” itd. Oczywiście dla mniej doinformowanych osób nie było lepszej sytuacji na zaciągnięcie kredytu na wymarzone lokum . Na marginesie jest to wspomniana sytuacja ekonomiczna jeszcze przed  Wielkim Kryzysem.  Jak się później okazało patrzenie krótkowzroczne niektórych osób nie było dobre a wręcz tragiczne w niektórych przypadkach.

Co mogę zrobić , kiedy mam kredyt w obcej walucie ?

Można kredyt przewalutować na złotówki  . Ale trzeba to zrobić , kiedy kurs złotego będzie wystarczająco wysoki . Nie opłaca się przewalutować kredytu np. we frankach bądź innej walucie  , kiedy to polski złoty ma tendencje do osłabiania się w danym segmencie czasowym . Trzeba pamiętać , że można tego dokonać podczas zaciągania oraz trwania kredytu , oraz , że jest to decyzja nieodwracalna . Dlatego musicie pamiętać , żeby bardziej się nie zadłużyć . Rozumie się przez to ,że jeżeli wybierzecie zły moment na przewalutowanie waszego kredytu ,to możecie z kredytu na 350 000 zł we frankach zwiększyć sobie dług np. do 390 000 zł . Kwoty podane są tylko poglądowe , ale pokazują skalę skutków ,jakie możecie ponieść za decyzję podjętą w nieodpowiednim momencie .

Jeżeli zrobicie przewalutowanie kredytu w odpowiednim momencie to znaczy kiedy w dłuższej perspektywie waluta polska będzie się umacniać  ,to wasze zadłużenie odpowiednio zmaleje . Dlatego , przewalutowanie jest korzystne przy odpowiednio sprzyjających do tego warunkach . Najważniejszą korzyścią przewalutowania kredytu na złotówki jest zniesienie ryzyka walutowego . Dzięki temu zyskujecie pewność , że pod wpływem wahań kursów danej waluty nie wzrośnie wam zadłużenie . Generalnie najbezpieczniej jest zaciągać kredyt w PLN od razu , niż później tracić czas na wyliczenia czy się opłaca przewalutować taki kredyt , czy też nie . W większości przypadków nie opłaca się przewalutować kredytu .

Warunki do spełnienia by skorzystać z preferencyjnego przewalutowania :

  • Kwota kredytu zaciągnięta powyżej 80 % wskaźnika LTV
  • Opcja dostępna tylko dla osób ,które spłacają kredyt w obcej walucie i nie otrzymują dochodów z tej waluty .
  • Powierzchnia domu nie może być większa niż 150 m2 a posiadanego mieszkania 100 m2 .Jeżeli rodzina ma co najmniej trójkę dzieci limit powierzchni nie obowiązuje .
  • Kredytobiorca posiada tylko nieruchomość ,na którą został udzielony kredyt . Za wyjątkiem otrzymania nieruchomości w spadku .
  • Kredyt został zaciągnięty na osobę prywatną (nie na firmę )

Prezydencki projekt ustawy dot. pomocy dla frankowiczów

Po merytorycznych spotkaniach grupy ekspertów 07.06.2016 zostały wypracowane wstępne konkluzje dotyczące pomocy osobom ,które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich . Między innymi będzie można wybrać jedną z kilku opcji pomocy spłaty tzn. Kredytobiorca będzie mógł na przykład zwrócić mieszkanie stanowiące zabezpieczenie kredytu zamiast wybrania opcji przewalutowania kredytu . Generalnie zespół opracował cztery warianty pomocy  ,z których kredytobiorca będzie mógł wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie samego . Szczegóły ustawy jeszcze nie są obecnie znane , zespół zapewnia , że każdy kredytobiorca będzie przez swój bank rzetelnie poinformowany odnośnie wszystkich aspektów ustawy .

Wskaźnik LTV

Należy wspomnieć o tzw. wskaźniku LTV czyli stosunku kwoty kredytu udzielonej przez bank do wartości nieruchomości na ten cel przeznaczony . Rozumie się przez to ,że kiedy zamierzacie zaciągnąć kredyt hipoteczny będziecie wiedzieli na jaką kwotę kredytu będziecie sobie mogli pozwolić oraz jaki minimalny wkład własny będziecie musieli posiadać by bank zgodził się na udzielenie wam kredytu .

Może Ci się również spodoba