Przelew w święta, w weekend – kiedy dojdzie? Sesje ELIXIR.

Bez problemu można zauważyć dość szybki rozwój bankowości internetowej, która w dużym stopniu ułatwia korzystanie z usług finansowych. Dzięki takim narzędziom popularność tradycyjnych przelewów znacząco spadła na koszt przelewów internetowych. Wykonywanie transakcji przy użyciu sieci jest nie tylko wygodniejsze, ale wiąże się również z oszczędnością czasu. Zlecenie przelewu nie sprawia większych trudności, a ponadto trwa zaledwie kilka minut. Wysłane środki, pojawiają się na rachunku odbiorcy standardowo w kolejnym dniu roboczym. Jednak dzięki postępowi technologicznemu pieniądze mogą trafić na konto adresata znacznie szybciej, a sprawcą tego działania jest ELIXIR.

Czym jest i jak działa ELIXIR?

Istniejąca od 1994 roku Elektroniczna Izba Rozliczeniowa, w skrócie ELIXIR jest systemem kontrolowanym przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która w swej istocie zapewnia poprawność wykonywanych transakcji elektronicznych. System ten opiera się na teletransmisji danych, a jego głównym zadaniem jest międzybankowa wymiana informacji dotycząca zleceń płatniczych.

System ten jest stosowany w przypadku standardowych poleceń przelewu, komunikatów do obsługi płatności podatkowych, poleceń zapłaty, zwrotów bądź czeków. Realizacja takich przelewów trwa około 2 godzin. Wyjątkiem są przelewy dokonywane wewnątrz danej sieci bankowej, ponieważ ich czas skraca się do kilkunastu minut. Elixir działa według systemu rozrachunku netto tj. w systemie wielosesyjnym. Innymi słowy zlecenia, które powinny być zaksięgowane są zależne od klientów indywidualnych banków.

Zasada działania systemu ELIXIR jest bardzo prosta. Polecenie przelewu na rachunek odbiorcy zostaje przekazane bankowi, ten zaś w ustalonej sesji przesyła je do systemu ELIXIR. Wszelkie dane odnośnie przelewu są wysyłane do NBP, a tam następuje ich przetworzenie. Dane zleconej operacji trafiają do właściwego banku podczas ustalonych sesji ELIXIR, a przelane pieniądze przychodzą na konto adresata.

Sesje ELIXIR

Banki udostępniają klientom informację o możliwości realizacji przelewów, poprzez sesje Elixir. Dzięki temu można dowiedzieć się, kiedy dana transakcja zostanie sfinalizowana. W celu uzyskania takiej wiedzy należy sprawdzić harmonogram sesji przychodzących oraz wychodzących. Przy czym sesje wychodzące są to godziny, w których bank wysyła środki z konta nadawcy, natomiast sesje przychodzące są sytuacją odwrotną. Są to godziny, po których odbiorca powinien otrzymać przesłane wcześniej pieniądze.

Rozliczenia w tym systemie są dokonywane od poniedziałku do piątku tj. w każdy dzień roboczy, z wyłączeniem dni, które są ustawowo wolne od pracy. Sesje rozrachunkowe odbywają się 3 razy w ciągu dnia, a dokładne godziny są ustalane przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Każda z sesji składa się z godzinowo rozplanowanych etapów tj. otwarcie i zamknięcie wejścia, przetwarzanie, rozrachunek, wyjście i raporty. Na chwilę obecną wygląda to tak:

– poranna sesja rozliczeniowa, godzina 10:30 – 11:00

– popołudniowa sesja rozliczeniowa, godzina 14:30 – 15:00

– wieczorna sesja rozliczeniowa, godzina 17:00 – 17:30

Każda z sieci bankowych dokonuje rozliczeń opierając się o powyższy harmonogram sesji oraz o własne sesje przelewów wychodzących jak i przychodzących. Sesje w systemie ELIXIR są przeprowadzane o stałych porach, jednak w przypadku banków, godziny księgowania środków są zróżnicowane. Co za tym idzie nie zawsze oba harmonogramy się pokrywają, co może spowolnić dotarcie przelewu.

W celu określenia terminu dotarcia przelewu do odbiorcy należy na początku zapoznać się z harmonogramem sesji przelewów wychodzących z banku, z którego polecenie transakcji zostało wykonane. Następnie sprawdzić, do jakiej sesji rozliczeniowej NBP wysłany przelew został zakwalifikowany. Ostatnim krokiem jest weryfikacja godzin sesji przychodzących banku docelowego tj. banku, do którego przelew został zlecony. Dzięki temu można określić, przed jaką sesją nastąpiła finalizacja sesji rozliczeniowej NBP.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Anna pisze:

    Korzystałem i jestem zadowolony. Transakcja przebiega szybko, wystarczy wstrzelić się w godzinę księgowania z godziną w jakich odbywa się sesja ELIXIR

  2. Paulina pisze:

    ktoś miał świetny pomysł żeby coś takiego wymyślić. w końcu nie trzeba czekać na przelew dzień albo i dwa jak to nieraz bywało