Pożyczki społecznościowe

Coraz bardziej popularnym tematem w naszym kraju są pożyczki społecznościowe. Powstaje wiele portali, serwisów internetowych, ułatwiających pożyczanie pieniędzy w właśnie ten sposób.

Jest to rozwiązanie zarówno dla inwestorów, chcących pomnożyć swoje środki finansowe, jak i dla zwykłych ludzi, którzy chcą uzyskać pieniądze. Jak działają takie portale? Na jakich warunkach za ich pośrednictwem można pożyczyć pieniądze?

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe (lub społeczne) polegają na pożyczaniu pieniędzy przez ludzi bezpośrednio bez udziału tradycyjnych instytucji finansowych. Pierwszy serwis internetowy, który oferował takie usługi to założony w Wielkiej Brytanii portal „Zopa” (Zone of Possible Agreement). Osoby, które dysponowały nadwyżką finansową i mogły zaoferować środki pieniężne, mieli możliwość pożyczenia ich osobą, które ich potrzebowały. W Polsce pożyczki społecznościowe pojawiły się w roku 2008,

a już w 2013 roku serwisów internetowych oferujących pożyczki społecznościowe było aż 6. W tej chwili jest ich jeszcze więcej, więc każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Portale te różnią się bowiem wielkością transakcji, które można przeprowadzić oraz sposobem ochrony pożyczkobiorców

i pożyczkodawców.

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Mimo tego, że istnieje dużo serwisów społecznościowych, oferujących pożyczki społecznościowe, wszystkie działają na podobnej zasadzie. Jeżeli chcesz pożyczyć pieniądze, składasz ofertę, w której musisz opisać cel pożyczki oraz jak duży procent jesteś w stanie oddać jako wynagrodzenie

dla inwestora. Można tu zauważyć duże podobieństwo do pożyczek bankowych, jednak w tym wypadku bank jest zastępowany przez serwis internetowy. Pozwala to wybrać kredytodawcy,

komu chce pożyczyć swoje pieniądze.

Inwestorzy i serwis internetowy – na czym zarabiają?

Tak samo jak w banku, tak i w przypadku pożyczki społecznościowej, jest ona udzielana na ustalony wcześniej okres i procent. Portal od każdej transakcji pobiera określoną prowizję, a inwestor (pożyczkodawca) zarabia właśnie na oprocentowaniu kredytowym.

Jakie jest zadanie serwisów pożyczkowych?

Przede wszystkim ich zadaniem jest udostępnienie pożyczkobiorcom i pożyczkodawcom strony www, która jest miejscem komunikacji obu stron transakcji.

Muszą także zapewnić bezpieczeństwo przelewów bankowych. Zazwyczaj jest to załatwiane poprzez niepubliczne udostępnianie numerów kont bankowych. Jednak niektóre serwisy, aby zwiększyć bezpieczeństwo, pośredniczą w przelewach pieniędzy.

Serwisy pożyczkowe mają również za zadanie weryfikacje czy konto, na które ma być dokonany przelew faktycznie należy do pożyczkobiorcy, czyli czy jego dane zgadzają się z danymi posiadacza konta. Weryfikują także miejsce zamieszkania pożyczkobiorcy, miejsce zatrudnienia, jego numer telefonu komórkowego, dokument tożsamości, jego zaświadczenie o zarobkach, historie na Allegro.pl. Sprawdzana jest również ewidencja dłużników Biura Informacji Gospodarczej SA, baza Związku Banków Polskich, baza Biura Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów BIG S.A oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej BIG S.A.

Jeżeli pożyczkobiorca zwleka ze spłaceniem należności, serwis ma obowiązek pomóc pożyczkodawcy. W przypadku gdy (nawet dobrze zapowiadający się) pożyczkobiorca ma problem ze spłatą rat, serwis podejmuje następujące środki:

  • Przypomnienie poprzez sms, e-mail lub telefon od pracownika serwisu (przy czym koszty ponosi pożyczkobiorca)
  • Naliczenie odsetek karnych
  • Uniemożliwienie zaciągnięcia innych pożyczek w serwisie
  • Wpisanie do ogólnopolskich rejestrów dłużników (powoduje to utrudnienie przy zakupach, uniemożliwia zakupów na raty, zaciągnięcie kredytu oraz ogranicza możliwość działań
  • w instytucjach finansowych)
  • Zlecenie działań firmie windykacyjnej (odzyskuje ona dług polubownie lub poprzez sąd)

 

Jest możliwe także ubezpieczenia się pożyczkobiorcy od śmierci, utraty pracy, czy zdrowia.

Czym różni się pożyczka bankowa od społecznościowej?

Przede wszystkim, jak już wcześniej zostało wspomniane, w przypadku pożyczki społecznościowej pożyczkodawca sam wybiera, komu chce pożyczyć swoje finanse. Istotną różnicą jest to, że chcąc pożyczyć pieniądze, nie ma ograniczenia co do celu pożyczenia pieniędzy. Można więc ze spokojem napisać na przykład, że chcemy pożyczyć pieniądze na wyjazd na zlot fanów „Gwiezdnych Wojen”

w Londynie – możliwe, że znajdzie się taki sam fanatyk jak ty i zdecyduje się na taką pożyczkę. Większość pożyczkobiorców wyraża jednak chęć pożyczenia pieniędzy na rozwój firmy, czy budowę domu. Ważne jest również to, iż nie ma konieczności pokrycia całej kwoty zapotrzebowania przez jednego inwestora. Zazwyczaj wygląda to tak, że inwestorzy podają mniejsze sumy, więc na jedną pożyczkę zbierana jest suma od kilku inwestorów.

Zdolność kredytowa.

Dla wielu osób czynnikiem, przez który decydują się na pożyczkę społecznościową, zamiast kredytu bankowego jest to, iż przy tego typu pożyczce, inaczej niż w banku, nie ma konieczności wykazania zdolności kredytowej. Nie jest też konieczne prześledzenie BIK, czy przedstawienia wyciągu bankowego.

Ryzyko i ochrona.

Ryzyko u pożyczkobiorcy przy pożyczkach społecznościowych jest dużo mniejsze, niż u inwestora (pożyczkodawcy). Pożyczkobiorca jest zazwyczaj chroniony przed nagłą (nieuczciwą) zmianą oprocentowania pożyczki, a także przez tym, aby inwestor zażądał wcześniejszej spłaty pożyczki.

W przypadku inwestorów najważniejszą rolę odgrywa portal, który pośredniczy transakcji. Ważne jest jak serwis sprawdza wiarygodność stron. Najpopularniejszymi sposobami ochrony inwestorów są:

  • Współpraca z Krajowym Rejestrem Długów
  • Współpraca z kancelariami windykacyjnymi.
  • Gwarancje oferowane pożyczkobiorcom, które pokrywają całość, albo część pożyczonej kwoty w razie problemów.

Pożyczki społecznościowe są więc dobrym pomysłem, aby rozwiązać problemy finansowe, aby zdobyć finanse na inwestycje (np. w firmę), czy nawet aby pojechać na wakacje. Trzeba jedynie (jak zawsze) być ostrożnym.

 

Może Ci się również spodoba