Kredyt odnawialny jak dostać i ile kosztuje?

Zdarzają się sytuacje, że na naszym koncie braknie funduszy a my pilnie potrzebujemy gotówki. W takim przypadku można rozważyć wzięcie tak zwanego kredytu odnawialnego. Obecnie ten produkt bankowy oferuje znaczna ilość banków. Aby uzyskać kredyt odnawialny konieczne jest podpisanie odpowiedniej umowy a  koszty, które się z nim wiążą uzależnione są od konkretnych ofert bankowych oraz własnego rozsądku.

Zanim zdecydujemy się na kredyt odnawialny musimy nieco wiedzieć na jego temat. Niektórzy twierdzą, że ta usługa może być łatwym sposobem na wejście w swego rodzaju pułapkę.

Jak dostać kredyt odnawialny?

Jednym z warunków uzyskania  kredytu odnawialnego jest  przede wszystkim posiadanie konta osobistego w danym banku. Dzięki temu na naszym koncie może zostać otwarta tzw. linia kredytowa, która umożliwi nam wypłatę gotówki. Zanim jednak zostanie ona konieczne jest podpisanie umowy. Niektóre z banków żądają również zaświadczenia o dochodach, które należy uzyskać i przedstawić. W tej sytuacji bank ustali określony limit, z którego będzie nam dane korzystać. Limit uzależniony jest od indywidualnych dochodów.

Banki przyznają kredyty odnawialne na okres 1 roku. Gdy czas ten minie często zdarza się, że jest on automatycznie przedłużany o kolejne 12 miesięcy. Należy jednak wiedzieć, że bank przedłuży nam go tylko i wyłącznie w przypadku gdy wywiążemy się z określonych zobowiązań względem banku, chodzi tutaj przede wszystkim o terminową spłatę i nie przekraczanie z góry nałożonego limitu.

Ile kosztuje kredyt odnawialny

Na początku warto wspomnieć, że bank podczas otwarcia owego limitu na naszym koncie pobiera za to odpowiednią prowizję. Jest to pierwsza opłata, która zostaje pobrana przez bank i jest naliczana co roku, w przypadku przedłużenia kredytu odnawialnego. Kwota prowizji może być różna, gdyż ciągle następują jakieś zmiany.  W tym miejscu należy również wspomnieć, że zdarzają się sytuacje, w których poszczególne banki zwalniają od prowizji. Dzieje się to w przypadku wystąpienia określonej promocji w ofercie. Z pewnością ma to również na celu zachęcić potencjalnych klientów. Kolejną opłatą wynikającą z posiadania kredytu odnawialnego są oczywiście odsetki, które powstają podczas użytkowania określonym limitem kredytowym.  Oprocentowanie może być różne, w zależności od obecnych na rynku ofert bankowych, jednak przeważnie wynosi ok. 10,00 %.
Pamiętajmy zatem aby czujnie korzystać z tej formy kredytu. Termin spłaty jest bardzo ważnym czynnikiem – także nie zapominajmy o nim. Dzięki terminowej spłacie kredytu unikniemy wielu nieprzyjemności, którymi są miedzy innymi dodatkowe odsetki – często bardzo wysokie.

Może Ci się również spodoba