Jak oszczędzać pieniądze?

Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu. Praktycznie codziennie robimy zakupy, wystawy sklepowe kuszą nas promocjami, reklamy telewizyjne przyciągają naszą uwagę.  Są one wszechobecne, nawet przeglądając strony internetowe nie możemy ich uniknąć. Wielu ludzi zastanawia się jak oszczędzać pieniądze.

Konsumpcjonizm a oszczędzanie

Reklamy mają na celu przyciągnięcie naszej uwagi. Kiedy widzimy nowy model smartfona, który reklamuje znana gwiazda, od razu pojawia się myśl, dlaczego my nie mielibyśmy kupić sobie takiego samego. Jednak nie tylko reklamy nas kuszą. Sąsiad, który kupił nowy samochód czy koleżanka z nową torebką. Są to bodźce, które czasem nawet podświadomie sprowadzają nas do punktu, w którym my też chcemy daną rzecz posiadać .

W takiej epoce konsumpcjonizmu niezwykle ciężko jest oszczędzać. Jednak nie jest to niemożliwe. Wymaga tylko odpowiedniego zaangażowania, motywacji i przede wszystkim chęci. Chcąc zaoszczędzić określoną sumę pieniędzy powinniśmy się kierować konkretnymi zasadami, które przybliżymy w dalszej części artykułu.

Cel oszczędzania

Po pierwsze cel. Zdecydowanie łatwiej jest nam oszczędzać jeśli mamy konkretny cel. Załóżmy, że chcemy kupić nowy samochód. Cel jest określony, jednak dosyć niesprecyzowany. Kiedy już określimy, jaką mamy potrzebę, musimy przyjrzeć się temu dokładniej. Jeśli naszym dążeniem jest nowy samochód to przede wszystkim powinniśmy zdecydować, czy chcemy kupić nowe auto prosto z salonu czy też używane. Kolejna kwestia to model, rocznik oraz jakieś szczególne wymagania. Kiedy już sprecyzujemy nasz cel, jesteśmy w stanie określić, ile pieniędzy będziemy musieli na niego przeznaczyć.

Plan systematycznego oszczędzania

To właśnie pieniądze są kolejną kwestią, gdyż łatwiej nam się oszczędza, jeśli wiemy jaka sumę chcemy odłożyć. Dzięki temu nie jest to oszczędzanie przez czas bliżej nieokreślony, gdyż wtedy moglibyśmy szybko stracić motywację. Więc jeśli wiemy już na co oszczędzamy, to kolejnym krokiem powinna być decyzja o tym jaką sumę, na ten cel przeznaczymy.

Jeśli mamy stałą pracę i podobne comiesięczne wydatki to możemy przyjąć, że w każdym miesiącu będziemy odkładać określoną sumę. To zdecydowanie ułatwi nam oszczędzanie, gdyż pozwoli nam to przynajmniej w przybliżeniu ustalić, kiedy będziemy mogli zrealizować naszą wymarzoną potrzebę.

Motywacja do oszczędzania

Aby szybko nie stracić motywacji powinniśmy co jakiś czas przypominać sobie, dlaczego oszczędzamy. Jeśli na nowy samochód, to możemy np. wydrukować z Internetu zdjęcie auta, które chcemy kupić i przypiąć je np. magnesem do lodówki. Jeśli będziemy go widzieć codziennie to będzie nam to przypominać, dlaczego oszczędzamy. A co najważniejsze, będziemy sobie uświadamiać, że dla takiego samochodu warto sobie odmówić kilku drobnostek.

Jak oszczędzać pieniądze? Ustal priorytety.

Jak oszczędzać pieniądzeKolejna kwestia to właśnie odmawiania sobie wydawania pieniędzy na rzeczy zbędne. To, że koleżanka ma nową torebkę czy znajomy z pracy kupił sobie nowy telefon , nie oznacza, że my też musimy postąpić podobnie. Zanim podejmiemy pochopną decyzję, zastanówmy się , czy na pewno danej rzeczy potrzebujemy. Najprawdopodobniej po dłuższym namyśle dojedziemy do wniosku, że są to dla nas rzeczy absolutnie zbędne. A co najważniejsze, po powrocie do domu spójrzmy w kierunku lodówki, aby przypomnieć sobie o naszym celu, o tym na co oszczędzamy.

 

Ważne jest też, abyśmy nie dali się kusić reklamom i różnego rodzaju promocjom. Nawet jeśli w pobliskiej galerii jest wyprzedaż, to nie oznacza, że musimy tam jechać i kupować rzeczy, których i tak pewnie nie założymy, a co najważniejsze, oddalą nas one od naszego celu. To nie oznacza, że nie powinniśmy oglądać telewizji, bo możemy natrafić na reklamę czy konieczności nie zaglądania do galerii w celu uniknięcia pokus. Możemy żyć jak zawsze, ale po prostu ćwiczmy naszą silną wolę. Jeśli pojedziemy na zakupy, żeby kupić spodnie i wyjdziemy ze sklepu tylko z nimi, to możemy być z siebie dumni. To właśnie kolejny krok do dalszego oszczędzania.

Jeśli jednak brakuje nam silnej woli i samodyscypliny, możemy od czasu do czasu zrobić zakupy przez Internet, aby uniknąć większych pokus. Pamiętajmy jednak, że tam także są promocje i wyprzedaże.

Pieniądze na czarną godzinę

Często oszczędzamy na jakiś konkretny cel, ale są też sytuacje, kiedy odkładamy gotówkę na tzw. czarną godzinę. Nie jest to zły pomysł, wręcz przeciwnie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakiej sytuacji możemy się znaleźć za miesiąc, rok, czy chociażby dziesięć lat. Nie oznacza to oczywiście, że mamy tworzyć w głowie jakieś czarne scenariusze dotyczące naszej przyszłości. Pamiętajmy, że większość sytuacji, których się obawiamy, w ogóle nie ma miejsca, więc możemy być spokojni.

Warto jednak mieć pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe. Możemy wpłacać raz na jakiś czas pieniądze na konto oszczędnościowe (kliknij aby sprawdzić najlepsze oferty), a jeśli uda nam się już odłożyć większą sumę to możemy np. założyć lokatę w banku, co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż po określonym czasie ilość naszej gotówki wzrośnie.

Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe

Ciekawym rozwiązaniem na oszczędzanie są pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe. Nawet nie zauważymy zmniejszenia naszej pensji, jeżeli co miesiąc jej niewielka część trafi do takowej kasy. A korzyści z tego mogą być duże, gdyż kiedyś zaoszczędzona gotówka na pewno nam się przyda.

Oszczędzanie nie jest rzeczą niemożliwą. Wręcz przeciwnie, wymaga tylko odrobiny silnej woli, którą każdy z nas może w sobie znaleźć. Dawniej bardzo popularne były książeczki oszczędnościowe, na pewno wszyscy bez względu na wiek o nich słyszeliśmy. Niektórzy mogli dzięki nim kupić wymarzonego wtedy malucha. Obecnie rzadko decydujemy się na oszczędzanie. Zawsze znajdujemy wiele wymówek. Najczęstszą z nich są po prostu zbyt małe zarobki lub niższa jakość życia, jeśli już zaczniemy oszczędzać. Jednak pamiętajmy, iż nie musimy od razu odkładać co miesiąc jakichś dużych sum. Wystarczą niewielkie kwoty. Na pewno po jakimś czasie będziemy zadowoleni z sumy, która nam się z tego uzbiera. I pamiętajmy, że najważniejsze, to po prostu podjęcie decyzji o rozpoczęciu oszczędzania i trzymanie się jej.

Może Ci się również spodoba