Kredyt dla singli. Czy singiel dostanie kredyt na mieszkanie?

 

 

Żyjemy w czasach w których coraz więcej osób decyduje się żyć w pojedynkę stawiając na pierwszym miejscu karierę, a założenie rodziny odkładając na dalszy plan. Dochody takich osób coraz częściej są wysokie i dodatkowo nie są one obciążone kosztami utrzymania współmałżonka i dzieci. Single tak samo jak rodziny chcą żyć w pięknym mieszkaniu wyposażonym w jak najnowocześniejszy sprzęt. Pary decydują się na kredyt, czy w pojedynkę sprostamy wymaganiom jakie stawiają nam banki?

Logicznym jest fakt, że małżonkowie będą mieli łatwiej – przeważnie mają dwa źródła dochodu, są więc dla banku bardziej wiarygodni, wydają się być bardziej odpowiedzialni i dojrzalsi. W przypadku kiedy jedna strona przestanie generować dochody, zawsze zostaje druga. Walka jaką musimy stoczyć z wymaganiami może jednak okazać się prostsza niż myślimy. Banki przecież nie będą interesowały się tym w jaki sposób żyjemy, nie będą interesowały się naszymi planami na życie i nie będą grzebać nam w kieszeniach, skupią się przede wszystkim na naszych dochodach. W ich interesie jest udzielenie gotówki, w końcu to dla nich bardzo ważne źródło dochodów. Muszą jednak być pewni, że będziemy regularnie spłacać pożyczkę.

Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny warto złożyć wnioski do kilku miejsc jednocześnie. Powód? Może okazać się, że w jednym banku mamy zdolności, a w innych nie. Wszystko zależy od tego na co zwraca się uwagę. Jeśli tylko i wyłącznie na dochód – w pojedynkę z pewnością nie wyciągniemy tyle, ile może wyciągnąć rodzina. Jednak jeśli ważniejsze dla nich będą wydatki przypadające na osobę, wtedy jesteśmy na wygranej pozycji.

Niski koszt utrzymania jest bardzo mocną stroną samotnie żyjących jednostek. Nie tylko opłacają oni niższe rachunki, ale też przeważnie nie zaciągają tylu kredytów co rodziny. Określając naszą zdolność kredytową zawsze brane pod uwagę są wydatki stałe co bywa tragiczne dla rodzin wielodzietnych które mimo przekroczenia przez nich wymaganego dochodu nie otrzymają pożyczki.

Mimo faktu, iż przyznanie kredytu singlowi wiąże się dla banku z większym ryzykiem przeciętny mężczyzna zarabiający ponad 3500zł z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony nie będzie miał problemów z uzyskaniem kredytu na kawalerkę. Takim osobom banki są w stanie pożyczyć nawet 300 tysięcy złotych!

W uzyskaniu wysokiego kredytu pomogą nam również oszczędności, im wyższy jest nasz wkład własny tym więcej banków udzieli nam kredytu i większa będzie nasza zdolność kredytowa. Największe możliwości mamy wykładając co najmniej 20% całkowitej kwoty. Te pieniądze są często decydujące w przypadku osób z niższym, często bez niego nie otrzymają oni pożyczki.

 

 Ubezpieczenie

Wiele banków wykupienie ubezpieczenia na kredyt uzna za warunek konieczny i nie ma w tym nic dziwnego. Wyobraźmy sobie sytuację w której Pan X dostaje pożyczkę w firmie Y o wysokości 200 tysięcy złotych i 2 miesiące później umiera po udarze mózgu. W sytuacji oczywistym jest, że nie spłaci on kredytu do końca. Bank pozostaje więc z długiem i musi szukać innych sposobów rozwiązania problemu. W przypadku śmierci jednego z współmałżonków zawsze zostaje ten drugi który może ten kredyt spłacać. W innej sytuacji Pan X traci pracę, czyli jedyne źródło dochodu. W przypadku kiedy żona straci pracę, zawsze zostaje mąż.

Mimo to dalsza procedura ubiegania się o kredyt mieszkaniowy przebiega tak samo jak w przypadku małżeństw.

Jeśli jednak dobrze poszukamy okaże się, że niektóre banki zaczynają decydować się na tak ryzykowny krok jakim niewątpliwie jest rezygnacja z wymaganego ubezpieczenia kredytu przez singla. Wynika to z faktu, iż ludzie żyjący w pojedynkę stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną, a ze względu na dużą konkurencję każdy klient jest na wagę złota. Właśnie dlatego dziś tak łatwo o szybką pożyczkę internetową czy inną ofertę kredytową które są przygotowywane specjalnie na potrzeby klienta.

 

Program „Mieszkanie dla Młodych”

 

W przypadku kiedy pozytywnej decyzji nie otrzymaliśmy warto zainteresować się programem „Mieszkanie dla Młodych”. Jest to program rządowy pomagający młodym ludziom wypłynąć na głęboką wodę. Na dodatek nie wprowadzono żadnego limitu zarobków uprawniającego do skorzystania z dofinansowania. To znaczy, że ze wsparcia może skorzystać każdy co ułatwi uzyskanie pożyczki. Program ten polega na dofinansowaniu wkładu własnego podczas zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jest w nim miejsce dla singli.

Dzięki niemu możemy liczyć na dofinansowanie od 10 do nawet 30 procent przy zakupie mieszkania do 85m2 lub 110m2 w przypadku domów . By uczestniczyć w programie musimy jednak spełnić kilka warunków.

  1. nie można być właścicielem ani współwłaścicielem innego domu lub mieszkania. (również w przeszłości, wyjątkiem są osoby wychowujące co najmniej trójkę dzieci).
  2. dofinansowanie jest dla osób które nie przekroczyły 35 roku życia
  3. kredyt zaciągnięty jest na co najmniej 50% ceny mieszkania i na co najmniej 15 lat.
  4. cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji

Niestety na wyższe dofinansowanie może liczyć tylko i wyłącznie singiel wychowujący dzieci. Samotnicy mogą liczyć na „tylko” 10 procent. Zwiększa się on wraz z ilością wychowywanych dzieci. Wychowując samotnie jedno, pomoc wzrasta do 15, w przypadku dwójki – do 20, a w przypadku trójki bądź większej ilości – do 30 procent.

 

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach singlom łatwiej o kredyt hipoteczny. sprzyjają pewne okoliczności. Mogą oni korzystać ze spadku oprocentowania kredytów. Opcji jest coraz więcej i wydaje się, że wystarczy dobrze poszukać, żeby znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę. Ważne jest również dokładne przeczytanie ofert, jakie są nam oferowane, żeby później w spokoju móc dokonywać spłat kolejnych rat.

Może Ci się również spodoba