Jak oszczędzać pieniądze?

Możemy ostrożnie oszczędzać odkładając w przysłowiową „skarpetę”, jak też skorzystać z szerokiej oferty banków,które proponują nam szeroką gamę lokat i rachunków oszczędnościowych.

Największą popularnością wśród klientów banków cieszą się konta oszczędnościowe lub też lokaty krótkoterminowe. Te drugie gwarantują może mniejszy zysk niż długoterminowe odpowiedniki, natomiast nie dają poczucia „zamrażania” pieniędzy. W zależności od umowy, niektóre trwają tak krótki czas jak miesiąc.

Konkrety?

Zacznij od tego, żeby znaleźć sobie cel. Nie ważne jaki, ale będzie Cię trzymał i nie zboczysz tak łatwo z wytyczonej ścieżki. Poza tym, pilnuj tego, aby odkładać pieniądze regularnie. Będziesz dzięki temu mógł łatwo przewidzieć, kiedy zrealizujesz zaplanowany wyjazd czy zakup.

A życie codzienne? Tu też kryją się pułapki.

Jeśli posiadasz konto, za które każdego miesiąca ponosisz opłaty, sprawdź oferty innych banków. Może mają bardziej atrakcyjną ofertę.

Niektóre konta bankowe posiadają opcje podglądu, na co wydajesz swoje pieniądze. To pozwoli Ci mieć kontrolę, na co co miesiąc idą twoje środki, i w perspektywie, lepiej możesz planować kolejne miesiące.

Robiąc codziennie zakupy przyjrzyj się, czy produkty, które kupujesz nie mają tańszych odpowiedników. Często bywa tak, że płacimy za markę, a wyższa cena nie zawsze gwarantuje lepszej jakości.

Ciekawą alternatywą dla zapisywania wydatków w formie tradycyjnych notatek daje zainstalowanie aplikacji na Twój smartfon. Zapisujesz tam, co kupujesz i możesz zobaczyć wyniki przedstawione w ciekawej formie diagramów lub wykresów. I co najważniejsze, telefon masz zawsze przy sobie, więc masz rękę na pulsie cały czas.

Jeśli masz stare rzeczy, nie gromadź ich. Kolekcjonowanie staroci nie stanowi już dowodu zamożności właścicieli. Spróbuj sprzedać stare bibeloty na aukcjach internetowych lub za pośrednictwem stron umożliwiających wymianę sąsiedzką.

Kolejnym świetnym pomysłem pozwalającym zaoszczędzić w każdej możliwej sferze życia, od wizyty u fryzjera po przejazdy taksówką czy naprawy samochodu to programy lojalnościowe. Dają one wymierne korzyści jak wizyta gratis, czy znaczące zniżki przy kolejnej usłudze. Sklepy często oferują swoje karty stałego klienta podczas zakupów, a o najbliższych akcjach promocyjnych informują SMS-em lub drogą e-mailową. Ta troska o klienta pozwala na maksymalne wykorzystanie oferty.

Czytasz książki?

I oto nowe technologie wychodzą naprzeciw molom książkowym. Wersje elektroniczne, tzw e-booki pozwalają zapłacić mniej nawet o kilkadziesiąt złotych, a ponadto nie płacisz za przesyłkę.

Podobnie rzecz ma się z kupowaniem sprzętów czy mebli w sklepach internetowych. Te mają często niższe marże, a to czy produkt spełni twoje oczekiwania łatwo sprawdzisz w stacjonarnych oddziałach.

Jeśli natomiast jesteś posiadaczem samochodu, może rozważ zamontowanie instalacji gazowej. Ten sposób choć na początku wiąże się z inwestycją pewnej sumy, zwróci się szybko jeśli pokonujesz znaczne dystanse.

Inna alternatywa? Rower! Jest o wiele tańszy w eksploatacji, jak też zakup nowego egzemplarza nie generuje takich kosztów jak nowe auto. Kolejnym plusem będą wymierne korzyści zdrowotne i idące za tym zmniejszone wydatki na klub fitness, gdyż codzienną dawkę wysiłku fizycznego mamy już zapewnioną.

W zakresie gospodarstwa domowego można przyjrzeć się ofercie żarówek energooszczędnych. Całkowita wymiana może wynieść na początku sporą kwotę, która jednak zwróci się po miesiącu lub dwóch.

Jeśli kupujesz wodę butelkowaną, może zastanów się nad zamontowaniem w swoim domu filtrów do wody lub kup dzbanek z filtrem. I choć filtry takie należy wymieniać co jakiś czas, oszczędzasz czas na zakupy, pewna suma zostaje w Twoim portfelu i do tego dbasz o środowisko. Dużo korzyści jak na jedną zmianę.

Kolejnym „złodziejem” pieniędzy są wyjścia na miasto ze znajomymi. Jednorazowo taka wizyta w pubie czy też restauracji to kilkadziesiąt złotych w przeliczeniu na jedną osobę. Możemy nieco zmniejszyć tę sumę aranżując spotkanie z naszymi przyjaciółmi w domu. Samodzielnie przygotowane przekąski będą na pewno tańsze niż te kupowane w knajpie.

A wyjścia do kina?

Wielu operatorów sieci kablowych pozwala za niewielką kwotę wypożyczyć filmy legalnie, możemy zatem bez wychodzenia z domu, za mniejsze pieniądze, cieszyć się obejrzeniem nowego filmu w gronie rodzinnym lub przyjaciół.

Oszczędzanie powinno przebiegać w sposób zaplanowany. Nie zrażajmy się, że kwota nie rośnie gwałtownie na koncie i nie od razu po miesiącu wyrzeczeń będziemy w stanie kupić sobie wymarzony produkt.

Mimo, że potrzebujemy czasu i cierpliwości, lepszym wyjściem jest odkładanie pieniędzy by później przeznaczyć je na te większe wydatki, niż płacić bankom biorąc kredyt lub też rozkładając płatność na raty.

Może Ci się również spodoba