Nowoczesna bankowość – mobilny wpłatomat

Jeśli prowadzisz drobny biznes zapewne wiele czasu zajmuje Ci myślenie w jaki sposób przetransportować swój dzienny utarg tak aby było to w 100% bezpieczne. W podobnej sytuacji postawili się pomysłodawcy projektu mobilnego wpłatomatu z Idea Banku.

Wyszedł im bardzo ciekawy produkt. Mobilny wpłatomat zamówić możemy w prosty sposób używając smartfona i dedykowanej aplikacji, ustalamy godzinę, dzień i miejsce pod który ma przyjechać specjalnie stworzone do tego celu auto w którym mamy możliwość wpłacenia naszych środków. Jedynym wymaganiem jest posiadanie konta w banku i karty płatniczej, nie musisz zatrudniać profesjonalnej firmy ochroniarskiej, nie musisz sam transportować pieniędzy do banku ryzykując w ten sposób ich utratę.

Mobilny wpłatomat – blisko przedsiębiorcy

Na ten czas bank nie pobiera żadnych opłat od swoich klientów za korzystanie z tej usługi. Oczywiście można stwierdzić, że szybko znajdzie się ktoś, kto podrobi auto z wpłatomatem i podjedzie do klienta a ten wpłaci do niego cały swój dzienny utarg jednocześnie go tracąc. Aplikacja mobilna daje możliwość śledzenia auta, które będzie nas obsługiwało za pomocą GPS więc jego położenie będziemy mogli oszacować z bardzo dużą dokładnością. Do tego warto zauważyć, że koszt stworzenia jednego auta na wzór aut Idea Banku to kwota rzędu co najmniej setek tysięcy a przy tym duże wyzwanie z zakresu projektowania i budowy odpowiedniej maszyny znajdującej się w środku samochodu.

Mobilne wpłatomaty spotkać można na ulicach Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Katowic i Lublina. Czy w najbliższym czasie uda się rozszerzyć ofertę? Czas pokaże, ale zawsze warto kibicować projektom, które ułatwiają wystarczająco już skomplikowane życie przedsiębiorców.
BLIK – polski mobilny standard płatności

Możliwe, że niektórzy z was słyszeli już to hasło w bankomacie pod nazwą „Wypłata za pomocą BLIK” bądź też w internecie gdy chcieliście zapłacić za swoje zakupy. Czym jest więc BLIK? Jest to system płatności mobilnych stworzony we współpracy kilku wiodących polskich banków w celu ułatwiania i przyspieszania transakcji bez użycia karty płatniczej. System ze swoimi aplikacjami mobilnymi zsynchronizowały Alior Bank, Bank Millenium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP oraz Orange Finanse.

Co nam ułatwi?

Do zapłacenia za zakupy w sklepie wystarczy Ci tylko telefon i wygenerowany przez mobilną aplikację Twojego banku kod BLIK. Wpisujesz go do terminala używanego przez sklep bądź firmę, nie musisz posiadać przy sobie karty płatniczej. Znacznie przyspieszyć możemy także płatność za nasze zakupy w internecie. Podczas wybierania metody płatności w sklepie internetowym klikamy płatność BLIK, wpisujemy kod wygenerowany z aplikacji naszego banku i gotowe. Bez przepisywania kodów, długich numerów klienta. System umożliwia także wypłatę z bankomatu bez używania karty. Potrzebujemy tylko kodu BLIK który wpisujemy na klawiaturze bankomatowej i dalej postępujemy w sposób standardowy, tak jakbyśmy korzystali z karty.

Nowoczesna bankowośćJedną z najciekawszych opcji moim zdaniem jest jednak możliwość przelewania środków z konta na konto używając jedynie numeru telefonu osoby na której konto chcemy przelew zrobić. Jednak odbiorca musi być także użytkownikiem systemu BLIK i mieć przypisany numer do konta, inaczej nasz przelew się nie powiedzie. Jest to z pewnością funkcja, która ma szanse w przyszłości się rozwinąć i znacznie ułatwić i przyspieszyć przelewy między ludźmi. Jednak na dzień dzisiejszy ilość osób z niej korzystających jest zbyt mała aby wykorzystać w 100% jej potencjał.

 

Płatności zbliżeniowe

„Zbliżeniowo czy na PIN?” – każdy z nas z pewnością słyszał setki razy takie pytanie od Pani obsługującej nas w sklepie gdy wyciągnął kartę płatniczą i zdecydował, że za jej pomocą ureguluje należność. Swego czasu właśnie owe zbliżeniowe funkcje były bardzo często proponowane nam przez banki jako dodatkowe ułatwienia dołączone do naszej karty płatniczej. Dziś rynek ten rozwinął się tak szybko, że próżno szukać kart, które nie oferują tej usługi. Zazwyczaj nawet gdy poprosimy w banku o kartę bez takiej funkcji to usłyszymy, że jest to niemożliwe. W jaki sposób działają płatności zbliżeniowe? Aby opowiedzieć to w dość przystępny sposób jest to wbudowany w kartę system RFID działający w standardzie NFC który umożliwia sprawny kontakt na linii karta-terminal-bank.

Dziś może to być także specjalny breloczek, zegarek czy telefon z wbudowanymi modułami NFC wyposażony w odpowiednią kartę SIM (w przypadku telefonu różni się to znacznie od metody BLIK opisanej w tym artykule). Na co uważać? O kradzieżach z wykorzystaniem kart zbliżeniowych krążą już legendy, zarówno w internecie jak i przekazywane pocztą szeptaną. Jednak czy możemy dawać wiarę w opowieści o urządzeniach, które mogą skopiować Twoje dane i wyczyścić konto gdy zbliżą się do Twojej karty?

Słyszałem pewnego razu historię, że właśnie za pomocą takiego urządzenia przechodząc przez miejsce bardzo zatłoczone możemy okraść kilka lub kilkanaście osób naraz z całych środków, które posiadali na kontach. Jednak nie ma co się specjalnie przejmować, banki starają się jak najdoskonalej chronić nasze karty. W przypadku jej zgubienia ktoś może wykorzystać ją i zapłacić za swoje zakupy. Każdy kto tak pomyślał ma z pewnością rację, jednak każda karta ma limit dziennych płatności kartą do tego pojedyncza transakcja nie może być obejmować kwoty wyższej niż 50 zł. Jeśli jednak szybko i sprawnie zareagujemy na utratę i powiadomimy o tym bank to nie stracimy nic.

Według mnie największym zagrożeniem wbrew pozorom możemy być my sami. Otóż niektóre terminale przyjmują płatności w trybie offline, co oznacza, że nie komunikują się z bankiem na bieżąco i nie sprawdzają czy na naszej karcie znajdują się środki wystarczające do zapłaty za zakupy. Rozliczają się z płatności na koniec każdego dnia albo nawet później. Proceder ten może prowadzić do sytuacji w której zapomnieliśmy, że płaciliśmy kartą podczas przedwczorajszego wyjścia do baru, wczorajszej kolacji w restauracji i dokonujemy płatności kartą dalej mimo, że nie mamy już na niej środków. Możliwe to jest własnie przez wspomniane wcześniej rozliczanie przez niektóre przedsiębiorstwa płatności offline. W efekcie możemy zrobić na karcie debet, który może być wysoko oprocentowany przez bank.

Nowoczesna bankowość

Podsumowując wszystkie opisane metody, moim subiektywnym zdaniem technologia w bankowości bardzo sprzyja nam – drobnym klientom, przedsiębiorcom, konsumentom. Niesie za sobą pewne zagrożenia ale w porównaniu z możliwościami i skalą ułatwień myślę, że są one kroplą w morzu możliwości. Postępujący wciąż rynek internetu a szczególnie urządzeń mobilnych z pewnością stale będzie dostarczał nam ciekawych rozwiązań o których jeszcze niejednokrotnie będziecie mogli przeczytać.

Może Ci się również spodoba