Jak negocjować warunki lokaty?

Głównym celem prowadzenia jakichkolwiek negocjacji, jest zmiana odgórnie narzuconych ustaleń tak, by były dla nas jak najbardziej korzystne. Zdarza nam się negocjować warunki usług, ceny towarów…

Okazuje się, że taka możliwość jest również dostępna w przypadku rozmów z instytucjami finansowymi, którym powierzamy nasze pieniądze. Chcąc dla siebie jak najlepiej, mamy prawo spróbować własnych sił w negocjowaniu warunków lokaty. Kto ma największe szanse na wyjście z dyskusji obronną ręką?

Im więcej środków na lokacie, tym lepiej

Banki wykorzystują lokaty, by zapewnić sobie płynność działania. Tymczasem klienci – by zaoszczędzić i pomnożyć swoje środki finansowe. Pieniądze, które powierzamy instytucjom, zostają wprowadzone w obrót, podczas gdy klient pozostaje z zapewnieniem, że po zamknięciu lokaty otrzyma tę samą kwotę powiększoną o nadwyżkę z oprocentowania. Jeśli na dobry początek otwieramy lokatę o wartości kilkunastu tysięcy złotych, sprawiamy, że bank zaczyna patrzeć na nas przychylniej niż na właścicieli lokat o niższej wartości.

Na podstawie kwoty, jaką wpłacamy, możemy sprawić, że będzie otwarty na negocjacje dotyczące oprocentowania. Zwykle to właśnie oprocentowanie podlega dyskusji jako czynnik decydujący o tym, ile w efekcie końcowym zarobimy. Część banków wyraźnie oferuje tak zwane lokaty negocjowane. W ofercie określony jest próg kwoty, od którego ten rodzaj lokaty jest nam dostępny. Takie progi są ustalane indywidualnie przez bank i mogą się różnić w konkurencyjnych ośrodkach nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przed przystąpieniem do negocjacji i do zakładania lokaty, warto racjonalnie ocenić, w której instytucji mamy największe szanse na powodzenie. Nie zapominajmy również o przeliczeniu naszych potencjalnych zysków – wynegocjowanie dodatkowych procentów naliczanych od naszej wpłaty w banku A, może być dla nas mniej korzystne niż założenie lokaty bez żadnych negocjacji w banku B. Wszystko zależy od oferty.

Grosz do grosza… i mamy dwa grosze

Rozmyślając o negocjowaniu z bankiem w sprawie podwyższenia oprocentowania, czasami błędnie wyobrażamy sobie spektakularną podwyżkę w procentach, którą uda nam się wywalczyć. Tymczasem definitywnym maksimum, na jakie zgadza się instytucja, jest zwykle podwyższenie oprocentowania o 0,5-1 punktu procentowego. Nie należy zniechęcać się ułamkami, które nieszczególnie pasują do naszych pożądliwych wyobrażeń o ogromnym zysku. Ułamki te bowiem, odliczone od naszej kwoty, mogą ją znacząco powiększyć, zwłaszcza, jeśli na lokacie znajduje się pięciocyfrowa suma. To kolejne potwierdzenie dla tezy, że warto negocjować przy obracaniu naprawdę dużym pieniądzem – wtedy zyski rzeczywiście będą namacalne.

Negocjowanie okresu lokaty

Oprocentowanie jest czynnikiem, które podlega negocjacjom zdecydowanie najczęściej, jednak nie tylko tego muszą dotyczyć nasze dyskusje z bankiem. Warto zastanowić się nad możliwymi korzyściami, jakie uzyskamy z wynegocjowanego czasu trwania lokaty. W odgórnych ustaleniach, główną ideą lokaty jest to, by pieniędzy nie można było wypłacić przed ustalonym terminem. Oznacza to, że jako właściciele środków finansowych, pozostajemy odcięci od sumy, jaką wpłaciliśmy na dłuższy czas.

Negocjowanie warunków lokatyZdarza się jednak, że pieniądze okazują się nam nagle niezbędne i wówczas możemy zerwać lokatę, ale wiąże się to z utratą odsetek. Lokaty długoterminowe zwykle są wyżej oprocentowane niż krótkoterminowe i możemy na nich zyskać zdecydowanie więcej. W zależności od tego, jakich warunków lokaty potrzebujemy, warto spróbować podjąć negocjacje z bankiem – być może wyjdą one na naszą korzyść.

Negocjowanie warunków lokaty

Negocjowanie z bankiem ma sens i zasadność jeśli wpłacamy na lokatę dużą sumę pieniędzy oraz wtedy, kiedy jesteśmy związani z daną instytucją od lat. Jako wierni użytkownicy usług danej placówki, jesteśmy oceniani przychylniej i bank z większą dozą prawdopodobieństwa będzie skłonny iść nam na rękę. Zanim podejmiemy się jakichkolwiek dyskusji, przeliczmy wszystkie możliwe zyski, jakie ugralibyśmy w negocjacjach. Przydatne będą informacje o najlepszych dostępnych na rynku lokatach – kliknij aby zobaczyć nasze porównanie najkorzystniejszych lokat. Dopiero wtedy, przy całkowitej pewności, że warto spróbować, wyprostujmy dumnie plecy i idźmy na spotkanie z przedstawicielem. Istotna jest w tym wypadku nasza postawa i pewność siebie – do negocjacji przystępują partnerzy, dlatego zachowujmy się jak partner. Nie bójmy się walczyć – w końcu chodzi o to, by to naszym pieniądzom było jak najlepiej.

Może Ci się również spodoba