Jak kupić dobre i tanie ubezpieczenie mieszkania?

Kupując nowe mieszkanie lub nieruchomość, powinniśmy zadbać o jego jak najlepsze zabezpieczenie finansowe na wypadek, gdyby stało się coś niespodziewanego, jak np. różnego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia, a w najgorszym wypadku utrata domu. Takie bezpieczeństwo daje nam właśnie polisa. Jak wybrać najlepsze i najtańsze ubezpieczenie? Na początku należy dobrze zastanowić się jakie sprzęty, pomieszczenia chcielibyśmy ubezpieczyć oraz jaką to ma dla nas wartość, a następnie przemyśleć na jaką sumę chcielibyśmy ubezpieczyć całą nieruchomość oraz wybrane sprzęty. Nie musimy się śpieszyć. Zróbmy to powoli, lecz właściwie. Poświęć trochę więcej czasu na zorientowanie się w ofertach różnych zakładów ubezpieczeń – to być może pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a przecież właśnie o to chodzi, by ubezpieczenie kosztowało jak najmniej. Szukaj takich ubezpieczeń, które pozwolą Ci na całkowitą odbudowę domu lub zakup nowego mieszkania, jeżeli byłaby taka konieczność. Rozważ zawarcie ubezpieczenia mieszkania wraz z innym ubezpieczeniem, np. samochodu, to może sprawić, że otrzymasz zniżkę, ta możliwość również pozwoli Ci zaoszczędzić jakąś sumę pieniędzy.

Na jaką wartość ubezpieczyć nieruchomość?

Kwota powinna być uzależniona od kosztów jakie poniósłbyś w konieczności odbudowy domu. Polisa powinna pokrywać cały ten wydatek. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc agenta ubezpieczeniowego, który określi wartość odtworzeniową Twojego domu/mieszkania. Wycena rzeczoznawcy również może się okazać całkiem przydatna. Określenie wartości nieruchomości i rzeczy ruchomych stanowi podstawę wypłacanego odszkodowania. Pozwól sobie na taką franszyznę (jest to kwota, o którą towarzystwo ubezpieczeniowe pomniejsza wypłacaną sumę odszkodowania), dzięki której zaoszczędzisz na składce. Im wyższa franszyzna – tym niższa składka.

Ruchomości domowe – uwaga na limity odpowiedzialności!

Zrób spis wszystkich wartościowych rzeczy, które posiadasz i zdecyduj na jaką sumę chcesz ubezpieczyć poszczególne z nich. Należy zwrócić uwagę na ,,limity odpowiedzialności”, czyli na maksymalne możliwe odszkodowanie. Dotyczy to głównie sprzętu elektronicznego, który z czasem traci na wartości. Pamiętaj o sprawdzeniu tego, co obejmuje polisa – to bardzo ważne. Przed zawarciem polisy zrób spis wszystkich rzeczy, które posiadasz w mieszkaniu i sfotografuj najcenniejsze, w przypadku kradzieży pomoże to szybciej określić jakie przedmioty zginęły. Ruchomości domowe najlepiej jest ubezpieczyć  na tyle, na ile przypuszczamy, że złodzieje mogliby wynieść z naszego mieszkania. Popularną opcją jest ubezpieczenie ruchomości na tzw. wartość odtworzeniową (nową). Gwarantuje to wypłatę odszkodowania w wysokości pozwalającej na odkupienie nowych przedmiotów w zamian za te, które zostały skradzione lub całkowicie zniszczone.

Wartość rynkowa i odtworzeniowa – czym się różnią?

Posiadając mieszkanie to właśnie wartość rynkowa stanowi podstawę ustalania sumy ubezpieczenia. Musimy uważać, aby sami nie wplątać się w niepotrzebne kłopoty. Dlaczego? Ustalanie wartości rynkowej wiąże się z ryzykiem niedoubezpieczenia, czyli ubezpieczenia mieszkania na zbyt niską sumę, co jest równoznaczne z zaniżeniem wypłacanego odszkodowania. Właśnie z tego powodu musimy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Jeżeli chodzi o wartość odtworzeniową to jest ona podstawą ustalenia sumy ubezpieczenia w przypadku domu jednorodzinnego. W razie szkody zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie, które pozwoli nam naprawić lub zakupić taki sam sprzęt jak ten, który został utracony. Wartość ta odpowiada kosztom, które zostały poniesione w celu przywrócenia ubezpieczonej nieruchomości do stanu, w którym znajdowała się przed szkodą.

Które z zdarzeń losowych obejmuje polisa?

Zdarzenia  losowe bywają zaskakujące i przykre w skutkach. Polisa od ognia jest dobrym rozwiązaniem, która zapewni Ci odpowiednią ochronę. Polisa ta chroni nas od taki ryzyk jak między innymi: pożar, deszcz nawalny, huragan, napory śniegu, przepięcia, wybuchy, powodzie, uderzenia pojazdu, zalania, osuwanie się ziemi itd. Tych ryzyk jest około 20. Dość sporo, prawda? Jest to godna polecenia polisa, która jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo finansowe, w przypadku wielu niechcianych zdarzeń. Zdarza się, że można wyłączyć jakieś pojedyncze ryzyko z polisy, skutkuje to zmniejszeniem składki na tę właśnie polisę.

ALL RISK – ubezpieczenie od wszystkiego?

Tego rodzaju ubezpieczenie obejmuje ochroną wszystko, co nie jest zawarte w katalogu wyłączeń. Taka oferta jest czytelna i prosta dla klienta. Jest to nowość na rynku i oferuje zupełnie nową jakość polis mieszkaniowych. Jeżeli zdecydujesz się na ochronę w ramach tej właśnie polisy, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz większą składkę.

Ubezpieczenie Twojego mieszkania/nieruchomości powinno odpowiadać Twoim możliwościom finansowym. Dobre ubezpieczenie powinno zawierać szeroką ochronę, także włączając w to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które działa 24 godziny na dobę na terenie całej RP. Szukaj jak najtańszych ofert i nie podejmuj zbyt pochopnych decyzji, a uda Ci się kupić satysfakcjonujące Cię ubezpieczenie.

Otylia Wiaderna

Może Ci się również spodoba