Limity transakcyjne kontrola nad płatnościami

Każdego dnia korzystasz ze środków zgromadzonych na Twoim koncie osobistym. Wydajesz je na konieczne opłaty, zakup artykułów niezbędnych do przeżycia, albo po prostu chcesz zaszaleć i dajesz się ponieść temu szaleństwu zakupów. Czasami zdarzają się także niespodziewane wydatki. Normalka. To wszystko sprawia, że chcesz mieć łatwy dostęp do swoich pieniędzy w każdej chwili. Lubisz także kontrolować swoje finanse, co jest przecież bardzo ważne i zrozumiałe. Zabrakło Ci gotówki? Idziesz do bankomatu i wypłacasz tyle, ile w danym momencie potrzebujesz. Zawsze możesz też zapłacić kartą, jeśli cenisz sobie szybkość i wygodę. Nie ma nic prostszego, a pieniądze masz na zawołanie. Dzięki temu możesz cieszyć się niczym nieskrępowaną możliwością wydawania swoich oszczędności. Ale może znalazłeś się już w sytuacji, kiedy nie mogłeś wybrać pieniędzy z bankomatu lub transakcja przy użyciu karty nie powiodła się? Byłeś zdziwiony, bo przecież wiedziałeś, że na koncie masz jeszcze środki. No tak! To wszystko przez  limit transakcyjny. Niektórzy uznają limity za zbędne, bo po prostu nie lubią ograniczeń, niezależnie od formy jaką przyjmują. Są jednak tacy, którzy nie widzą w nich zagrożenia dla swojej wolności i akceptują je. W tym artykule przyjrzymy się limitom transakcyjnym, które są narzędziami zapewniającymi kontrolę nad płatnościami.

Limity transakcyjne: definicja i występowanie

Czym jest limit transakcyjny? To próg, który określa maksymalne wykorzystanie środków zgromadzonych na Twoim koncie. W zależności od banku, może on być dzienny lub miesięczny. Odnosi się on do transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Każdy bank może też różnić się co do metody wyrażania limitu. Co to znaczy? Limit może być określony przez daną kwotę lub wyrażony w ilości transakcji. Dlatego wyróżniamy limity ilościowe i limity kwotowe. Możesz je spotkać korzystając z karty kredytowej i karty debetowej, a także kart typu pre-paid lub nalepek zbliżeniowych. Oczywiście limity występują także w przypadku korzystania z popularnej dziś bankowości elektronicznej i obejmują operacje realizowane za pośrednictwem internetowych lub mobilnych serwisów bankowych.  Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że korzystałeś dzisiaj z bankomatu 5 razy, za każdym razem wypłacając po 200 zł. Łączna kwota, którą wypłaciłeś wyniosła 1000 zł. Tymczasem, okazuje się, że jesteś zmuszony wypłacić pieniądze 6 raz. Potrzebujesz na przykład 100 zł. Niestety, Twoje próby wypłacenia pieniędzy kończą się niepowodzeniem, a swoją złość wyładowujesz kopiąc w bankomat. Przychodzisz następnego dnia i ze zdumieniem odkrywasz, że możesz wypłacić swoje środki swobodnie. Są dwa wytłumaczenia: albo masz limit dzienny (kwotowy) w wysokości 1000 zł, albo limit dzienny (ilościowy) do 5 transakcji. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku transakcji bezgotówkowych. Limit miesięczny określa ile transakcji danego rodzaju możesz wykonać lub jaką kwotę możesz wypłacić w ciągu danego miesiąca. Przykładowo, możesz posiadać limit miesięczny na 10 transakcji bezgotówkowych, lecz pamiętaj, że składa się nań suma Twoich dziennych limitów. A co z kartą kredytową? Jeśli masz określony kredyt na tej karcie np. 3000 zł, a Twój limit dzienny w przypadku transakcji bezgotówkowych wynosi 1000 zł, będziesz mógł zapłacić kartą za zakupy tylko do kwoty 1000 zł.

Kontrola nad płatnościami, czyli jak ustawić limit

Nie wszystkie banki udostępniają swoim klientom informacje o limitach. Niektóre z nich, same narzucają swoje limity, a klient ma tylko możliwość sprawdzenia ich wartości. Jednak istnieje możliwość ustalenia własnych limitów. Jak tego dokonać? Są 3 możliwości:
Jeśli korzystasz z bankowości internetowej, zaloguj się na swoje konto i w odpowiedniej zakładce ustal dogodny limit. Otrzymasz smsa z kodem autoryzacyjnym, którym musisz potwierdzić decyzję.
Skorzystaj z infolinii Twojego banku
Złóż wizytę w swoim oddziale banku.

Limity transakcyjne i ich zalety

Jak już wspomniałem, wiele osób traktuje limity jako ograniczenia, które utrudniają korzystanie ze zgromadzonych na koncie środków. Ale limity transakcyjne mają też zalety, które sprawiają, że warto z nich skorzystać. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ustawienie takiego limitu może być jednym ze sposobów na ochronę zgromadzonych na koncie środków. Może ochronić Cię przed skutkami kradzieży i ograniczyć Twoje straty. Jeśli skradziono Ci kartę lub po prostu ją zgubiłeś, wiesz, że nie stracisz wszystkich oszczędności, gdy ktoś spróbuje jej użyć. Do czasu zastrzeżenia karty, nikt nie zdąży wyczyścić Ci konta. Zastanów się ile wydajesz w ciągu dnia, a ile w ciągu miesiąca. Jeśli wydajesz nie więcej niż 100 zł dziennie i 2000 zł miesięcznie, ustal limity w takiej wysokości i miej problem z głowy. Limity transakcyjne są też dobrym narzędziem do kontrolowania swoich wydatków. Jeśli zależy Ci na kontrolowaniu swojego budżetu domowego, to dzięki nim wiesz, ile wydałeś w ciągu miesiąca. Chronią też przed nadmierną rozrzutnością, zwłaszcza tych, którzy łatwo wpadają w wir zakupów.
Wymienione zalety limitów transakcyjnych sprawiają, że warto dać im szansę. Każdy, kto chce mieć swoje płatności pod kontrolą oraz chronić swoje oszczędności, powinien się nimi zainteresować.

Może Ci się również spodoba