Fundusze akcyjne – czy są ryzykowne i czy warto?

Jak pokazują badania – w Polsce coraz więcej osób inwestuje swoje pieniądze. Jedni odkładają na emeryturę, inni chcą po prostu zarobić. W dzisiejszych czasach sposobów jest mnóstwo jednak chyba największe emocje budzą fundusze akcyjne, które bardzo często są wysoko oprocentowane i co chwilę chwalą się kolejnymi sukcesami. Jednak nie zawsze warto inwestować swoje pieniądze właśnie w ten sposób.

Kiedy chcemy dobrze ulokować nasze środki często udajemy się do różnych instytucji finansowych w celu zdobycia informacji od tzn. „doradcy inwestycyjnego”. Nie zawsze są to jednak osoby którym zależy na naszym dobrze. Musimy pamiętać, że są to pracownicy którzy mają za zadanie sprzedać nam produkt który w założeniu będzie dla obu stron najkorzystniejszy. Są oczywiście świetni w bezpośredniej dyskusji i wyglądają bardzo profesjonalnie. Jednak możemy zauważyć, że tacy ludzie pracują w każdej instytucji tego rodzaju, bo przecież tak ogromne firmy nie pozwolą sobie na przeciętnych pracowników, zawsze świetnie ich wyszkolą by godnie ich reprezentowali.

            Kto na tym zarabia?

Na funduszach akcyjnych mają zarabiać przede wszystkim ich założyciele i pracownicy. W końcu nikt nie pracuje za darmo, prawda? Oczywiście zależy im, żeby inni ludzie też zarabiali – to zawsze stawia nas w korzystnym świetle i przyciągamy tym sposobem potencjalnych inwestorów. Im więcej pieniędzy będzie w kapitale, tym więcej możemy zarobić i jest to logiczne. Tak samo jak u bukmacherów, jeśli postawimy 2 złote i wygramy 20 to analogicznie stawiając 20 złotych wygralibyśmy 200.

Problem pojawia się wtedy, kiedy pośrednicy proponują nam oferty nie najkorzystniejsze dla nas, ale te, za które otrzymają najwyższą prowizję.

         Utrzymanie funduszy jest bardzo drogie

Niestety, w naszym kraju fundusze są bardzo drogie. Mimo, iż sytuacja trochę się poprawiła to nadal średnio za zarządzanie akcjami płacimy 3,5 do 4 procent. Dodatkowo blisko 2,5 procenta płacimy z tytułu zakupu jednostek. W momencie podpisywania umowy powinniśmy się z nią dokładnie zapoznać by nie okazało się, że nasze zyski zostaną dodatkowo mocno uszczuplone.

            Jak inwestować?

Na samym początku powinniśmy zdać sobie sprawę, że ludzie zarządzający funduszami nie są robotami i jak każdy człowiek mają prawo do błędu. Popełnianiu takich błędów sprzyja dodatkowo fakt, iż jest to praca niezwykle odpowiedzialna – w końcu odpowiadamy za pieniądze tysięcy osób. Nie każdy potrafi się „znieczulić” wiedząc, że być może z powodu popełnionego przez niego błędu ktoś straci całe oszczędności, które np. odkładał na emeryturę. Ludzie tracący oszczędności potrafili niejednokrotnie popełnić samobójstwo czy nachodzić osobę odpowiedzialną za wszystko. Powinniśmy przede wszystkim dokładnie zbadać sytuację i ufać przede wszystkim sobie.

Na samym początku warto pamiętać o ochronie kapitału. Musimy pamiętać, że ryzykujemy utratą sporej części kapitału, w końcu nawet najdłuższa dobra passa w końcu musi się skończyć. Po bessie, czyli okresie liczącym półtora do dwóch lat musimy zastanowić się, czy chcemy dokonać większych zakupów powinniśmy pamiętać, że w im więcej źródeł zainwestujemy – tym bezpieczniejsze będą nasze pieniądze. Jeśli jesteśmy zadowoleni z zarobków, powinniśmy też zastanowić się, czy nie lepiej powiedzieć „stop” i zainwestować w inne produkty finansowe które nie narażają nas na tak duże ryzyko.

Warto przypomnieć również najważniejsze – nie inwestujmy całych oszczędności w akcje! Powinniśmy pamiętać, że w przypadku wpadki możemy stracić pieniądze, na które pracowaliśmy bardzo długo.  Czy warto ryzykować część swojego życia dla inwestycji? Przypomnę jeszcze o tym, co dla wielu z nas wydaje się proste, jednak nie jest to wcale tak oczywiste. Nie możemy też inwestować pieniędzy kosztem swojego zdrowia czy dobrobytu. Nawet najatrakcyjniejszy procent nie powinien sprawić, że uprościmy swoją dietę by zainwestować jak najwięcej pieniędzy!

Fundusze akcyjne to tylko pośrednia inwestycja. Kupujemy aktywa finansowe które nie są dla nas niczym materialnym i mogą w przeciągu chwili wyparować. Oczywiście można na nich dużo zarobić i jeśli dobrze trafimy to nawet możemy ułożyć sobie w ten sposób życie, jednak rozsądniej jest zakupić rzeczy, których wartość wydaje się być wieczna. Są to np. różnego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie, nieruchomości czy też można pomyśleć o założeniu małego przedsiębiorstwa.

         Cierpliwość i dobra strategia to podstawa

Pomijając już wszystkie negatywne aspekty funduszy akcyjnych. Jeśli mamy już pieniądze i chcemy je w ten sposób zainwestować musimy uzbroić się w cierpliwość i mieć mocne nerwy. Zmienność wyceny jest czymś normalnym. Ciągłe spadki i wzrosty niejednokrotnie doprowadzą nas do płaczu lub okrzyków radości.

Nie powinniśmy inwestować pieniędzy w ciemno. Obranie strategii jest bardzo ważne i często to właśnie dzięki niej osiągamy dobre wyniki. Nie powinniśmy napalać się na ogromne procenty, a raczej zapoznać się z produktem który chcemy zakupić.

W przeciągu pięciu lat przeciętni inwestorzy zarabiają około 90 procent! Po przeczytaniu tej informacji wielu z nas już chce sprawdzać pieniądze na koncie i myśli gdzie za pięć lat pojedzie na wakacje. Jednak powinniśmy pamiętać, że zdarzali się też pechowcy, którzy tracili ponad 30 procent. Są to oczywiście najwięksi pechowcy, jednak sam fakt, iż oni istnieją powinien dać nam do zastanowienia.

            Podsumowanie

Jeśli masz mocne nerwy i zabezpieczoną przyszłość – warto zapoznać się z funduszami akcyjnymi. Przy obraniu dobrej strategii i założeniu, że nie będziemy mieli wyjątkowego pecha – możemy zarobić. Musimy jednak pamiętać, że każdemu może powinąć się noga, nawet najlepszym. Jeśli wcześniej nie ulokowaliśmy pieniędzy w bezpiecznym miejscu powinniśmy dać sobie spokój i poszukać innego sposobu na zarobek.

Może Ci się również spodoba