Jak bezpiecznie płacić kartą w Internecie?

Żyjemy w czasach dużego postępu cywilizacyjnego. Jeszcze kiedyś trudno było nam sobie wyobrazić robienie zakupów bez wychodzenia z domu. Teraz jest to możliwe, wszystko zawdzięczamy panującej na świecie dobie Internetu. Mało tego, metoda ta staje coraz bardziej popularna. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób można zapłacić za takie zakupy?

Wielu z nas spośród rożnych możliwości wybiera przelewy bądź płatności przy odbiorze. Wydaje nam się, że to najbardziej bezpieczne metody. W krajach takich jak Niemcy czy Francja to płatności kartą są najbardziej powszechne. Dlaczego zatem u nas wygląda to trochę inaczej? Niejeden z nas z góry uprzedzony jest do takiej formy płatności. Banki jednak przekonują nas, że jest to jedna z najbardziej bezpiecznych metod.

Karta umożliwiająca płatności w internecie

Jeśli posiadasz kartę debetową, kredytową, obciążeniową lub tak zwaną pre-paid doskonale wiesz, że możesz nią płacić przez Internet (jeżeli nie masz – załóż konto w banku). Obecnie nie ma znaczenia czy jest to karta płaska czy wypukła. Jednak jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to twój bank z pewnością udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.

Wielu z nas nie jest do końca przekonanych co do dokonywania takich transakcji. Musisz jednak wiedzieć, że ta forma jest w pełni bezpieczna. Nie masz się czego obawiać, dzięki takim płatnościom możesz zaoszczędzić  jedynie swój czas gdyż transakcja trwa zaledwie chwilę.

Bezpieczeństwo – płatności w sieci

Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?Do tego by transakcja przebiegała w pełni bezpiecznie przyczynia się szereg różnych metod – wszystko po to aby twoje dane i pieniądze nie były w żaden sposób zagrożone. Należy zacząć od tego, że wszystkie strony internetowe, na których finalizujemy nasze zakupy są szyfrowane. Dzięki temu nie ma szans na przechwycenie danych z naszej karty. Innymi czynnikami warunkującymi bezpieczeństwo są podanie numeru karty, daty jej ważności oraz CVV2/CVC2. To standardowa procedurą podczas dokonywania płatności drogą internetową. CVV2/CVC2 jest jednym z prostszych zabezpieczeń, polegającym na wprowadzeniu 3 cyfrowego kodu, który znajduje się na odwrocie naszej karty.

Bezpieczne płatności internetowe

  • 3D Secure – usługa dodatkowa, polegająca na potwierdzeniu transakcji. Odbywa się poprzez wprowadzenie hasła, które otrzymujemy np. poprzez wiadomość SMS. Ważne aby każdy z nas miał świadomość, że usługa ta w jeszcze większym stopniu zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa. Jeśli w twoim przypadku nie jest jeszcze aktywowana to może warto tego dokonać?
  • Chargeback – procedura dzięki, której osoba dokonująca płatności internetowej kartą może złożyć reklamację. Sytuacje takie mają miejsce przeważnie wtedy gdy mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą lub w wypadku gdy np. dany podmiot, z którego usług przyszło nam korzystać ogłosi swą upadłość. Podsumowując chargeback daje nam możliwość odzyskania naszych pieniędzy.

Jak bezpiecznie płacić przez Internet?

  • Aby uniemożliwić przechwycenie karty niepowołanym osobom, zawsze przechowuj ją w bezpiecznym miejscu.
  • Podczas dokonywania płatności w Internecie kod PIN nigdy nie jest wymagany, więc pamiętaj aby go nie podawać.
  • Adres strony internetowej, na której finalizujesz transakcje poprzez podanie numeru karty kredytowej powinien rozpoczynać się od protokołu HTTPS (oznacza to że strona jest szyfrowana). Dodatkowo kłódka, którą można zauważyć w oknie przeglądarki potwierdza fakt, że połączenie z jest w pełni bezpieczne.
  • Jeśli dojdzie do sytuacji kiedy twoja karta zniknie, zgłoś to niezwłocznie.
  • Ważne jest również aby komputer, na którym dokonujesz zakupów posiadał program antywirusowy.

Może Ci się również spodoba