Kantor Internetowy – bezpieczeństwo

Kantory internetowe ze względu na wygodę, łatwość przeprowadzania transakcji i niskie koszty zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Część zainteresowanych zarabianiem na wymianie walut powątpiewa jednak w ich bezpieczeństwo, głównie ze względu na umiejscowienie ich działalności w sieci. W jaki więc sposób e-kantory zapewniają swoich klientów o swoim bezpieczeństwie?

Zasada działania internetowego kantoru jest prosta: musimy posiadać dwa konta w banku, jedno walutowe, drugie w złotówkach (porównaj konta bankowe oferowane przez polskie banki – aktualny ranking kont osobistych). Chcąc wymienić określoną kwotę, przelewamy ją na rachunek kantoru, który po przeliczeniu na obcą walutę przelewa je na nasze drugie konto. Fakt, że należące do nas pieniądze znajdują się na koncie instytucji działającej w Internecie, może budzić obawy, zwłaszcza w obliczu bankructwa firmy lub zwykłego oszustwa.

Kantor Internetowy – bezpieczeństwo

Kantor prowadzący swoją działalność w Internecie musi stosować się do tych samych przepisów co tradycyjny, stacjonarny kantor. Wymagane jest zezwolenie od Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie działalności oraz nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Ponadto firma musi podać swoje dane, czyli NIP, numer KRS, Regon, numer telefonu oraz adres, a także numer wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Dzięki takim informacjom możliwe jest zweryfikowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym czy kantor prowadzi działalność legalnie.

Czy e-kantor jest bezpieczny?

Klient dokonujący transakcji podaje swoje dane osobowe i numery rachunków bankowych. Podobnie jak w bankach, o bezpieczeństwo tych danych dba Generalny Inspektor Danych Osobowych. Mamy więc pewność, że nie zostaną one udostępnione bez naszej zgody osobom trzecim. Bezpieczeństwo przed ewentualnym przechwyceniem danych gwarantuje szyfrowanie danych protokołem SSL. Bezpieczeństwo zapewniają także stosowane systemy kodów SMS potwierdzających dokonanie transakcji.

Co w przypadku zamknięcia kantoru?

Klienci kantoru mogą na mocy przepisów Kodeksu Cywilnego ubiegać się o zwrot swoich pieniędzy, gdyż mają do tego prawo w pierwszej kolejności. W praktyce przypadki zamknięcia kantorów internetowych odbywały się bez niepotrzebnych komplikacji, nie czyniąc przy tym uszczerbku na majątku swoich klientów.

Jasna sytuacja finansowa

Kantory działające w sieci chcąc zapewnić swoich użytkowników o ich dobrej kondycji finansowej i rozwiać wszelkie obawy na temat bezpieczeństwa powierzonych im środków, publikują wyniki finansowe  swojej działalności. Na stronach kantorów znajdują się informacje na temat aktualności, przeprowadzanych audytów, zarządu czy posiadanych akcji. Można znaleźć także politykę bezpieczeństwa, sposoby przeciwdziałania oszustwom i finansowemu terroryzmowi oraz AML (ang. anti-money laundering – przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy).

Czy warto zaufać e-kantorom?

Kantor InternetowyWiele kantorów podkreśla, że opinie klientów to wiarygodny dowód na wysoką jakość świadczonych usług. Na stronach internetowych udostępniana jest możliwość oceny danego kantoru, a także chętnie zamieszczane są średnie oceny z portali takich jak Opineo.pl. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat kantoru, warto czytać fora internetowe i przeglądać strony na portalach społecznościowych, na których klienci wypowiadają się o napotkanych problemach lub ich braku, czasu realizacji i opłat za transakcje oraz szybkości dokonywania przelewu.

 

Dobre opinie opierają się nie tylko na zadaniach klientów. Kantory zabiegają o dobrą opinię instytucji nadzorujących działalność finansową (np. KNF), certyfikaty i nagrody. Podejmują działania public relations, takie jak sponsoring wydarzeń albo programy partnerskie, obecność w gazetach i czasopismach branżowych oraz innych mediach.

Wiarygodność kantorów internetowych

O statusie kantoru świadczy również liczba banków z jakimi współpracuje – oczywiście im większa, tym lepiej. Najpopularniejsze kantory mogą pochwalić się obsługiwaniem rachunków wszystkich polskich banków i dodatkowo wykonywaniem darmowych przelewów sporej ich części. Obsługa wielu kont w wielu bankach wymaga rozbudowanego i niezawodnego systemu informatycznego, który zapewni bezpieczną i godną zaufania współpracę.

Dodatkowe opcje

Dbając o swoich klientów, e-kantory oferują szereg dodatkowych usług. Mogą nimi być blogi zawierające cenne porady dla inwestujących w waluty, czy też kalkulatory i porównywarki. Ciekawą opcją jest wymiana społecznościowa, wymiana walut pomiędzy użytkownikami, którzy sami ustalają kurs waluty.

Elektroniczne kantory nie mogą pozwolić sobie na niedociągnięcia narażające swoich klientów na straty, dlatego przykładają ogromną wagę do bezpieczeństwa i wysokich standardów obsługi. Dzięki nim możliwa jest wygodna wymiana walut bez wychodzenia z domu, firmy prowadzące handel zagraniczny mogą w prosty sposób dokonać rozliczeń z kontrahentami, w niektórych przypadkach można także zmniejszyć koszty odsetek kredytu w obcej walucie. Funkcjonalność, łatwość obsługi, oszczędność czasu i pieniędzy oraz bezpieczeństwo to podstawy działania kantorów internetowych.

Może Ci się również spodoba