Pożyczka gotówkowa w banku na dowolny cel

Pożyczka gotówkowa jest formą umowy, która zobowiązuje pożyczkobiorcę do otrzymania danej kwoty na określony czas i jej spłaty w wyznaczonym terminie. Pożyczkobiorcą może być każdy kto spełnia wymogi banku. Ważny jest fakt, że pożyczka, której udziela instytucja finansowa nie musi mieć określonego celu, tzn. nie musi być powiedziane na co zostanie przeznaczona, choć często umowy zawierają taką informację.

Pożyczka na dowolny cel – element marketingowy

Temat pożyczki gotówkowej coraz częściej staje się doskonałym polem do popisu dla marketingowców i osób z reklamy. Jest to okazja do przyciągnięcia naprawdę dużej liczby klientów. Dlaczego? Większość z nas zmęczona jest ciągłym tłumaczeniem się w bankach ze swojej sytuacji finansowej czy celów, na jaki przeznaczymy otrzymane środki. Najzwyczajniej w świecie, czasami nawet trudno nam określić ten cel. Potrzebujemy pieniędzy, choć nie wiemy dokładnie na co je przeznaczymy. Może robimy remont mieszkania lub zabrakło nam jakiejś kwoty do nowego samochodu. Może planujemy wymarzone wakacje lub jakąś niewielką inwestycję. Czasami jest jakaś nagła potrzeba, ale ciężko ją dokładnie sprecyzować, dlatego też pożyczka na dowolny cel jest bardzo chwytliwym tematem marketingowym, zwłaszcza że kwota, jaką można pożyczyć wacha się zazwyczaj między 1000 a 150 000 zł. To duże pieniądze, które można wykorzystać w dowolny sposób. Dlatego też banki prześcigają się w ofertach pożyczek gotówkowych, więc warto zapoznać się wcześniej z różnymi propozycjami.

Pożyczka gotówkowa a kredyt gotówkowy

Pożyczkę gotówkową możemy otrzymać w banku, a także w innych instytucjach pozabankowych. Jeśli udamy się do banku możemy otrzymać zarówno pożyczkę gotówkową, jak i kredyt gotówkowy, którego nikt poza bankiem nie może udzielać. Różnica między nimi dotyczy głównie regulacji formalnych – jedne reguluje prawo cywilne, drugie – bankowe. Oczywiście łatwiej jest otrzymać pożyczkę, gdyż może jej udzielić każdy, kto ma gotówkę. Kredyt wymaga większych starań. Klient banku ubiegający się o którąś z tych form pomocy finansowej musi pamiętać o pewnych swobodach i ograniczeniach, które wynikają z różnic między pożyczką a kredytem. Podstawowe kwestie to: wysokość pożyczki, czas spłaty, kryteria, jakie należy spełniać i podstawowe formalności, które pozwolą na otrzymanie pieniędzy. I to, co nas najbardziej interesuje – pożyczka jest bardziej „luźną” formą, tzn. bank pozwala nam nie określać celu, na jaki przeznaczymy pożyczoną kwotę. Natomiast w kredycie zazwyczaj musimy deklarować na co wydamy pieniądze.

Pożyczka gotówkowa – podstawowe informacje

Pożyczkę gotówkową, jak sama nazwa wskazuje, otrzymujemy w formie gotówki, czyli dostajemy pieniądze do ręki, a nie na konto bankowe. Procedura jej otrzymania nie jest bardzo skomplikowana. Cechują ją jasne warunki, konkretne (uproszczone) formalności, szybkość działania, wynika to przede wszystkim z faktu, że pożyczka jest przeznaczona dla osób, które potrzebują nagłego zastrzyku gotówki. Jeśli kwota pożyczki nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych, często bank nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Czas spłaty wynosi wówczas zazwyczaj od 3 do 5 lat. Łatwość otrzymania pożyczki gotówkowej wynika też z faktu, że bank także w łagodniejszy sposób podchodzi do oceny naszej zdolności finansowej. Zgodnie z ustawą bank ma obowiązek zbadać sytuację finansową klienta przed podpisaniem umowy. W przypadku pożyczki gotówkowej akceptowane są różne źródła dochodu – zarówno umowy o dzieło, jak i umowy zlecenie. Czasami wystarczy jedynie oświadczenie klienta. Istotny jest dla nas fakt, że w przypadku pożyczki gotówkowej bank nie bierze pod uwagę naszej przeszłości kredytowej. Jeśli planujemy pożyczyć większą kwotę, bank może wymagać poręczyciela lub weksla, jako dodatkowej formy zabezpieczającej.

Wymagane dokumenty

Jeśli udajesz się do banku, aby otrzymać pożyczkę gotówkową, powinieneś zabrać ze sobą przede wszystkim dowód osobisty, który jest potwierdzeniem Twojej tożsamości. Dodatkowo  bank będzie od Ciebie wymagał dokumentu, które będzie potwierdzał Twój dochód – w zależności od kwoty pożyczki będzie to zaświadczenie lub oświadczenie. Czasami bank wymaga także wyciągu z konta. Wszystkie potrzebne dokumenty są wymienione na oficjalnych stronach internetowych banków lub można otrzymać te informacje telefoniczne. Budujący jest fakt, że wszystkie formalności związane z otrzymaniem pożyczki gotówkowej można uporządkować już na pierwszym spotkaniu w oddziale banku. Podpisujemy wówczas umowę, która zawiera podstawowe informacje o spłacie pożyczki – czas, kwotę oraz oprocentowanie. Znajdują się w niej również informacje o spłacie długu przed upływem terminu spłaty, a także kwestie odstąpienia od umowy. Pod względem prawa konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy, nie poniesie wówczas żadnych konsekwencji.

Może Ci się również spodoba