Jak wydawać mniej?

Oszczędzanie pieniędzy coraz bardziej odchodzi w zapomnienie, chociaż temat oszczędzania cieszy się dużym zainteresowaniem. Ludzie, kupują często niepotrzebne rzeczy, przez co zazwyczaj zadłużają się, aby przetrwać do następnego miesiąca. Skąd   u nas potrzeba wydawania na coś na co tak naprawdę nas nie stać? I jak temu zapobiec? Jak uczynić oszczędzanie naszym priorytetem?

 

Chcesz odłożyć pieniądze ale nie wiesz jak? Ciągle tłumaczysz sobie, że w następnym miesiącu Ci się uda? I to jest błąd. Najważniejsze jest, aby zacząć od siebie. Oszczędzanie jest to poświęcenie, wydawanie mniej niż mamy. Nikt nie powiedział, że to będzie łatwe. Ale czy zawsze musi być tak, że już pod koniec miesiąca nie mamy nawet złotówki w portfelach?

 

Na początku musimy…

Przede wszystkim, jak wspominałam, musimy zacząć od siebie. To od nas zależy, czy jesteśmy w stanie odłożyć parę groszy na mieszkanie, wymarzone wakacje, nowy samochód. Najważniejsza jest silna wola, chęć zbierania a przede wszystkim, skromniejsze życie. Oczywiście, są wydatki, na które nie mamy wpływu jak: rachunki za prąd, gaz, wodę, opłacenie czynszu i przede wszystkim żywność. To wszystko kosztuje. Jednak gdyby nasza wypłata nie wynosiła 100% a chociażby 95%, czy poradzilibyśmy sobie z opłaceniem tego wszystkiego? Tak, ponieważ mielibyśmy świadomość, że właśnie tyle wynosi nasza pensja     i za tyle musimy sobie poradzić przez cały miesiąc. W takim razie, może się to udać prawda? Nikt przecież nie stwierdził, że muszą być to niewyobrażalne kwoty. Może to być właśnie początkowo 5%. Oszczędzanie zależy od Twojej sytuacji finansowej oraz zawodowej. 5 %           z Twojej wypłaty to już jest coś. Podczas dostawania pensji, zbieraj miesięcznie dokładnie taką kwotę, wpłacaj ją na konto i zapomnij o niej. Załóż sobie, że ten procent po prostu nie istnieje.

 

Oszczędzanie jest naszym priorytetem.

Jeżeli chcemy, aby oszczędzanie naprawdę stało się naszym priorytetem, przede wszystkim należy zacząć od uporządkowania swoich finansów. Nie możemy zacząć odkładać pieniędzy, jeżeli mamy niezapłacone zaległe rachunki lub kredyt na głowie. Zacznij od uregulowania tego wszystkiego. Dopiero wtedy możesz rozpocząć zmiany na lepsze.

Spłaciłeś wszystko? Doskonale. Aby nam się udało, nie możemy od nowa popaść w długi. Jeżeli do tej pory żyliśmy na wysokim poziomie, musimy natychmiast zwolnić. Skromniejsze życie to jeszcze nie koniec świata. Należy za każdym razem zadawać sobie pytanie – Czy     to jest mi naprawdę potrzebne? Większość z nas, wydaje pieniądze na rzeczy, które w ogóle nie są nam do niczego przydatne. Kupujemy wiele rzeczy bez zastanowienia, pod wpływem impulsu. Przede wszystkim, nie mamy tak naprawdę świadomości, ile jesteśmy w stanie wydać i na co. A kiedy już sobie to uświadomimy, jest już za późno. Pieniądze nie spadają     z nieba. Doceń, ile musisz się napracować, by je otrzymać. Właśnie o to chodzi, to my musimy uczynić oszczędzanie naszym priorytetem. Dlatego zacznij szanować swój czas, pracę            a przede wszystkim naucz się szanować wartość pieniądza.

 

Posiadanie budżetu domowego, jest bardzo ważne.

Najlepszym rozwiązaniem dla każdego z nas, będzie zaplanowanie budżetu domowego. To ułatwi nam oszczędność a jednocześnie uświadomi nas w wielu kwestiach. Prostym sposobem na stworzenie własnego budżetu, będzie więc, wypisanie na kartce wszystkich miesięcznych wydatków. Czynność ta, pomoże nam zauważyć, ile rzeczy na tej liście będzie absurdalnych i zbędnych. Przekonamy się, że większość pieniędzy wyrzucanych jest przez nas w „błoto”. Jeśli stworzymy w swoim domu taki budżet, o wiele łatwiej będziemy w stanie kontrolować nasze wydatki a także nauczymy się robić bardziej przemyślane zakupy.

 

Odkładaj pieniądze u siebie lub na konto…

Jak już wspominałam, kontrolowanie siebie samego w kwestii wydatków, nie jest proste. Najlepiej wpłacać nasze „pięć procent” na konto oszczędnościowe bądź lokatę,           a pieniądze będą rosły. Przed wpłaceniem, sprawdźmy jakie konto będzie dla nas idealne. Jak to zrobić? Sięgnij do źródeł, sprawdź wyniki poszczególnych kont i wybierz to, które otrzymuje najlepsze opinie. Jeżeli nie masz zaufania do Internetu czy banków, możesz początkowo odkładać pieniądze u „siebie”. Wpłacać na swoje zwykłe konto bankowe. Ważne jest abyś nie oszukiwał samego siebie. Nie możesz najpierw odłożyć a za chwilę zabrać, tłumacząc, że w następnym miesiącu będzie lżej. Aby zgromadzić pieniądze, nie musisz mieć założonej lokaty lub funduszu. Nie o to w tym chodzi. Najważniejsze jest, abyś zrozumiał co tak naprawdę znaczy oszczędność i czy jesteś w stanie uczynić oszczędzanie swoim życiowym celem.

Po pewnym czasie sam zaczniesz dostrzegać korzyści z tego, że nie wydajesz swoich wszystkich, ciężko zarobionych pieniędzy. Żyjąc oszczędnie, będziesz mógł pozwolić sobie na kupno rzeczy, na które nie było Ciebie wcześniej stać. Czy to będzie nowa lodówka, samochód, a nawet jeśli tylko nowe buty- będziesz mógł z czystym sumieniem zrobić sobie prezent, bez zamartwiania się czy po tych zakupach będziesz miał za co żyć. Ponadto odmawianie sobie przez jakiś czas spowoduje, że Twoja sytuacja finansowa będzie stabilna. Świadomość jest najważniejsza, świadomość swoich zarobków i realnych wydatków. Umiejętność stworzenia swojego budżetu i dysponowania pieniędzmi. Dyscyplina i kontrola wobec samego siebie. Wiara, że oszczędzanie w dzisiejszych czasach jest możliwe.

Patrycja Skubisz

 

Może Ci się również spodoba