Autoryzacja przelewów internetowych

Na początku tego artykułu zacznijmy od zdefiniowania pojęcia „autoryzacja”. Jest to proces weryfikacji tożsamości poprzez uwierzytelnienie w celu kontroli dostępu do operacji  (czynności ). W dzisiejszym świecie przyspieszającej technologii informacyjnej wzrasta wymóg na stosowanie coraz to nowszych zabezpieczeń autoryzacyjnych przy dokonywaniu  np. przelewów internetowych. Jest to ważne z takiego powodu ,że cyberprzestępcy są wyrafinowanymi złodziejami i znajdują coraz to nowsze sposoby obejścia zabezpieczeń bankowych .Dlatego banki muszą dokonywać zmian i ulepszeń w zakresie ochrony danych.

Ale najważniejsze by weryfikacja tożsamości poprzez dokonywanie przelewów była możliwie jak najbardziej prosta w obsłudze oraz gwarantowała możliwie jak najwyższy stopień ochrony danych.

Metody autoryzacji przelewów internetowych

  • Weryfikacja kodem SMS. -Jest to najpopularniejsza metoda weryfikacji tożsamości przy wysyłaniu przelewu internetowego ; ponieważ możecie w bardzo krótkim czasie po nadaniu waszego przelewu potwierdzić wiarygodność operacji krótkim 6-cyfrowym kodem SMS ,który otrzymujecie na wasze telefony komórkowe bądź smartfony .Sposób ten was nic nie kosztuje jest bardzo przyjemny w obsłudze –a najważniejsze oszczędza mnóstwo czasu przy dokonywaniu przelewów.
  • Przy pomocy – Token jest to małe urządzenie wielkości małego pendrive ‘a generujące czasowo hasło składające się z szeregu cyfr .Po wygenerowaniu przez system kodu należy go przepisać do określonego czasu „ważności” ,ponieważ na tym generalnie polega istota bezpieczeństwa z korzystania tego gadżetu .Metoda autoryzacji tokenem tradycyjnym opatrzona jest opłatami za użytkowanie bądź za wydanie tokena w zależności od oferty banku. Obecnie w ofertach banków możecie znaleźć aplikację token na smartfony .Działa to na takiej samej zasadzie co przy tradycyjnym tokenie ,lecz korzyścią z takiej aplikacji jest to ,że nie pobiera opłat za obsługę aplikacji .
  • Lista haseł. – Drukowana lista kilkudziesięciu haseł przez bank .Autoryzacja przelewu przebiega bez nawiązania łączności z bankiem .
  • Login i hasło maskowane. –Podstawowe zabezpieczenie konta bankowego internetowego . Logujemy się za pomocą hasła osobistego ,w którym losowo wybrane pola naszego hasła są zakryte .

Największą korzyścią dla przelewów internetowych jest jeszcze raz –Oszczędność czasu. Nie ma sensu marnować czasu ,energii ,benzyny ,pieniędzy na wyprawy do banku tylko po dokonanie kilku przelewów .W zamian możecie tego samego dokonać za ekranem waszego komputera bądź smartfonu .

Przyszłość przelewów internetowych jak na razie należy do banalnych SMS’ ów .Ludzie podążają póki co do prostoty i oszczędności czasu . Drugorzędne znaczenie ma bezpieczeństwo dla większości ludzi . Na pewno w niedalekiej przyszłości banki zaoferują nowsze i bardziej wyrafinowane metody .W których będziecie mieli większy wybór w lepszych i bardziej bezpiecznych rozwiązaniach .

Może Ci się również spodoba