Czy warto mieć poduszkę finansową?

Poduszka finansowa jest zabezpieczeniem przed niespodziewanymi wydatkami. Życie ze świadomością, że jesteśmy „ubezpieczeni” na wypadek nagłych wydatków jest jakościowo lepsze niż „życie na krawędzi” – bez oszczędności.

Tym wstępem chciałem przedstawić podstawową myśl: podstawową potrzebą człowieka jest poczucie pewności w finansach domowych jak i w życiu. Niezwykle trudno się żyje, kiedy nie mamy żadnych oszczędności na koncie, pracujemy na etacie, który nie daje nam satysfakcji i stu procentowego bezpieczeństwa. Sprawia to ,że jesteśmy zestresowani ,sfrustrowani oraz niepewni naszej przyszłości .

Pieniądze na czarną godzinę

Innymi słowy pieniądze na czarną godzinę musimy mieć. To jaką kwotę zamierzacie zgromadzić zależy od was. I od waszej samodyscypliny w odkładaniu pieniędzy. Osobiście uważam, że potrzebna jest kwota, która zapewni możliwość utrzymania się i spokój ducha na wypadek utraty pracy – równowartość 18 pensji (1,5 roku). Musicie wtedy zadać sobie pytanie …. Jak długo mogę sobie pozwolić żyć na tym samym standardzie po utracie pracy bez posiadania źródła dochodu?

Czy warto mieć poduszkę finansową?

Spokój Ducha. Wyobraźcie sobie jakby to było być finansowo bezpiecznym. Bez stresu ,frustracji i innych niekorzystnych emocji. Nic nie zastąpi tego błogiego uczucia bezpieczeństwa i pewności, że jak się wydarzy jakiś wypadek (odpukać) to wiesz, że pokryjesz niespodziewane koszty.

Możliwość zmiany pracy. Wspaniałe jest uczucie, kiedy wiesz, że pracujesz tam gdzie chcesz pracować. A nie gdzie musisz. Warunki pracy Ci nie odpowiadają? Możesz  zmienić pracę z świadomością, że masz poduszkę finansową. Oczywiście nie twierdzę, że znalezienie nowej pracy możliwe jest tylko wtedy jak mamy owe zabezpieczenie finansowe. Aczkolwiek wtedy jest łatwiej i kosztuje nas to mniej stresu.

Dobry grunt na rozpoczęcie inwestowania. Po utworzeniu naszej poduszki finansowej  możemy zacząć inwestować np. w fundusze inwestycyjne, akcje bądź obligacje a nawet w nieruchomości. Tylko nie zapomnijcie wtedy o odpowiedniej alokacji aktywów.

Zawsze lepiej mieć pieniądze na czarną godzinę niż ich nie mieć. Nie trzeba wyszukiwać milionów powodów dlaczego warto takie zabezpieczenie mieć. Jak pisałem powyżej nigdy nie wiemy co życie nam przyniesie.

Jak stworzyć poduszkę finansową?

Poduszka FinansowaRegularne oszczędzanie na nasz fundusz bezpieczeństwa to podstawa. Na początek powinniśmy ustalić jaka jest to kwota. Potrzebujemy konkretnej liczby. Następnie musimy stworzyć nawyk odkładania ustalonej przez nas kwoty z naszej miesięcznej pensji. Oszczędzanie dla kogoś kto nigdy tego nie robił może okazać się niełatwym zadaniem. Na początek naucz się odkładać bardzo małe kwoty np. do skarbonki. Tak zbudujesz nawyk regularnego oszczędzania. Później można przejść na większe kwoty. Jeszcze lepszym pomysłem będzie odkładanie ustalonego procentu przychodu.

 

Np. można sobie postanowić: odkładam 10 % swojego miesięcznego przychodu na konto oszczędnościowe. Jakąkolwiek metodę oszczędzania wybierzecie i tak przybliży was to do osiągnięcia celu. Lepiej zacząć z jakimkolwiek planem niż bez planu, nieprawdaż ?

Kiedy odłożyliśmy na naszym koncie tyle pieniędzy ile założyliśmy. Wtedy powinniśmy schować te fundusze. Tak by z nich nie korzystać na co dzień tylko w czasie kiedy naprawdę potrzebujemy gotówki.

Niezależność finansowa

Najważniejsza kwestia według mnie to taka, że kiedy stworzymy poduszkę finansową to jesteśmy na początku drogi do finansowej niezależności. Finansowa niezależność jest wtedy, kiedy nie martwisz się bieżącymi wydatkami, a pieniądze spływają na twoje konto czy to z pracy lub aktywów.

Żeby stworzyć poduszkę finansową szybciej możemy poszukać dodatkowej pracy. Wykonać dla kogoś dodatkowe zlecenie. Kreatywność to podstawa .

Podsumowując: Warto mieć poduszkę finansową. Bez względu na to co by się w życiu działo ma się poczucie bezpieczeństwa. Poczucie pewności i spokój ducha to chyba najważniejsze korzyści i powody, dla których warto oszczędzać pieniądze.

Może Ci się również spodoba