Bankomat zatrzymał kartę

Każdy z nas pewnie kiedyś słyszał o zatrzymanej w bankomacie karcie lub samemu doświadczył podobnego zdarzenia. Co zrobić w sytuacji, gdy próbujemy wybrać pieniądze z bankomatu, a zamiast banknotów otrzymujemy informację, że karta została zatrzymana? Chociaż tego typu sytuacje bywają kłopotliwe, to tak naprawdę nie jest to nic strasznego. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i działać w miarę szybko i sprawnie.

 

Przyczyny zatrzymania karty w bankomacie mogą być różne.  Użycie uszkodzonej karty lub takiej, która straciła ważność może spowodować jej zatrzymanie. Chwilowa lub długotrwała awaria bankomatu również może być przyczyną takiej sytuacji. Podobnie może się zdarzyć, gdy wpisujemy kilka razy błędny pin lub gdy zbyt długo nie wyjmujemy karty. Niezależnie jednak od przyczyny zatrzymania schemat działania będzie taki sam.

 

Dużo zależy od tego, gdzie doszło do zatrzymania karty. Jeśli w bankomacie znajdującym się w placówce banku, to nie ma wielkiego problemu. Należy zgłosić się do pracownika danego oddziału i przedstawić sytuację. Zazwyczaj karta zostanie wydana bez problemu po ukazaniu dowodu tożsamości i pokwitowaniu odbioru. Szczególnie jeśli do zdarzenia doszło w placówce banku, którego jesteśmy klientami, to wszystko powinno skończyć się szybko i sprawnie.

 

Jeżeli do zdarzenia doszło w bankomacie należącym do oddziału banku w godzinach, w których jest on zamknięty, to również nic straconego. Wiele banków przechowuje zatrzymane karty przez jakiś czas, który wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. W takim wypadku wystarczy zgłosić się do oddziału w godzinach jego otwarcia. Należy jednak pamiętać, aby nawet wtedy dokonać blokady autoryzacji karty. W przypadku gdyby bankomat zaczął działać już po naszym odejściu i wysunął kartę, będziemy zabezpieczeni i nie będziemy musieli stresować się, że nasze pieniądze są w jakiś sposób zagrożone. Jeśli w naszym banku nie ma możliwości blokady autoryzacji karty, to musimy zastanowić się, czy nie lepiej byłoby na wszelki wypadek zastrzec kartę.

 

Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, jeśli do zatrzymania karty doszło w bankomacie innego banku albo wolnostojącym, należącym do jednej z mniej lub bardziej znanych sieci. Teoretycznie istnieje możliwość skontaktowania się z właścicielem urządzenia, ponieważ na każdym bankomacie widnieje numer telefonu, pod który można zadzwonić. Często jednak zdarza się, że karty zatrzymane w takich bankomatach są zwyczajnie niszczone, a możliwość odzyskania karty w takim wypadku jest znikoma.

 

Jeśli doszło do zatrzymania karty w jednym z takich bankomatów, to najlepiej jak najszybciej zastrzec kartę. Pozwoli to zminimalizować ryzyko dostania się karty w niepowołane ręce do minimum. Zastrzec kartę można zarówno telefonicznie, jak i przez Internet. Trzeba pamiętać o tym, że po jej zastrzeżeniu, nawet w przypadku ewentualnego odzyskania, nie będzie możliwe jej dalsze wykorzystanie.

 

Jeśli liczymy na to, że kartę uda nam się odzyskać, na przykład, gdy do zatrzymania doszło w bankomacie należącym do naszego banku, ale oddalonym od oddziału, to możemy dokonać blokady autoryzacji karty. Oczywiście jeżeli nasz bank posiada możliwość złożenia wniosku o blokadę przez użytkownika karty. W takim wypadku wszystkie transakcje, gdyby karta dostała się w niepowołane ręce będą automatycznie odrzucane. Natomiast w przypadku, gdy kartę odzyskamy, będziemy mogli anulować blokadę i ponownie korzystać z karty.

 

Jeśli w banku, w którym posiadamy rachunek z kartą, nie ma opcji blokady autoryzacji lub do zatrzymania doszło w bankomacie, z którego trudno będzie nam ją odzyskać, to powinniśmy kartę zastrzec. Taka procedura trwa zaledwie krótką chwilę, a nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

 

Po zastrzeżeniu należy pamiętać o tym, aby złożyć wniosek o nową kartę. Zazwyczaj jego wypełnienie oraz wyrobienie nowej karty jest darmowe, jednak zdarzają się banki, w których wyrobienie nowej karty będzie wiązało się z niewielkimi opłatami. Najczęściej jednak cała procedura jest darmowa.
Wniosek o wyrobienie nowej karty można składać przez Internet, telefonicznie lub w oddziale banku. Zajmuje to niewiele czasu, a cała procedura jest sprawna i przejrzysta. Nowa karta zostanie wysłana na wskazany adres i powinna dotrzeć w przeciągu około dziesięciu dni roboczych. Następnie po aktywacji karty można bezproblemowo korzystać z otrzymanej nowej karty.

 

 

Chociaż samo zatrzymanie karty w bankomacie należy do doświadczeń zdecydowanie mało przyjemnych, to jeśli tylko wiemy, jak się z problemem uporać, możemy zaoszczędzić sobie dużo czasu i nerwów. Wystarczy wiedza na temat postępowania w takiej sytuacji i zachowanie spokoju. Podążając za powyższymi wskazówkami na pewno szybko opanujecie sytuację, nie tracąc przy tym głowy.

 

Podsumowując, w przypadku zatrzymania karty należy pamiętać o kilku prostych krokach.

  1. Kiedy i w jakim bankomacie doszło do zatrzymania? Czy to bankomat naszego banku, obcego czy wolnostojący bankomat sieciowy? Jeśli to bankomat znajdujący się przy oddziale banku to, czy placówka ta jest w chwili zatrzymania otwarta?
  2. Jeśli bankomat nie znajduje się w oddziale naszego banku albo jeśli nie mamy natychmiastowej możliwości zgłoszenia zatrzymania karty pracownikowi banku, powinniśmy jak najszybciej dokonać blokady autoryzacji lub zastrzec kartę, pamiętając o różnicach między jedną operacją a drugą. W praktyce, jeśli do zatrzymania doszło w bankomacie nienależącym do oddziału naszego banku, najlepiej będzie od razu zastrzec kartę.
  3. Jeśli dokonaliśmy zastrzeżenia karty, ponieważ sytuacja nie pozwalała na jej szybkie odzyskanie, musimy złożyć wniosek o nową kartę. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby móc znowu korzystać bezpiecznie z nowej karty.

 

Cała sytuacja, mimo że jest nie przyjemna, może potrwać naprawdę krótko, jeśli tylko będziemy pamiętać o tych prostych zasadach. Najważniejsze to zachować zimną krew i trzeźwy umysł oraz działać szybko i sprawnie. Zatrzymanie karty w bankomacie nie jest niczym strasznym i nie warto się tym przesadnie stresować.

 

Łukasz Kordowski

Może Ci się również spodoba