Jak zmienić konto w banku?

Coraz częściej oferty nie tylko banków, ale także sieci telefonii komórkowych czy dostawców Internetu i telewizji są przygotowywane głównie z myślą o nowych klientach. W sumie nic w tym dziwnego, każdy chce pozyskać ich jak najwięcej.

Dziwi jedynie fakt, że bardzo często nie docenia się stałych klientów, którzy lojalnie przez lata są związani z jedną firmą. Podobnie jest niestety z bankami. Najlepsze oferty na rynku skierowane są głównie do nowych klientów. Może warto zastanowić się czy lojalność wobec banku się opłaca, a także czy warto i jak zmienić konto w banku.

Opłaty w bankach

Zapewne wielu posiadaczy rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w różnych bankach było kiedyś w takiej sytuacji, że podczas zakładania konta oferta była niezwykle atrakcyjna, być może nawet najlepsza ze wszystkich innych, ale po czasie to się zmieniło. Dość często w tej kwestii następują różnego rodzaju zmiany. Z jednej strony w banku, w którym otworzyliśmy rachunek, z czasem zaczynają pojawiać się dodatkowe opłaty. Dodatkowo inne banki wprowadzają na rynek coraz bardziej konkurencyjne oferty, aby przyciągnąć do siebie nowych klientów. Po czasie okazuje się zatem, że sytuacja na rynku zmieniła się i konto, które posiadamy, przestało być tak interesujące, jak było jeszcze całkiem niedawno.

Co więcej, może się zdarzyć, że w kwestii stałych opłat nasz bank ma lepsze propozycje dla nowych klientów niż dla nas. Wydaje się to nielogiczne, ale żeby korzystać z takich samych przywilejów jak osoby otwierające dopiero rachunek, musielibyśmy założyć nowe konto w tym banku z nowym numerem. Ewentualnie może istnieć możliwość otworzenia nowego rachunku z tym samym numerem, co niestety prawie zawsze wiąże się z kosztami.

Taka praktyka banków nie zachęca do lojalności. Wręcz przeciwnie. Stawia nas w sytuacji, w której, jeśli jakiś bank ma lepszą ofertę gwarantującą większe korzyści, to powinniśmy zastanowić się nad zmianą banku. Jeśli opłaty wynikające z korzystania z usług banku, różnego rodzaju transakcji czy posiadania karty bankomatowej zaczynają rosnąć, to warto przejrzeć ofertę innych banków.

Jak zmienić konto w banku?

Sprawdź ranking kont bankowych, porównaj oferty banków i wybierz najlepszą.

 

Nowa umowa z bankiem

Oczywiście w związku ze zmianą wiążą się także pewne niedogodności. Najbardziej prozaicznym powodem, dla którego często zostajemy przy usłudze, która nie jest dla nas opłacalna, jest po prostu przyzwyczajenie. Zwyczajnie nie chcemy zmieniać czegoś, co już dobrze znamy, a co do tej pory działało bez zarzutu (pomijając rosnące opłaty). Dodatkowo wszystkie formalności, których należy dopełnić również dość często działają odpychająco. Do tego dochodzi brak czasu i często jeszcze mocno zakorzenione przekonanie, że nie zmieniając banku, możemy zyskać na naszej lojalności.

Dodatkowe korzyści dla nowych klientów

Oprócz kwestii bezpośrednio związanych z opłatami za korzystanie z usługi bardzo często nowi klienci mogą otrzymywać różnego rodzaju dodatkowe korzyści wynikające ze zmiany konta, lokaty lub kredytu a nawet z samego faktu, że jest się nowym klientem. Korzyści te mogą mieć oczywiście różną formę. Czasami może to być zwolnienie z pewnych opłat, na przykład za kartę. Czasami będą to punkty, które klient banku Jak zmienić konto w banku?otrzymuje za płatności smartfonem, a które może wymienić na konkretne produkty w wybranych sklepach lub dzięki nim otrzymuje zniżki na wybrane produkty. Innym razem zamiast punktów klient otrzyma jakiś niewielki zwrot pieniędzy z transakcji przeprowadzonych z użyciem karty.

Przeniesienie kredytu do innego banku

Podobnie wygląda kwestia kredytów. W tym wypadku również nie powinniśmy sugerować się opinią, że stali klienci mogą dostać kredyt na preferencyjnych warunkach. Co prawda zdarzają się banki, w których stali klienci mogą dostać bardziej opłacalny kredyt niż nowi. Nawet jeśli w naszym banku, z racji tego, że mamy w nim konto od dłuższego czasu, możemy dostać tańszy kredyt niż nowi klienci, to jeszcze nie oznacza, że będzie to kredyt opłacalny. Banki, które posiadają najtańszą ofertę kredytową, kierują ją do wszystkich klientów. W praktyce oznacza to, że częściej lepiej będzie wybrać bank z tanim kredytem, przeznaczonym również dla nowych klientów, niż dać się złapać na zniżkę dla stałych klientów. W tym wypadku należy dobrze sprawdzić i przeanalizować wszystkie oferty tak, aby nie umknęły nam żadne koszty dodatkowe.

Dlaczego opłaca się zmienić bank?

Jeżeli Twój bank przestał być w pełni zadowalający, to z pewnością warto zastanowić się nad innymi ofertami. Banki cały czas tworzą różnego rodzaju promocje i akcje próbujące przyciągnąć klientów dodatkowymi korzyściami. Dlatego możemy być pewni, że jeśli tylko coś przestanie nam się podobać w naszym banku, to bez problemu znajdziemy taki, w którym będziemy mogli otrzymać lepszy produkt.

Wystarczy tylko zastanowić się, dlaczego chcemy zmieniać bank i pod tym kątem przeanalizować oferty. Jeśli chcemy wziąć kredyt, to po przeanalizowaniu oferty kredytowej powinniśmy to zrobić w banku, który posiada najlepszą dla nas ofertę. Jeśli chcemy założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, ponieważ nasz przestał być tak atrakcyjny jak wcześniej, to należy sprawdzić, w którym banku będzie nam najbardziej odpowiadało założyć nowy rachunek. Wniosek jest taki, że jeśli tylko mamy okazję na poprawienie warunków dotyczących konta lub kredytu, to nie powinniśmy zważać na lojalność wobec banku. Ważniejsze powinny być korzyści, jakie możemy uzyskać ze zmiany.

Może Ci się również spodoba