Zmiana waluty kredytu

Coraz częściej, decydujemy się na zmianę waluty naszego kredytu. Banki umożliwiają nam, przewalutowanie spłacanych pożyczek. Jednak bardzo często podejmujemy tą decyzję zbyt pochopnie. Wiąże się to, z brakiem doświadczenia i wiedzy, a kończy często wysokimi, dodatkowymi opłatami. Czy zmiana waluty kredytu jest opłacalna? Jak          i kiedy możemy skorzystać z takiej operacji?

 

Tak naprawdę, to Wy sami musicie zdecydować, czy zmiana waluty  będzie dla was opłacalna. Zanim zdecydujesz się wybrać jakąś opcję, dokładnie przeanalizuj każdą proponowaną ofertę, aby nie ponieść niepotrzebnych kosztów. Należy zwrócić uwagę na prowizje, jakie pobierane są przez poszczególne banki. Zastanów się, czy to faktycznie jest Tobie potrzebne…

 

Przewalutowanie kredytu…

Jest to nic innego, jak możliwość zmiany waluty kredytu, który spłacamy. Przewalutowanie dokonuje się na podstawie pisemnego wniosku kredytobiorcy. Wniosek ten, przyjmuje formę aneksu do umowy kredytowej. Musisz natomiast pamiętać, że za takie udogodnienia musimy zapłacić bankowi prowizję. Jej wysokość obliczana jest w taryfie prowizji a także opłat danego banku. Istotne jest również, że po przewalutowaniu kredytu, jego spłata będzie przebiegała już w nowej walucie, bez względu na to czy spłata będzie jednorazowo czy w ratach.

Zmiana waluty kredytu, nie jest jednak decyzją, której nie możemy odwołać. Podczas trwania pożyczki, w każdej chwili możemy zmienić walutę. Aczkolwiek, jeśli zdecydujemy się już na przewalutowanie, musimy pamiętać i przeliczyć wszelkie koszty, które będą się z tym wiązały.

Jak już wspominałam, coraz więcej ludzi decyduję się na zmianę waluty zbyt szybko, pokazują nam to badania na rynku. Skutkiem będą obciążenia finansowe, z którymi finalnie nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dlatego, zmianę waluty należy traktować raczej jako plan ratunkowy, ostateczność. Pamiętaj, że to nie jest sposób zabezpieczenia się.

 

Czy zmiana waluty kredytu jest opłacalna?

Wiecie już, że przewalutowanie wiążę się z kosztami. Dlatego musicie zastanowić się czy jesteście w stanie pokryć proponowane przez bank opłaty. Natomiast niektóre                   z placówek, wymagają jedynie pokrycie kosztów za aneks do umowy. Duża część banków rezygnuje również z opłat, w przypadku przewalutowanie kredytu z waluty obcej na złotówki. Prowizja jaką pobierają, wynosi zazwyczaj 0,25-2,0 % tej kwoty. Jeżeli chodzi natomiast        o kredyty walutowe, największym kosztem jaki będziemy musieli ponieść jest tzw. spread czyli różnica między kursem kupna waluty a kursem sprzedaży tej waluty. Różnica ta, może wynosić od 5 do 9 %.

Warto również zapamiętać, że przewalutowanie wiąże się z trzema sytuacjami…

 

Zmiana obcej waluty kredytu na złotówki

W przypadku tego rodzaju przewalutowania, zależy nam przede wszystkim na zabezpieczeniu się na wypadek wzrostu wartości waluty, w jakiej posiadamy nasz kredyt. Niestety podlega to ciągłym wahaniom, dlatego ryzyko jest ogromne. Zazwyczaj takie opcje nie są opłacalne dla kredytobiorców. Istnieje możliwość, że kwota kredytu po przeliczeniu będzie znacznie wyższa od tej, którą zaciągnęliśmy. Musimy również pamiętać, że jeśli posiadamy kredyt w złotówkach, nasza rata będzie wynosiła więcej, co wiąże się również      z wyższym oprocentowaniem. Jedyną korzyścią, będzie tutaj wyeliminowanie ryzyka kursowego.

Zastanawiasz się pewnie, – kiedy w takim razie jest najodpowiedniejsza pora aby dokonać przewalutowanie? Warto poczekać, aż kurs waluty kredytu będzie najniższy w stosunku do złotego. Zazwyczaj popełniamy błąd i decydujemy się na zmianę waluty, gdy rata jest wysoka.

 

Zmiana na walutę obcą…

Jeżeli chodzi o taki rodzaj przewalutowania, najbardziej opłacalny będzie dla nas moment, gdy kurs waluty jest najwyższy. Skutkować to będzie ogromną mocą nabywczą. Zmiana ta, jednak znacznie obciąża naszą miesięczna ratę. Musisz wiedzieć, że przed przewalutowaniem, bank poprosi nas o zaświadczenie o zarobkach a także ponownie badą naszą zdolność kredytową.

 

Zmiana waluty obcej na inną obcą walutę

Jest to trzecia i ostatnia sytuacja, która niestety należy do najdroższych. Polskie banki, nie korzystają ze wzajemnego kursu. W takiej sytuacji, decydują się na podwójne przeliczenia przez złotówki ( z euro na złotówki, następnie ze złotówek na franki).

 

Nie każdemu z nas przewalutowanie kredytu jest potrzebne. Jeżeli decydujemy się na taką opcję, po chwili niestety większość z nas żałuje. Kierujemy się zazwyczaj informacjami rynkowymi, które nie są dokładnie sprawdzone i brak im wiarygodności. Brak nam doświadczenia i wiedzy, niezbędnej do podejmowania tego typu decyzji. Nie liczymy wszystkich kosztów, które mogą być związane ze zmiana waluty. Pamiętaj, przewalutowanie jest opłacalne jedynie wtedy, gdy spada wartość waluty obcej, a wzmacnia się natomiast wartość PLN.

 

Patrycja Skubisz

 

Może Ci się również spodoba