Jak wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego?

Każdy mężczyzna powinien zrobić trzy rzeczy: zasadzić drzewo, zbudować dom i spłodzić syna. Tak mówi popularne powiedzenie. Zbudowanie własnego domu od podstaw, zakup gotowego domu lub mieszkania w bloku to niewątpliwie najważniejsza czynność z wyżej wymienionych, lecz jednocześnie najtrudniejsza.Potrzeba posiadania dachu nad głową jest tak silna jak chęć zaspokojenie głodu czy pragnienia. Własny kąt to nasz azyl, nasza gwarancja spokoju i bezpieczeństwa. Te dwa czynniki zapewniają nam prawidłowy rozwój i są konieczne, bowiem leżą u podstaw piramidy  potrzeb skonstruowanej przez Abrahama Maslowa. Niestety, przy obecnych cenach jakie osiągają nieruchomości, wcielenie naszych planów w życie wydaje się być nieosiągalne. Do tego dochodzą jeszcze niskie zarobki. Przeglądając kolorowe katalogi i strony internetowe łatwo wpadamy w zachwyt. Bo kto nie chciałby mieszkać na swoim zamiast wiecznie siedzieć na „garnuszku” u rodziców? Jednak nasze błogie rozmyślania przerywa widok cen, które wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych w zależności od powierzchni. Łatwo o zawrót głowy. I o frustrację. Z pomocą przychodzą nam jednak kredyty. Nasze błogosławieństwo lub przekleństwo.

Kredyt hipoteczny, bo o nim mowa, to narzędzie, które pozwala nam na spełnienie naszych marzeń związanych z własnym domem. Jest to jednak poważne zobowiązanie. Okres spłaty kredytu to jeden z ważniejszych parametrów, który jest jednocześnie silnie związany z wysokością raty miesięcznej. Bank oblicza nasza zdolność kredytową i to ona determinuje to jaki będzie okres spłaty naszego kredytu hipotecznego. Wiesz, że im dłuższy okres kredytowania, tym więcej ostatecznie będziesz zmuszony zwrócić do banku. Powinieneś także wiedzieć, że wydłużenie o 10 lat okresu spłaty może spowodować wzrost kosztów nawet o 50 procent. Zapewne każdy chciałby spłacić kredyt jak najszybciej i o nim zapomnieć, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Oczywiście wszystko zależy od ciebie i twoich możliwości, dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu lepiej zastanów się, czy będziesz w stanie go spłacać. Czasami, z różnych powodów, okazuje się, że zaczynasz mieć problemy ze spłacaniem swojego kredytu. Raty, które wcześniej wydawały się być do przyjęcia i nie sprawiały większych kłopotów, dzisiaj są zbyt wysokie jak na twoje możliwości. Obawiasz się, że nie dasz rady uzbierać pieniędzy na spłatę kolejnej raty? A może już zalegasz z płatnościami i ze strachem wyczekujesz na wizytę komornika? Nie załamuj się, to nie koniec świata. Nie musisz szukać dodatkowej pracy czy co gorsza zaciągać kolejnych pożyczek. Nie tędy droga. Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Po prostu odwiedź swój bank, który udzielił ci kredytu i powiedz o swoich problemach. Zawsze warto rozmawiać. Zatem im szybciej skierujesz swe kroki do banku i wyjaśnisz zaistniałą sytuację, tym lepiej.

Rozwiązaniem wyżej wymienionego problemu będzie wydłużenie okresu spłaty kredytu. Będziesz zmuszony spłacać kredyt dłużej, niż to było ustalone przy podpisywaniu umowy, jednak dzięki temu twoje miesięczne raty zmniejszą się. Co za ulga, prawda? Jak wspomniałem wcześniej, dłuższy okres spłaty oznacza, że ostatecznie będziemy musieli zwrócić więcej odsetek. Jednak większość osób myśli o tym, co dzieje się tu i teraz. Dlatego różnica kilkudziesięciu lub kilkuset złotych w przypadku raty miesięcznej jest ważniejsza i potrafi odciążyć napięty budżet domowy. Według ekspertów, wydłużenie okresu spłaty z 20 lat do 25 lat może obniżyć ratę o około 140 zł (przy kredycie na 200 tysięcy zł). Wydaje się, że to niewielka kwota, ale czasami wystarczy, aby ponownie odzyskać zdolność kredytową i nabrać wiatru w żagle.

 

Jak wydłużyć okres spłaty kredytu hipotecznego?

Musisz dostarczyć do banku pisemny wniosek o przedłużenie okresu kredytowania. Taki wniosek jest dostępny w oddziale twojego banku lub w Internecie. Powinieneś przedstawić w nim swoje warunki zmiany, a także uzasadnić dlaczego zależy ci na wydłużeniu okresu spłaty (np. pogorszenie sytuacji finansowej). Do wniosku dołącz odpis księgi wieczystej nieruchomości, która jest zabezpieczeniem twojego kredytu oraz dokumenty finansowe. Teraz będziesz musiał podpisać z bankiem aneks do umowy, którą zawarłeś. Niestety taka procedura wymaga wniesienia opłaty, która może wynieść nawet kilkaset złotych. To boli, wiem. Przygotuj się także na to, że nie załatwisz wszystkiego od ręki. Na pozytywne załatwienie sprawy przyjdzie ci czekać nawet 2 tygodnie. W teorii, banki są skłonne wyciągnąć rękę do klienta i przystać na jego prośby. W końcu ostatecznie i tak zarobią jeszcze więcej niż to było zaplanowane. Ale zanim zaczniesz świętować, wiedz, że są pewne ograniczenia. Banki ustalają pewne limity dotyczące maksymalnego okresu spłaty, które wahają się od 25 nawet do 50 lat (w zależności od banku). Zatem może się okazać, że bank nie przychyli się do twojej prośby, bo już spłacasz najdłuższy kredyt jaki oferuje dany bank. Drugi problem to twój wiek w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Tutaj znowu limity: 70-80 lat. Cóż, bank chce mieć pewność, że nie wymigasz się od spłaty kredytu wybierając się w podróż na „drugą stronę”. Jednak można te limity nieco wydłużyć wykupując ubezpieczenie na życie lub dołączając młodsze osoby do kredytu.

Jak wynika z powyższego tekstu, nagła utrata zdolności kredytowej nie jest tragedią. Nie jest też sytuacją, która zmusi cię do podjęcia drastycznych kroków. Zamiast planować napad na bank, po prostu porozmawiaj ze swoim kredytodawcą. Lek na twoje kłopoty istnieje, nie jest jednak pozbawiony goryczy, ale przynajmniej uzdrowi twoje finanse. Pozwól sobie pomóc. I nie bój się rozmawiać.

Może Ci się również spodoba