Karta gotówkowa czyli transakcje bezgotówkowe

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej używamy gotówki. Obecna technologia pozwala nam na używanie wielu różnych metod płatności bezgotówkowych. Jednym z nim jest karta kredytowa.

Na początku warto powiedzieć czym właściwie jest i jak działa taka karta. Najprościej mówiąc jest to karta płatnicza dzięki której możemy dokonywać wszelkiego rodzaju transakcji za usługi oraz towary. Wydawca karty, czyli najczęściej bank przyznaje nam limit, a wszystkie operacje są rozliczane w jego ramach. Aby używać tych instrumentów płatniczych nie jest koniecznie posiadanie konta bankowego u wydawcy. Co miesiąc dostajemy od banku wyciąg, na którym znajdują się wszystkie informacje dotyczące naszych transakcji oraz warunków spłaty. W tym miejscu należy wspomnieć o tzw. okresie bezodsetkowym (z ang. grace period). Jeżeli spłacimy całe zadłużenie w czasie wyznaczonym przez bank nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, czyli nie płacimy odsetek.  Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie transakcji bezgotówkowych, a nie wypłat z bankomatów. W tym wypadku naliczane są prowizje za każdą operacje.

 

Na jakie koszty należy należy zwracać uwagę, gdy zdecydujemy się na kartę kredytowa?

Do najważniejszych należą:

 • opłata za wydanie karty– może wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych, ale banki coraz częściej od tego odchodzą i możemy trafić na ofertę, w której nie poniesiemy żadnych opłat z tytuły wydania takiej karty,
 • opłata miesięczna/roczna – jest to koszt nawet kilkudziesięciu złotych, ale bardzo często możemy jej uniknąć spełniając określone warunki np. dokonanie kilku transakcji bezgotówkowych w miesiącu,
 • opłata za wydanie duplikatu karty (np. w przypadku gdy zgubimy oryginał),
 • opłata za kartę dodatkową (np. dla kogoś z rodziny).

 

Jak widać opłat jest dość sporo, ale przy odrobinie uwagi i aktywnym użytkowaniu karty można je znacznie zmniejszyć, a nawet nie zapłacić nic.

 

Przy wyborze karty kredytowej warto zwrócić uwagę na oprocentowanie. Najlepiej wybieraj takie, które są najniższe. Dodatkowo ważnym elementem jest długość okresu bezodsetkowego. Zazwyczaj trwa on 51 dni, ale nie jest to reguła. Ważne jest również, aby dokładnie zrozumieć na czym dokładnie polega istota okresu bezodsetkowego. Po pierwsze należy rozróżnić dwa terminy: cykl rozliczeniowy i czas na spłatę zadłużenia. Pierwszy z nich to najczęściej 30 dni po których podliczane są wszystkie nasze transakcje i kończy się wystawieniem wyciągu, a drugi to czas jaki mamy na spłatę zadłużenia np. 24 dni. Termin spłaty zawsze znajduje się w wyciągu.

Banki często oferują różnego rodzaju rabaty i promocje, dlatego jest to kolejna rzecz na jaką warto zwracać uwagę przy wyborze karty.

 

Bezpieczeństwo używania karty kredytowej jest bardzo ważne. Powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z użytkowaniem tego środka płatniczego.

 1. Chroń swój numer PIN – zasada wydaje się banalna, ale często o tym zapominamy. Przede wszystkim nie można podawać nikomu swojego numer PIN. Złym pomysłem jest również ustawianie sobie jako numeru PIN swojej daty urodzenia lub kombinacji ‘1234’. Oczywiście nie powinno się nosić przy sobie zapisanego numeru.
 2. Ustaw limity – jeżeli nie używamy karty do płatności wysokich kwot warto ustawić limit. Wtedy potencjalny złodziej nie będzie mógł przekroczyć określonej kwoty wydatków.
 3. Pilnuj swojej karty – dane znajdujące się na karcie kredytowej można wykorzystać w zakupach przez internet, dlatego dbaj o to,aby nikt niepowołany nie oglądał Twojej karty ani nie robił jej zdjęć.
 4. Gdy stracisz kartę, zastrzeż ją – zrób to gdy tylko zorientujesz się, że straciłeś kartę, ponieważ uniemożliwi to złodziejowi dokonanie jakiejkolwiek operacji
 5. Sprawdzaj wyciągi– ważne jest,aby analizować historię transakcji, by wyłapać ewentualne podejrzane operacje. Gdy znajdziesz jakieś nieprawidłowości zgłoś to jak najszybciej do banku.

 

Zanim zdecydujemy się na kartę kredytową warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Używanie tej metody płatność nie jest idealne, ponieważ ma kilka wad. Do największych należą:

 1. Możliwość dużego zadłużenia, jeżeli nie spłacimy karty w terminie. Trzeba pamiętać,aby spłacać należności o czasie, aby bank nie naliczył nam dodatkowych kar.
 2. Duże prowizje przy wypłacaniu z bankomatu. Jak wcześniej zostało wspominane przy każdej wypłacie z bankomatu zostają naliczone dodatkowe koszty w postaci prowizji.

 

Karty kredytowe mają też swoje zalety i wydaje się,że przeważają one nad minusami użytkowania tej metody płatności. Do najczęściej wymienianych zalet można zaliczyć:

 1. Realizowanie transakcji w momencie gdy nie mamy środków na koncie.
 2. Nie ma potrzeby noszenia przy sobie gotówki. Jest to duży plus, ponieważ możemy dokonywać zakupów na duże kwoty bez obawy o kradzież gotówki.
 3. Możliwość robienia zakupów w internecie.
 4. Przy terminowym spłacaniu kredytu brak odsetek. Jest to chyba największa zaleta kart kredytowych, ponieważ przy odpowiednim użytkowaniu mamy możliwość nieponoszenia żadnych dodatkowych kosztów.

 

Jak widać zalety przemawiają na korzyść tego instrumentu płatniczego. Jeżeli jesteś osobą odpowiedzialną i realnie umiesz ocenić swoje możliwości finansowe korzystanie z karty kredytowej może Ci przynieść same korzyści. Wystarczy pamiętać o terminowych spłatach oraz zachować bezpieczeństwo w czasie korzystania z karty. Warto też na bieżąco sprawdzać oferty banków, które obecnie z powodu dużej konkurencji prześcigają się w coraz to bardziej atrakcyjnych. Należy jednak bardzo dużo uwagi poświęcić poznaniu warunków oferowanych przez banki. Obecnie w internecie możemy znaleźć nawet porównywarki oraz rankingi najlepszych kart kredytowych. Warto z nich skorzystać, aby być zorientowanym co dzieję się na rynku. Da nam to także narzędzia do ewentualnych negocjacji z pracownikiem banku, który będzie przedstawiał nam ofertę.

 

Może Ci się również spodoba