Jak bezpiecznie płacić telefonem?

Lubisz wyprzedzać innych o krok? Interesują cię nowoczesne technologie? Chcesz widzieć zdziwienie i zazdrość w oczach ludzi, kiedy zamiast po kartę sięgasz po telefon i pełnym wdzięku ruchem płacisz za zakupy? Nieważne jakie są twoje motywy, teraz możesz zostawić portfel w domu i śmiało ruszać do sklepu ze swoim smartfonem. Wygodnie, prawda?

Telefon komórkowy to cudowny wynalazek, który każdy dzisiaj może nosić w przytulnym wnętrzu swojej kieszeni. Jest wszędzie. Od szkolnej ławki  po ławkę w parku. W autobusie i w restauracji. Każdego dnia widzisz zadowolonych użytkowników, którzy wpatrują się w mały ekranik – ich okno na  świat. Ilość funkcji jakie posiada ten mały przedmiot sprawiła, że nie możemy się bez niego obyć. Chcemy go mieć zawsze pod ręką. Jeśli możemy na nim odtwarzać muzykę, oglądać filmy, przeglądać strony internetowe, dlaczego nie moglibyśmy nim płacić?

Płatności Mobilne – Płacenie smartfonem

Banki oferują nam dzisiaj taką możliwość wykorzystując popularność telefonów komórkowych. W Polsce ok. 13 mln osób posiada smartfony, tymczasem liczba mobilnych klientów banków  przekroczyła już 4 mln. Te dane świadczą o zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie. Dzisiaj nie musisz odwiedzać banku, bankomatu, aby zrobić opłaty czy zakupy.  Dzięki specjalnym aplikacjom zrobisz je szybko i wygodnie, nawet bez konieczności wychodzenia z domu, bo przecież „czas to pieniądz”. Wszystko w jednym miejscu, dzięki (nie)zwykłemu smartfonowi. Ale zaraz, zaraz. Czy to bezpieczne? – spytasz.

Czy płatności telefonem są bezpieczne?

Jak bezpiecznie płacić telefonem?Kwestie bezpieczeństwa mogą spędzać sen z powiek, bez względu na to czy chodzi o tradycyjny portfel czy ten wirtualny, w telefonie. Naturalnie, nikt nie chce ryzykować utraty swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Na szczęście wzrost zainteresowania bankowością mobilną jest wprost proporcjonalny do wzrostu poziomu zabezpieczeń transakcji dokonywanych elektronicznie. Banki dają użytkownikom aplikacji gwarancję bezpieczeństwa, zatem nikt nie obierze im ich własności. Tak samo ma się sytuacja z płatnościami zbliżeniowymi dokonywanymi telefonem.

 

W tym przypadku poziom bezpieczeństwa jest taki sam jak przy płatnościach kartą zbliżeniową. Jak widać banki dbają o to aby oszczędności, które klienci im powierzają, były należycie chronione. Jednak wirtualne licho nie śpi i czai się w odmętach Internetu na nieostrożnych surferów. Systemy zabezpieczeń stosowane przez banki są skuteczne pod warunkiem, że korzystamy z aplikacji dedykowanych bankowości internetowej prawidłowo i nie ułatwiamy potencjalnym złodziejom pracy.

Jak bezpiecznie płacić telefonem?

Co zatem robić by chronić swoje finanse w świecie Internetu, kiedy korzystasz ze swojego smartfonu? Stosuj się do poniższych rad i ciesz się nowymi możliwościami bez skrępowania:

  • Stosuj takie narzędzia jak blokada ekranu, kod PIN lub hasło. Niechaj twój telefon stanie się twierdzą! Nie używaj zbyt łatwych kodów takich jak: 1111, 2222; nie przechowuj ich w pamięci telefonu ani w portfelu, najlepiej je zapamiętaj.
  • Publiczne sieci Wi-Fi to wrogie terytorium, najlepiej omijaj je szerokim łukiem. Wyłącz funkcję bluetooth. Uniemożliwisz w ten sposób dostęp do swoich danych wszystkim niepowołanym osobom.
  • Oficjalna strona twojego banku to bezpieczna przystań, tam spokojnie możesz wpisywać swój login i hasło.
  • Nie wysyłaj swoich danych z karty smsem ani mailem, nikomu ich nie zdradzaj.
  • Usuń pliki tymczasowe, smsy od banku, historię przeglądania, nie zapominaj o wylogowaniu się ze strony banku.
  • Nie daj się zwieść, nie otwieraj załączników i wiadomości od nieznanych nadawców.
  • Zainstaluj program antywirusowy – wirusy i szpiedzy będą bez szans; pamiętaj o instalowaniu aktualizacji, aby być zawsze na czasie.
  • Nie bądź piratem. Stosuj tylko legalne oprogramowanie i aktualizuj swój system operacyjny.
  • Nie powierzaj swojego telefonu osobom, do których nie masz zaufania.
  • Kiedy używasz telefonu do płatności zbliżeniowych, włączaj antenę NFC tylko w momencie dokonywania płatności. Ustaw limit dzienny dla transakcji bezgotówkowych. Sprawdzaj stan konta regularnie. Jeśli zgubisz telefon, powiadom swojego operatora o konieczności zablokowania karty SIM. Skontaktuj się z bankiem w celu zablokowania konta.

Za dużo punktów? Dasz radę! Wyposażony w powyższą wiedzę, możesz już bez strachu korzystać ze swojego nowego portfela w telefonie. Nie pozwól złodziejom położyć lepkich rąk na twoich pieniądzach. Zawsze miej oczy szeroko otwarte. Nowoczesne rozwiązania nie obrócą się przeciwko tobie, kiedy wiesz jak z nich korzystać. Warto dać im szansę.

Nie wszystkie banki umożliwiają płatności telefonem. Sprawdź nasz ranking kont bankowych i wybierz najlepsze konto osobiste.

Może Ci się również spodoba