Co daje nam ubezpieczenie majątkowe?

Na tym świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Jeśli zaś chodzi o inne sprawy, nie możesz być niczego pewnym. Przyszłość to wielka niewiadoma. To może nas przerażać, bo boimy się tego co nieznane. Ale człowiek z natury lubi marzyć, snuć plany. Chce kreować swoją rzeczywistość i tworzyć własną przyszłość. To dobrze. Zamiast siedzieć bezczynnie, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce, prawda? Niestety, wiesz jak trudne bywa to zadanie. Bowiem bierzesz udział w grze, w której stawka jest różna, lecz najczęściej wysoka. Przeciwnik jest nieustępliwy i doświadczony, niczego nie ułatwia. Z jego winy, twoja przyszłość może być inna, niż planowałeś. Plany wzięły w łeb, chociaż myślałeś, że miałeś wszystko pod kontrolą. W tej rzeczywistości jesteś jak liść. Miotany wichrami losu, nie masz pojęcia gdzie spadniesz. Sam wiesz, że życie potrafi zaskoczyć. Ciężko pracujesz, zarabiasz pieniądze. Dzięki nim, możesz spełniać swoje marzenia. Kupujesz dom, samochód, inne przedmioty zbytku. Często budujesz swoje imperium latami, a wystarczy tylko chwila by to wszystko stracić. Wypadek, klęska żywiołowa. Trudno to przewidzieć, jeszcze trudniej zapobiec. Szczęśliwie, istnieją narzędzia, które pozwolą ci chronić cały dorobek życia. To ubezpieczenia majątkowe. Dzięki nim nie będziesz już na straconej pozycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są ich zalety, zachęcam cię do dalszej lektury.

Na początek, warto zaznajomić się z definicją ubezpieczeń majątkowych.

Czym więc one są? Ubezpieczenie majątkowe to produkt oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Ma on na celu ochronę twojego majątku przed całkowitym lub częściowym zniszczeniem lub utratą. W zależności od zakupionej polisy, będziesz mógł naprawić całkowicie lub częściowo  ewentualne szkody. To w pewnym stopniu pozwoli ci na odbudowanie twojego majątku, więc nie będziesz musiał się obawiać, że zostaniesz z niczym. Co więcej, oprócz wymienionych zalet, takie ubezpieczenie chroni także interesy osób, które zostały poszkodowane w wyniku pojawienia się losowego zdarzenia. Oznacza to, że jeśli wyrządziłeś komuś szkodę, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z jej naprawieniem. Wyróżnia się trzy funkcje ubezpieczeń majątkowych. Są to funkcje: prewencyjna (zmniejszająca zagrożenie ze strony zdarzeń losowych), ochronna (która powinna spełniać zasady: powszechności, pełności, realności i szybkości wypłaty), finansowa (czyli po prostu gromadzenie środków finansowych). Istnieją także trzy rodzaje ubezpieczeń majątkowych. Są to: ubezpieczenia mienia, ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Teraz już wiesz co to za ubezpieczenie. Są to jednak tylko ogólne wiadomości. W dalszej części artykułu omówimy dokładniej każdy rodzaj ubezpieczenia majątkowego i korzyści jakie może ci zaoferować.

Ubezpieczenia mienia

Ochronią cię przed poniesieniem kosztów związanych z utratą lub zniszczeniem twojego majątku w wyniku działania sił żywiołów (grad, powódź, pożar, wichura) lub kradzieży. Możesz wybrać dowolną część swojego majątku i objąć go ochroną. Najczęściej ubezpieczane są mieszkania i domy lub samochody i motocykle (tutaj pojawia się znane ubezpieczenie AC, czyli autocasco). Jednak możesz także ubezpieczyć: domy w budowie, domki letniskowe, magazyny, hale, inne budynki i znajdujące się w nich wyposażenie, maszyny (np. rolnicze), urządzenia, surowce, towary, uprawy, produkty rolne, dzieła sztuki, środki płatnicze, papiery wartościowe, biżuterię, jachty, samoloty, statki, rowery, zwierzęta domowe i hodowlane, itp. Jak widzisz, zakres objętych ubezpieczeniem dóbr materialnych jest szeroki. Możesz także ubezpieczyć przesyłki zamawiane przez Internet lub przedłużyć gwarancję zakupionego sprzętu RTV i AGD wykupując specjalne ubezpieczenie.

Ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe

Jak sama nazwa wskazuje, chronią przed negatywnymi skutkami i następstwami wypadków i chorób. Wypadki w pracy, w życiu codziennym, na wakacjach czy w czasie uprawiania sportu, choroba zawodowa – to wszystko może się zdarzyć, ale teraz nie powinno ci spędzać snu z powiek. W tym przypadku możesz uzyskać jednorazowe lub regularne świadczenia na wszelkie urazy, złamania, pobyty w szpitalu i masz zapewniony dostęp do specjalistów i możliwość przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Ostatnim, szczególnym i ciekawym rodzajem ubezpieczeń mienia są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Takie ubezpieczenie chroni nie tylko nasze interesy, ale także interesy osoby poszkodowanej przez nas. Znanym przykładem jest chociażby OC komunikacyjne, które odnosi się do zdarzeń drogowych (kolizje, wypadki). Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie za ciebie, jeśli uszkodziłeś, zniszczyłeś lub spowodowałeś utratę danego składnika mienia innej osoby. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy spowodowałeś śmierć lub uszkodzenie ciała innej osoby. Co ciekawe, takie ubezpieczenie może okazać się przydatne, gdy ktoś poślizgnie się na twojej posesji i złamie kończynę. Dzięki temu nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Do ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej zaliczają się ubezpieczenia chroniące interesy osób wykonujących pewne profesje (np. lekarze, prawnicy, pielęgniarki), na wypadek negatywnych skutków wykonanej przez nich pracy czy podjętych przez nich błędnych decyzji. Ten rodzaj ubezpieczeń majątkowych może pomóc ci uniknąć procesów sądowych i kosztów z nimi związanych.

Z powyższego tekstu wynika, że ubezpieczenia majątkowe są bardzo przydatne w życiu codziennym i odciążają nas w przypadku wystąpienia nieprzyjemnych zdarzeń. Nic dziwnego, że ten dział jest tak popularny i zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości. Warto ubezpieczyć swoje mienie, na wszelki wypadek. Może nigdy nie zdarzy ci się nic złego (czego ci życzę), ale lepiej dmuchać na zimne. W tym wypadku nie należy na siłę oszczędzać, bo okaże się, że twoje ubezpieczenie będzie srodze okrojone. Zawsze dokładnie zapoznaj się z ofertą , czasami istnieją pakiety, które oferują szerszą ochronę za niewygórowaną cenę i mogą się okazać korzystniejsze niż pojedyncza polisa.

Może Ci się również spodoba