Bezpieczne płatności zbliżeniowe

Płatności zbliżeniowe są szybsze i wygodniejsze niż tradycyjne płacenie kartą, o płaceniu gotówką już chyba nie trzeba wspominać. W Polsce płatności zbliżeniowe zyskują coraz większą popularność. Może być to zaskoczeniem dla wielu z nas, ale okazuje się, że jesteśmy jednym z liderów pośród państw, w których popularna jest płatność zbliżeniowa kartą.

Jednak wraz z rosnącą popularnością tego sposobu płatności, rośnie również obawa, czy to na pewno jest bezpieczne. Często słyszymy, że ludzie nie decydują się na taką możliwość ze względu na zasłyszane zagrożenia wypływające z tego. Jak to właściwie jest z tym płaceniem zbliżeniowym? Czy jest to w stu procentach bezpieczne, czy jednak ludzie, którzy nie mają do tego zaufania mają rację?

Jak działają płatności zbliżeniowe

Może to niektórych zadziwić, ale karta płatnicza posiada wbudowaną antenę radiową. Płatności zbliżeniowe są możliwe, dzięki temu, że karta płatnicza posiada chip. Jest to miniaturowy układ scalony, w który właśnie wbudowana jest antena radiowa. Chip działa w technologii RFID (identyfikacja częstotliwości radiowej). Płatność zbliżeniowa jest szybsza od tradycyjnej, ponieważ aby zapłacić, wystarczy zbliżyć ten chip do terminala. W przypadku kart płatniczych odległość od terminala, to najwyżej kilka centymetrów. Jeżeli kwota do zapłaty wynosi mniej niż 50 zł (lub równo tyle) nie jest nawet wymagane podanie kodu PIN.

Po zbliżeniu chipa do terminala, wysyła on energię poprzez indukcję elektromagnetyczną, co „uruchamia” chip. Nawiązuje się kontakt drogą fal radiowych i dane z karty, które są potrzebne do płatności (numer i data ważności, również jednorazowy kod potwierdzający) zostają wysyłane. Autoryzacja jest zazwyczaj dokonywana przez internetowe połączenie z bankiem.

Jak powszechnie wiadomo, do tego procesu wcale nie jest potrzebna tradycyjna karta. Bardzo popularne są płatność bransoletką, brelokiem, telefonem. Chip można umieścić właściwie w dowolnym przedmiocie. Większość z nas pozostaje jednak przy kartach, prawdopodobnie dlatego, że dostajemy je z banku automatycznie.

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych

Banki ustalają limity dla płatności zbliżeniowych. Dzienny limit to zazwyczaj 150 zł, a jednorazowe płacenie zbliżeniowe nieautoryzowane kodem PIN, czy podpisem, to zwykle 50 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, czy dozwolonej liczby operacji, każda kolejna transakcja musi być autoryzowana PIN-em lub podpisem.

Aby dokonywać transakcji zbliżeniowej kartą otrzymaną od banku konieczne jest wcześniejsze dokonanie transakcji potwierdzonej kodem PIN.

Karta aktywuje się tylko na moment dokonywania konkretnej płatności, na sygnał wysyłany z czytnika.

Po tym, jak płatność zostanie przyjęta, czytnik dezaktywuje się. Dzięki temu nie ma możliwości dokonania „przypadkowej” płatności, czy zapłacenia za zakupy nie należące do nas.

Aby zapłacić, karta musi znajdować się blisko czytnika – kilka centymetrów (maksymalnie około 5).

Nie istnieje możliwość skopiowania danych karty (karta cały czas znajduje się w naszych rękach, odwrotnie do płatności tradycyjnej).

Czy muszę korzystać z płatności zbliżeniowych?

Oczywiście, że nie! Jeżeli nie mamy całkowicie zaufania do tej metody i dla bezpieczeństwa chcemy wyłączyć tę funkcję, mamy taką możliwość. Aby to zrobić, należy zadzwonić na infolinię naszego banku lub udać się do jego oddziału.

Co z kopiowaniem danych?

Kopiowanie danych z karty działającej zbliżeniowo to najczęstszy temat, który wzbudza obawy. Należy mieć świadomość, że za pomocą NFC Bezpieczne płatności zbliżeniowe(Near Field Communication – krótkozasięgowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji, który pozwala na bezprzewodową wymianę danych) można odczytać informacje o terminie ważności i numerze karty. Nie jest natomiast możliwa transmisja kodu CVV2/CVC2, który powinien być niezbędny do dokonywania płatności online. Niestety zdarza się również, że na kartach przechowywane jest również imię i nazwisko właściciela, co może stanowić ryzyko. Niektórzy sprzedawcy (głośnym przypadkiem był Amazon) nie wymagają od kupujących podania kodu CVV2/CVC2.

Jak się przed tym chronić?

Przede wszystkim jeżeli mamy obawy, należy sprawdzić nasze karty. Można to zrobić np. przez aplikację, których jest wiele. Najpopularniejszą jest CardTest, która pozwala odczytać dane użytkownika z wielu wydawanych w Polsce kart z funkcją płacenia zbliżeniowego.

Takie sprawdzenie jest również świetną okazją, żeby zobaczyć, jak właściwie działa taki odczyt danych. Nie jest to bowiem proces natychmiastowy i wymaga niemalże bezpośredniego zetknięcia karty z telefonem. Można sobie jednak wyobrazić, że w zatłoczonym miejscu (nawet w supermarkecie) ktoś może odczytać nasze dane z karty korzystając z silniejszej anteny, niż ta, która znajduje się w telefonie. Jak się przed tym zabezpieczyć? Można zaopatrzyć się w specjalne etui lub portfel, który ekranuje fale radiowe. Prostszym sposobem jest natomiast owinięcie karty w folię aluminiową, jednak nie jest to zbyt estetyczne.

Tryb offline

Część płatności zbliżeniowych jest wykonywana w trybie offline. Oznacza to tyle, że saldo konta nie jest sprawdzane i bank nie blokuje rachunku wydanej przed chwilą kwoty. Dopiero w dniu rozliczenia tej płatności środki na rachunku są pomniejszane o jej kwotę. Możemy zatem „wejść” w niedozwolony debet. Banki jednak i na to mają sposób. Stosują liczniki transakcji, które dokonywane są w trybie offline. Ogranicza to ich liczbę (zwykle nie przekracza pięciu), a także ich kwotę łączną (szacuje się ją na około 200-300 zł). Nie wszystkie banki wprowadzają możliwość dokonywania transakcji w trybie offline, również jeśli chodzi o transakcje zbliżeniowe.

Zadbajmy o siebie!

Najważniejsze jest, żebyśmy pamiętali, że musimy pilnować naszej karty jak oka w głowie! Jeżeli  zgubimy kartę, albo ktoś nam ją ukradnie, trzeba natychmiast zgłosić to i zablokować kartę. W innym wypadku istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że ktoś przywłaszczając ją sobie pozbawi nas pieniędzy (może sobie zrobić zakupy na nasz koszt nawet za 150 zł). Może to być niewiele, ale dla niektórych jest to dość duża kwota.

Bezpieczne płatności zbliżeniowe

Ludzie bywają niestety nieuczciwi i na pewno gdzieś jest ktoś, kto w tej chwili zastanawia się, jak zdobyć pieniądze innych. Jednak płatność zbliżeniowa nie naraża nas na kradzież bardziej, niż inne sposoby płatności. Jeżeli ktoś ma nas okraść i tak to zrobi, niezależnie od tego, jaki sposób płatności wybierzemy. Karty zbliżeniowe są jednak stosunkowo lepiej zabezpieczone, banki robią wiele, by utrudnić kradzież w wysokim stopniu.

Porównanie kont bankowych

Jeżeli szukasz konta osobistego dla siebie to sprawdź aktualne zestawienie ofert banków. Sprawdź, które konto jest najlepsze w naszym rankingu kont bankowych.

 

Może Ci się również spodoba